Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ning Euroopa Sotsiaalfond on õla alla pannud nutikate eestlaste algatusele pakkuda inimestele võimalust andmaks vastuseid internetikasutajate kõikidele küsimustele ning seda operatiivsemalt, kui infohiid Wikipedia.
Tegemist on Wikipedialaadse lahendusega, aga kogu info saamine toimub reaalajas. Maailma suurimas internetientsüklopeedias saavad teemasid lisada ja lugeda kõik kasutajad. Seevastu Tutoruno.ee on koondanud nii oskusteavet omavad spetsialistid kui ka selle teabe vajajad, pakkudes omavahelist suhtlust reaalajas.
Online-konsultatsiooni keskkonna pilootprojekt käivitati Eestis jaanuari keskel ning esmase testperioodi järel on süsteem andnud juba arvestatavaid tulemusi. Kui keskkonna loojad nägid võimaliku kitsaskohana konsultantide kaasamist, siis testperiood on näidanud, et spetsialistid on suhteliselt aktiivsed. Kuna vastajad on enamasti omal alal reaalselt tegutsevad asjatundjad, siis on vastuseid võimalik saada ka kõige erinevamatele teemadele, juriidilistest küsimustest ja laenumäärade arvutamisest kuni ehitamist puudutavate teemadeni.
Projekti süsteemi poole on välja arendanud rahvusvaheline ja Eesti suurim veebiarenduse kontsern Webmedia, millest kasutajatele annavad aimu ka veebikeskkonna uuenduslikud kasutusvõimalused. Internetiprojekti eestvedaja Rein Järvelille sõnul on selle loomisel juba esmaversiooni puhul arvestatud rahvusvahelisi arenguvõimalusi. „Kuna asjalike veebiprojektide areng on sageli vägagi kiire, siis oli ka antud projekti üheks vältimatuks osaks saidi valmisolek rahvusvaheliseks laienemiseks,“ lisas ta.
Mainori Kõrgkooli internetiturunduse õppejõu Rode Luhaääre sõnul on mitmetel Eesti veebiprojektidel rahvusvaheliselt suur potentsiaal. Seda tänu Eesti IT-kompetentsile, mille kvaliteetsust on hinnanud mitmed riigid. “Usun, et Tutorunol on oma idee tõttu arvestatav rahvusvaheline potentsiaal, kus sotsiaalvõrgustikega sarnase mudeli põhimõttel on kiire ja suure arengu läbi teinud mitmed projektid,” teadis ta näiteid tuua.
Innovaatilist ja sotsiaalset infokeskkonda ajendas looma info rohkus internetis. Otsingumootorid on küll suurepärasene võimalus leidmaks sobivat informatsiooni, kuid tohutus vastuste hulgas on inimestel keeruline orienteeruda. Seetõttu oligi Tutoruno loomisel üheks missiooniks pakkuda otse asjakohaseid vastuseid. Sotsiaalmeedia tõusutrendidest lähtuvalt on Tutoruno loodud omamoodi sotsiaalvõrgustikuna. Sarnaselt rahvusvahelistelt tuntud keskkondadele on ka Tutoruno avalik portaal, kus konsultantidena saavad liituda kõik soovijad, kel oma alal kogemust jagada.
Rein Järvelill
Tutoruno projektijuht