Sponsorite toel toimuva heategevusliku kampaania käigus sõidab diabeedibuss aasta lõpuni läbi kõik maakonnad, et just maapiirkondade inimesed saaks tasuta oma suhkruhaiguse riskifaktorit kontrollida; buss startis Saaremaal.
Eestis on praegu arvel üle 70 000 diabeedihaige inimese. Kui veel kümmekond aastat tagasi peeti teise tüübi diabeeti pensionäride haiguseks, siis Eesti diabeediliidu presidendi Ulvi Tammeri sõnul haigestuvad sellesse haigusesse juba ka teismelised, vahendasid ERR uudised.
Tammeri sõnul elab Eestis kümneid tuhandeid inimesi, kes ei ole oma diabeedist teadlikud. Statistika kohaselt võib selliseid haigeid olla Eestis kuni 90 000. “25-50% II tüübi diabeetikutest ei ole esimestel aastatel oma haigusest teadlikud,” selgitas ta.
12. mail käisid Saaremaal oma veretilka andmas 60 inimest, kellest koguni 11 avastati diabeet. Nüüd peavad nad alustama diabeediraviga.
“Diabeeti haigestumine kasvab väga kiiresti ja meil on rida haigeid, kes ei tea oma haigusest veel mitte midagi. Nad käivad ringi kui viitsütikuga pommid ja leiavad oma diabeedi üles alles siis kui tekivad tüsistused,” rääkis Ulvi Tammer.
Inimesed saavad diabeedibussi tulla ja hinnata oma diabeediriski, pidada nõu diabeediõega, täita diabee-ditesti ning saabki selgust, kas on põhjust muretseda. Diabeediõe ja arsti konsultatsioon on tasuta.
Diabeedibuss jätkab oma ringsõitu 25. mail Tartumaal, 3. juunil Lääne-Virumaal ja 10. juunil Läänemaal.
VES/ERR