Kevad on jälle ametlikult käes, kuigi seda on raske uskuda. Väljas on ilus jõuluilm. Ma mäletan, kui ma sain 18 aastat vanaks, et ka siis ei juhtunud nagu midagi, peale selle, et hakkasin ametlikult vastutama oma tegude eest.
Minu tütar Maarika tuli mulle Ameerikast külla koos oma sõbra George Sterlingiga. George helistas mulle juba mitu kuud tagasi ja küsis luba Maarikaga abielluda, tehes seda isegi enne, kui ta Maarikale ettepaneku tegi. Pole vist vaja lisada, et see avaldas mulle kõvasti muljet.
George juhatab akuutse dialüüsi programmi Columbia Memorial Hospital´is Albany lähedal. Maarika töötab samas ambulatoorsete patsientidega ja õpib ülikoolis. Et veel kord illustreerida seda väikest maailma, milles me elame, olgu öeldud, et George´i vend on abilelus Jessy Jamesi õega. Jessy James aga on teatavasti abielus Sandra Bullockiga. Siseinformatsiooni korras aga lisagem, et sellele tätoveeritud daamile, kes Jessyt truudusemurdmises süüdistas, maksti 30 000 dollarit ja sellel süüdistusel pole mingit alust. Ärge siis unustage – sellest uudisest saite esimesena teada „Viido veerust“!
Pärast lumise Tallinnaga tutvumist sõitsime Maarika ja George´iga Lõuna-Eestisse meie tallu. Ühel minu naabritest on õue pandud soojaveetünn. Naaber kutsus meid kõiki nautima lõbu istuda selles tünnis talvise taeva all. Tõele au andes ei uskunud ma, et mulle pakuks lõbu kükitada koos sõprade ja perega õues mingis tünnis, aga pärast esimest kogemust pean ütlema, et asi oli siiski seda väärt. Saun on ka tore, aga see pole see.
Pärast paari päeva rahulikku maaelu sõitsime edasi Tartusse, et külastada Tartu Ülikooli kliinikumi uut ja moodsat maja. Meid võttis vastu kliinikumi avalikkussuhete juht Kristi Tael, kes tegi meile ringkäigu kliinikumis. Olime kõik üllatunud, kui kaasaegne on kliinikum ja eesti meditsiin üldse. Maarika oli käinud korra koos minuga Tartus haiglas kakskümmend aastat tagasi, kui ma rebestasin oma Achilleuse kanna. Nagu ta märkis, oli see pilt nagu öö ja päev, mida ta nägi siis ja mis on nüüd. Tahangi siinkohal tänada Kristit ja Tartu Ülikooli kliinikumi rahvast, kes meile oma moodsat maja tutvustasid ja meid lahkelt vastu võtsid. Ja mis oli eriti suureks üllatuseks – kliinikum laieneb veelgi ühe moodsa ehituse võrra!
George polnud enne Euroopas käinud, nõnda olid talle tõeliseks elamuseks nii Tallinna vanalinn kui ka ehtne Lõuna-Eesti talu. Maarika on mitu korda Eestis käinud ja räägib juba „vanadest headest aegadest“ või siis sellest, et seal, kus on praegu kõrghoone, oli omal ajal muruplats, kus ta oma venna Eerikuga mängimas käis.
Enne siiatulekut olid Maarika ja George valinud välja hulga kohti, mida nad tahtsid külastada, nagu Pika Hermanni torni, Nevski katedraali jt. Kuna kõik asusid vanalinnas, siis suutsid nad juba esimese päevaga oma programmi ellu viia. Minu lapselapse Karli ema Triin ja tema ema Aet plaanivad juunis lennata Ameerikasse. Triin oli väga üllatunud, kui ta kuulis, kui suured on seal vahemaad näiteks Niagara kose ja Disneylandi vahel.
Ka Tallinna ööelust said Maarika ja George aimu, kui nad külastasid Clazz jazz klubi, kus laulis Heli poeg Uku Suviste.
Veel külastasime Kumut ja Kadrioru lossi. Kümne päeva jooksul sai George üsna kena ülevaate, mida Eesti endast kujutab. Olen kindel, et talle siin meeldis, sest George´il on plaan Lõuna-Eestisse isegi talu osta. Kas see teoks saab, seda ei oska ma täna siiski veel öelda. Aga juba see, et noored niisuguse mõtte üle aru peavad, soojendab mu südant.
Viido Polikarpus
Eesti Maja, Tallinn