EELK Narva Aleksandri koguduse teataja “Narva Kirik”, 28. nov. 2009. nr. 14, sisaldab 2009. aasta kroonikat ja on ka teataja jõulunumber.
Lehe esiküljel on advenditervitus abiõpetajalt Oleg Sevastjanovilt, kes teenib koguduse venekeelset liikmeskonda. Koguduse soomlasi ja ingerlasi teenib õp. Kai Lappalainen.
See jõulunumber paljude fotodega sisaldab möödunud aasta tähtsamate sündmuste kirjeldamist.
Üheks aasta tippsündmuseks oli Eesti Vabariigi 91. aastapäev, kuna selle pidustused toimusid Narvas, millele kohalik rahvas ka õhinal kaasa elas. Sellest annab väga huvitava ja südamliku kirjelduse Agu Ets, kes ise kohal viibis. Tema artikkel selle kohta ilmus Baltimore eesti organisatsioonide Bülletäänis, aprill, 2009.
Siin ehk veel paar täiendust.
Kuna Narva Aleksandri kirik on väga suur, siis selle kütmine veebruaripakases pani mind kahtlevalt imestama. Ometi toimus seal E.V. aastapäeva jumalateenistus laitmatult, koos lippudega kohale tulnud noorte organisatsioonidega – skaudid, gaidid, noorkotkad, kodutütred, Lindatütred.
Jumalateenistust juhtis peapiiskop Andres Põder. Esines kiriku noorte laulukoor “Alfa ja Omega”, ja orkester.
Publiku hulgas osalesid jumalateenistusel Vabariigi president abikaasaga, peaminister abikaasaga, ministrid, diplomaadid ja paljud teised. Oma palvetava osavõtuga austasid aastapäevateenistust Õigeusu kiriku Moskva patriarhaadi metropoliit Kornelius, Konstantinoopoli partriarhaadi Tartu piiskop Eelia, Rooma-katoliku kiriku piiskop Philipp Jourdan ning diplomaatide hulgas peapiiskop ja Paavst nuntsius Peter Zubriggen, ning juudi pearabi Samuel Kot. Siis veel teised vaimulikud ja vabakoguduste esindajad. Väga kõrget tunnustust vääris kirikukoor “Alfa ja Omega” ja orkester.
Pärast jumalateenistust toimus sõjaväeparaad Peetri platsil, kus mitmekordne vaatajate rida sai näha Eesti sõjaväe eliitrühma.
Muusikaline tegevus on aastaid olnud koguduse põhiliseks ürituseks. Selle eestvedaja on väsimatu Tuuliki Jürjo. Vabariigi aastapäeva jumalateenistuse muusikalise korraldamise eest sai ta presidendipaari tänukirja.
Tähtis sündmus koguduse elus oli ka Aleksandri kiriku 125. aastapäeva tähistamine. Pidustused kestsid 3 päeva maikuus, esinesid mitmed laulukoorid, toimusid kontserdid ja peapiiskoplik jumalateenistus. Sel puhul ilmus Tuuliki Jürjo ajalooraamat Narva luterlikust kirikumuusikast. Ilmus ka Eesti Posti väljaandena postmark Aleksandri kiriku kujutisega ja sellega koos eritempel ja eriümbrik.
Õp. Villu Jürjolt on pikk artikkel õp. Ferdinand Gottlieb Tannenbergist (1832-1909), Narva eesti koguduste rajajast, tema surma 100. aastapäeva puhul.
Tähelepanu väärib 3.-4. novembril Tallinnas aset leidnud balti luterliku kirikupeade kohtumine. Nende kirikute piiskoppide kohtumise eesmärk oli tugevdada kirikute ühtsuse pikaajalist kogemust. Piiskopid kõnelesid ka ülesannetest ja vastutusest, mis seisavad neil kirikutel ees, kuna mitmel pool on pandud proovile sidemed kristlike kogukondade vahel. Praeguse majanduskriisi ajal on oluline, et sisemise motivatsioooni muutustele eelneks aru-saamine õiguste ja kohustuste tasakaalust, solidaarsus ja vastastikune toetamine.
Kristlik kogudus ühiskonna osana on seotud ka looduse ja inimkeskkonnaga. Meie Läänemere kaitsmine riikide hoolimatuse ja korporatiivse ekspluateerimise eest on üks kriitilisemaid näiteid.
Piiskopid kutsusid üles valitsusi selgemini nägema inimelu vaimulikku mõõdet ning riigi, omavalitsuste, koolide ja kiriku positiivset koostööd. Religiooniõpetus ja kristlik kasvatus on avaliku sotsiaalse õiguse lahutamatu osa.
Kaasaja väljakutsed nõuavad kindlat seisukohavõttu koostöös Pühakirja alusel, järgides luterlikke usutunnistusi. Kirikute ühine arusaam evangeeliumist on varandus, mis tuleb edasi anda nii praegusele kui ka tulevastele põlvedele.
Üleskutsele on alla kirjutanud: Peapiiskop Andres Põder, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik; peapiiskop emeritus Kuno Pajula, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik; piiskop Einar Soone, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik; piiskop Mindaugas Sabutis, Leedu Evangeelne Luterlik Kirik; Riia peapiiskop Janis Vanags, Läti Evangeelne Luterlik Kirik; Liepaja piiskop Pavils Bruners, Läti Evangeelne Luterlik Kirik.
Läheks pikale refereerida kõiki sündmusi kiriku elus aastal 2009. Siiski peaks nimetama ka üht negatiivset sündmust, mis kõiki hämmastas ja palju kära tekitas. Selleks oli seitsmeharulise küünlajala vargus Aleksandri väikesest kirikust. Küünlajalg, nagu muu altarihõbe, pärineb Kallivere kirikust Eesti Ingerimaalt. Sõja- ja okupatsiooniajal olid need varjul Soomes, nüüdseks on need kogudusele antud. 22. juulil lõhkus varas väikese kiriku tagaseina ning viis küünlajala kaasa. Kuna ingerlastele oli see kallis mälestusese, liitusid otsimises tavapärasemast suuremad jõud. Narva linnapea lubas oma reservfondist suurema summa informatsiooni saamiseks. Ajalehed avaldasid küünlajalast fotosid. Kõik see andis tulemusi ning küünlajalg on jälle koguduse valduses.
Jääb üle soovida Narva Aleksandri kogudusele ja õpetajatele ning kaastöölistele Jumala õnnistust uueks aastaks.
Palve ja üleskutse õpetaja Villu Jürjolt:
1. Narva kirikuraamatukogu võtab annetustena vastu raamatuid kõigis keeltes ja igasuguses seisukorras.
2. Narva kirikumuuseum otsib jätkuvalt eksponaate kirikute elust.
3. Oodatakse Ingeri kirikut puudutavaid mälestusi, fotosid, esemeid.
4. Annetused Narva Aleksandri kiriku oreli jaoks. Koguduse sõlmis lepingu oreli ehitamiseks 2009. a. juunis Hispaanias asuva sakslasest meistri Gerhard Grenzinguga. Leping hakkab kehtima pärast esimest sissemaksu. Kogudusel on raskusi sissemaksuks, sellepärast palub ta kõikide abi.
Annetused: EELK Narva Aleksandri kogudus. Aad-]ress: Vabaduse 20, Narva, 20306, Eesti/Estonia.
Hildegard Rink