Eesti kultuuriseltsi Chicagos korraldatud taasiseseisvuspäeva tähistamine Lake in the Hill’is, Illinois’is. Ringmängust osavõtjad. Foto: Annika Allikas
Eesti Kultuuriselts Chicagos korraldas 22. augustil 2020 Eesti 29. taasiseseisvumispäeva tähistamise Lake in the Hills, Illinois’s Helbe ja Meelise kauni järveäärse kodu aias.
Lake in the Hills asub umbes 50 miili Chicago kesklinnast ja kohale tulid ligi 50 inimest Chicago laialdasest ümbruskonnast.
Saabudes kostis dr Imre Pagi akordionimängu kõla.
Rahvas kogunes ja paigutas kaasa toodud aiatoolid aeda ning tuppa viidi isuäratavaid suupisteid jagamiseks ühisele peolauale.
Eesti lipud lehvisid ning mitmetel olid kaasas väikesed laualipud.
Jaan Karukäpp oli teadustaja ja avas piduliku osa, tervitades koosolijaid ning palus, et kõik tõuseksid püsti Eesti hümni laulmiseks, mida saatis akordionil dr. Pagi.
Järgnes päevakohane kõne peakõnelejalt Anu Grabbilt, kes on elanud Eestis ning USA’s.
Ta kolis 1990 Ameerikasse Washington, D.C.’se, kus ta oli Washingtoni Eesti Seltsi abiesinaine ja asutas 2011. aastal Washingtoni Eesti kooli.
Oma kõnes Anu Grabbi toonitas eesti keele õpetuse tähtsust.
Ta kolis 2015 tagasi Eestisse ja töötas Ameerika välisministeeriumi ridades eesti keele ja kultuuri õppejõuna ning teiste Põhjamaade keelte väljaõppe spetsialistina.
Tema tööd hinnati Una Chapman Cox’i nimelise auhinnaga „Excellence in Language Teaching.“
Peale huvitavat kõnet mängis dr Pagi akordionipala „Postipoiss.“
Seejärel luges Sirje Press Kristiina Ehini luuletuse „Janu on kõikidel üks“ hiljuti ilmunud luuletaja uuest raamatust.
Peeter Gill jagas mälestusi oma ajast Eesti piirivalves nendel päevadel kui Eesti taasiseseisvus.
Ta rääkis, kuidas hästirelvastatud Nõukogude Liidu sõdurid ilmusid kohale ja nõudsid, et tema ja teised relvadeta Eesti piirivalvurid võtaksid ära Eesti piirivalve vormid, mille Nõukogude Liidu sõdurid kokku korjasid ja ära põletasid.
Ta tuletas ka meelde, et Eesti vabaduse taastamine oli tänu Jumalale.
Kauaaegne Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) liige diakon Gilda Karu rääkis sellest, mis toimus Chicago ümbruses, kui Nõukogude Liit kokku kukkus ja Eesti, Läti ja Leedu said oma vabaduse tagasi.
Ta toonitas koostööd lätlaste ja leedulastega üle aastate Balti riikide vabaduse huvides, kaasaarvatud meeleavaldused, paraadid, kontaktid meediaga, kirjad ja kontaktid poliitikutega ning rääkis Balti lippude heiskamise tseremooniast Illinois’ osariigi Thompson Center’i ees Chicago’s.
Ta rääkis ka isikliku loo, kuidas ülestõusmise püha liilia läks tema aias õitsema 20. augustil 1991 nagu Jumala poolt märk, et Ta oli meie palvetele vastanud.
Chicago Eesti kooli juhataja Bernhard Adams rääkis, kuidas tema oli Soomes ja läks Eestisse, kui taasiseseisvus toimus.
Seal tema kohtus oma tulevase abikaasa Merikesega.
Pärast abiellumist nad elasid üksvahe Saksamaal ja siis kolisid Chicago’se, kus Merike elustas Chicago Eesti Kooli, mis ei olnud enam mitu aastat aktiivne olnud.
Kahjuks kaotas Merike neli aastat tagasi oma võitluse vähiga.
Kohalolijad laulsid veel ühislaule „Eesti lipp,“ „Kungla rahvas“ ja „Kauges külas.“
Järgnes rikkalik lõuna, mille järel mõned inimesed käisid järves ujumas ja mängiti rahvamänge ning tantsiti õues.
Grillil küpsesid veel vorstid, kana ja muud, mida käidi maitsemas.
Pidu kestis pimedasse ja inimestel oli tore koos olla ja vestelda, püüdes ikka aga ettevaatlik olla Covid19 viiruse ohu tõttu.
Väljas ilusa ilmaga looduses olla oli nagu väike puhkus kõigist koledusest, mis maailmas on toimumas.
Oli auväärne ja meeldiv Eesti taasiseseisvumise 29. aastapäeva tähistamine.
Järgmine Eesti Kultuuriseltsi Chicagos üritus on filmiõhtu 19. septembril.
Informatsioon selle kohta on varsti saadaval seltsi veebilehel www.estoniansinchicago.com ja Facebook’is facebook.com/estoniansinchicago.
Gilda Karu
Peakõneleja Anu Grabbi. Foto: Helbe Lume.
Fotol osa taasiseseisvumispäeva 2020 organiseerijatest lipuvärvides: vasakult Krista Kalbus, Liivika Koren ja Helbe Lume. Foto: Margit Metsur