Maailma meediaorganisatsioonide juhid avaldasid president Toomas Hendrik Ilvesele saadetud kirjas muret justiitsministeeriumis ette valmistatud ajakirjanike allikakaitse eelnõu pärast.
Maailma Ajalehtede ja Väljaandjate Liit (World Association of Newspapers and News Publishers, WAN-IFRA), Ülemaailmne Toimetajate Foorum (World Editors Forum), Euroopa Ajalehtede Väljaandjate Liit (European Newspaper Publishers Association, ENPA) ning Euroopa Ajakirjanike Föderatsioon (European Federation of Journalists, EFJ) avaldasid 29. märtsil Ilvesele saadetud kirjas muret selle üle, et eelnõu kujutab ajakirjandusvabadusele tõsist ohtu.
Organisatsioonid märkisid, et justiitsminister Rein Langi algatatud eelnõu võimaldab kohtutel panna vangi ajakirjanikke, kes ei avalda oma allikaid ning annab võimaluse trahvida ajalehti vaid kahtluse eest, et nad võivad avalikustatd “potentsiaalselt kahjustavat informatsiooni”.
Meediaorganisatsioonid meenutasid, et 18. märtsil avaldasid Eesti suuremad ajalehed eelnõu vastu protesti valgete lehekülgedega.
“Me oleme sügavalt mures selle pärast, et see eelnõu võib kujutada ohtu ajakirjandusvabadusele. See võib avaldada negatiivset mõju uurivale ajakirjandusele ja artiklitele, mis põhinevad lekitajate antud informatsioonil. See eelnõu on selges vastuolus Eesti lepinguliste kohustuste, rahvusvaheliste professionaalsete tavade ning ajakirjanduse eetikareeglitega, sealhulgas Eesti ajakirjanduseetika koodeksiga,” kirjutasid ajakirjandusorganisatsioonid.
Ühendused kutsusid Ilvest tegema kõik endast oleneva, et eelnõu sellisel kujul vastu ei võetaks.
“Palume Teil tungivalt rakendada kõiki vajalikke meetmeid kindlustamaks, et Teie riik täidab täielikult oma rahvusvahelisi kohustusi ja järgib pressivabaduse põhimõtteid,” seisab kirjas.
Ilvesele kirja saatnud ühendused esindavad 18 000 väljannet 120 riigis ning 250 000 Euroopa ajakirjanikku.
Kirjale on alla kirjutanud Maailma Ajalehtede ja Väljaandjate Liidu president Gavin O’Reilly, Ülemaailmse Toimetajate Foorumi president Xavier Vidal-Folch, Euroopa Ajalehtede Väljaandjate Liidu president Valdo Lehari jr. ja Euroopa Ajakirjanike Föderatsiooni president Arne König.
Ajakirjandusorganisatsioonid saatsid kirja koopia riigikogu esimehele Ene Ergmale, justiitsminister Rein Langile, Euroopa Komisjoni asepresidendile Viviane Redingile ning Euroopa Parlamendi inimõiguste komitee esimehele Heidi Hautalale.
Õiguskomisjon arutab paranduste tegemist 5. aprillil ning kaks päeva hiljem toimuvale esimesele lugemisele peaks eelnõu jõudma juba muudetud kujul.
“Enne esimest lugemist tahame teha eelnõusse muudatused, mis on hädavajalikud selleks, et eelnõu oleks vähimalgi määral mõistlik,” lausus õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher ja lisas, et veel põhjalikumalt tuleb komisjon muudatuste juurde pärast esimese lugemise lõpetamist.
VES/BNS