24.-28. märtsil 2010 New Yorgi Eesti Majas
Eestis on 2010 kuulutatud lugemisaastaks ning ka tänavused New Yorgi Eesti Kultuuripäevad püüavad jõudumööda sekundeerida, võttes kavva keele ja lugemisega seotud üritusi.
KP algavad juba kolmapäeva, 24. märtsi õhtul, et anda kohalikele inimestele võimalust mõningaid filme näha just neile sobival ajal. Katsetasime seda eelmisel aastal ning see töötas väga hästi. Filmide täpset nimekirja ja ajakava veel kahjuks välja hõigata ei saa, aga tulemas on mitmed Eesti viimaste aegade parimad filmid.
Samuti on kolmapäeva õhtul kell 8 kavas “under &alver” – fotonäitus ja luulekogu esitlus muusika saatel. Marge Kaplinski fotonäitus “under&alver” kajastab kirjakunsti visuaal-kunstniku pilgu läbi, otsides peegeldusi ajaloost ning Tartu puumajade tolmustelt aknaklaasidelt ning kirjeldades unustatud minevikulist võimalikkust. Kahe Eesti kirjandusloo suurima naiskirjaniku nime kasutamine pole siinkohal juhuslik – fotod räägivad mitte ainult kirjanikest vaid ka naistest – naistest loojate ja hoidjatena, kandjate ja edasiviijatena. See on autori austusavaldus oma eelkäijatele ning jälg järeltulijatele. Fotograaf on jäädvustanud kaht noort kirjutavat inimest Elo-Mall Toometit ja Põim Kama oma loomingut, lähenemisviise ning nägemusi arutamas erinevates aegruumides ja ümberkehastumistes.
Näituse avamine toimub samaaegselt Elo-Mall Toometi luulekogu “Death of the Mythical Creatures” esitlusega ning koos Elo-Mallega astuvad üles mitmed kohalikud muusikud, keda tema luule inspireerinud on.
Neljapäeval, 25. märtsil kell 6.30 õhtul on võimalus lähemalt tutvuda kahe uue Washingtoni Suursaatkonna diplomaadiga – kell 6.30 kõneleb pressi- ja kultuuridiplomaat Terje Raadik ning kell 7 Washingtoni Suursaatkonna asejuht Kyllike Sillaste-Elling.
Kell 8 toimub esimene teatrietendus “Vahepeatus”. Lavastuse tutvustus ütleb, et tegu on lustlik-naiivse kurbmänguga, mille keskmes on kolm Hüüru mõisa elama asunud Kris-tuse-eale lähenevat meest: Jaan, Jaanus ja Jaana. Nad on leidnud oma elu pealisülesande, igaüks neist on leidnud oma elu mõtte ning need “elu mõtted” on oma lihtsuses jahmatavad.
Nad ei võistle ega konkureeri, vaid tegelevad igavikuliste tõdedega. Nad on mõne aasta olnud ühiskonnast irdunud ning valmistuvad saama õnnelikuks. Välismaailm on nende jaoks midagi abstraktset, kuni sealt astub nende juurde sisse verinoor tüdruk, kes palub natukene vett…
See noore lavastaja Uku Uusbergi (kes muuseas esines ka NYEKP kolm aastat tagasi) tükk on pärjatud mitme draama auhinnaga. Pikemalt on lavastusest kirjutatud VES’s nr. 6 11. veeb-ruaril 2010.
Reedel, 26. märtsil on traditsiooniliselt Kultuuripäevade ametlik avamine, millele sisse mahub ka kolme kunstinäituse avamine: Eesti Maja suures saalis saab näha ülevaatenäitust Lakewoodi arhiivist “Kunst Ameerika eestlaste kodudes”, sinises saalis ja baaris leiab koha kunstinäitus Eestist “Kursi koolkond 20” ja sinises saalis Eesti Rahvusraamatukogu poolt raamatunäitus 2009. a. Eesti 25 kaunimat raamatut ja 5 kaunimat lasteraamatut. Kursi koolkonnast tuleb juttu veel eraldi, tegemist on väga omanäolise ja mõjuka kunstirühmitusega Eestis.
Järgneb Eesti Kultuurfondi aastaauhinna 2009 väljakuulutamine.
Seejärel esineb kontserdiga eesti muusikast Eesti Rahvusraamatukogu Naiskoor, dirigendid on Kristi Jagodin ja Anneli Surva. Kontsert on pühendatud Eesti Rahvusraamatukogu 90. aastapäevale.
Peale kontserti on väike paus ning siis taas teatrietendus “Vahepeatus”. Arvatavasti saab samal ajal näha allsaalis ka filmi, et neil, kel etendus juba nähtud, ka tegevust oleks.
Laupäev, 27. märts toob mitmeid väga huvitavaid loenguid.
Päeva avab Eesti Rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresoo ettekanne kell 11.
Kell 12 saab kuulata ettekannet KGB Kongide Muuseumist Tartus, esineb muuseumi kuraator Ardi Siilaberg. See ettekanne toimub Eesti Ameerika fondi toetusel.
Kell 1 pl räägib kunstnik Ilmar Kruusamäe kunstnike rühmitusest “Kursi koolkond”. Kursi koolkonda kuuluvad Peeter Allik, Alber Gulk, Ilmar Kruusa-mäe, Peeter Pangsepp, Marko Mäetamm, Reiu Tüür, Imat Suumann, Külli Suitso, Priit Pajos. www.kursiart.com
Tema ettekandele järgneb tunniajane söögipaus.
Kell 3 räägime Kultuuripäevade algusest nendega, kes sellele kaunile traditsioonile aluse panid – on ju tänavused kultuuripäevad järjekorranumbrilt 40! Ja kuidas kogu see eesti kultuuri invasioon Manhattanil alguse sai, sellest räägivad Kultuuripäevade founding fathers Mardi Valgemäe ja Heino Ainso ning veel mitmed sõnavõtjad.
Järgneb vaade tulevikku ehk kuidas areneb Metsaülikool Eestis, sellest räägib Eesti Metsaülikooli juhatuse liige Marko Kass kell 4. See ettekanne saab teoks Eesti Kultuurfondi korraldusel ja toetusel.
Kell 5 eesti regilaulude seaded kontsertkavas “Laulu võim”. Esinevad Kirile ja Karoli Loo. Repertuaar koosneb lauludest sooloplaadilt “Saatus”, kus kõikide esitatavate laulude tekstid on autentses rahvaluules, millele on meloodiad kirjutanud Kirile Loo. Kuna laule esitatakse a cappella, siis on Kirile Loo teinud kõikidele lugudele uued seaded, kus on palju ka improvistatsiooni, mis on rohkem folkloorile omase vokaali käsitlusega. Kontserdil kõlavad ka mitmehäälsed laulud, mis on oma kõlalt ja ülesehituselt sarnased setu mitmehäälsetele lugudele ja samas on kaastegev ka publik. Eesti inimestele meeldib laulda vanu häid regilaule, ka hälllilaule, esitaja saab olla vaid eeslaulja rollis. Koori osa laulab rahvas ise ja kui algul arglikult, siis kontserdi lõpul juba rõõmuga ja täiel häälel. Tegemist on Kirile Loo loodud muusikaga, millel on uudne lähenemine. Kirile Loo muusikastiili võib nimetada folk- jazziks.
Laupäeva õhtul kell 8 õhtul on allsaalis taas Art Lounge, seekord nime all “Latatara” ja pühendatud eesti keelele, pakkudes erinevate maade ja erinevatest rahvustest kunstnike nägemust eesti keelest. Lähem informatsioon www.latatara.org ja kunstnikel on praegu avatud võimalus oma digitaalses vormis töid sinna esitada.
Art Lounge’le järgneb hilisõhtune film. Nii laupäeval kui pühapäeval linastuvad uuemad eesti filmid, nimekiri koos kellaaegadega tuleb veidi hiljem.
Teatrietendustele nagu ikka, soovitame piletid ette broneerida, kas helistades Eesti Majja või meili teel – [email protected]
Kava on esialgne ja kavas võib ette tulla muutusi. Viimaste muudatuste teadasaamiseks külastage New Yorgi Eesti Maja või Vaba Eesti Sõna kodulehte.
KP toimumist on seni toetanud Eesti Kultuurkapital ja Välisministeeriumi Kultuuribüroo lisaks eelpoolmainitud organisatsioonidele.
Tulge kohale ja võtke sõbrad kaasa – kultuuripäevad on ainult siis jätkusuutlikud, kui kohalikke huvilisi jätkub!
Kärt Ulman
NYEKP peakorraldaja