Antud lehenumbri trükkimineku hommikul tabatud pilt-hetkedel Vilsandi saare rannikult paistab olevat tühi rand.
Või Mati Undi novelli ja Veiko Õunpuu filmi pealkirjade järgi ka ühesõnaliselt sobiv mõiste “Tühirand”.
Tegelikult ei ole vaateväli sugugi tühi.
Esimese foto keskel seletab terav silm tumeda üksiku hallhüljese kuju, kes 30 sekundit pärast selle kuvatõmmise (screenshot) tegemist oli seirekaamera otse-videopildist haihtunud, ära auranud.
Rannakivide vahel toimetas aga edasi hulgaliselt väikseid pruuni-valgekirjuid hangelinde (snow bunting), hüppas ringi mõni hallvares ning kannatlik vaataja võis näha ka siin-seal hülge päid lainete vahelt ilmumas ja kadumas.
Teisel fotol sööstab rannaelu lausa peale.
Esialgu hakkas silma kaamera vaatevälja paremas servas kivil istuv suur lind. “Küllap ronk või vares,” aga ei, ikkagi merikotkas ning siis lendas teinegi kaadrisse, nokk päikese käes säramas.
Antud rannalõiku Vilsandi saare rahvuspargis, Eesti läänepoolseimal alal saab jälgida otsepildis hülgekaamera (hallhülge seirekaamera) vahendusel iga päev koidust ehani.
Tuleb minna võrgulehele www.looduskalender.ee ja klõksata pildi all sõna “otsestriim” ning otsepildi alumises paremas nurgas ka helimärgi peale.
Sest mitte ainult ei ole võimalik jälgida, vaid võimas on ka kuulda-kuulata, kas lainelaksu, ulguvat tormituult või mõlema duetti, sekka linnuhäälitsusi ja õnne korral ka hülgenorskamist.
Jaanuari viimase nädalani oli rand sadu hülgeid täis, külg külje kõrval lesimas.
Seda võibki nimetada hülgeLESILAks, ingl. lounge.
Sellest ajast saadik on olnud enamasti tühi rand, mis juhtub sagedasti enne poegimise algust, annab samal lehel uudiste rubriigis teada hülgeuurija Ivar Jüssi.
Hallhüljes, gray seal (sama, kes elab Põhja-Ameerika looderannikul), tooks oma pojad ilmale merejääl, kuid selle puudumisel saab ka kivisel rannal hakkama. Lume ja rüsijääta, mille varju end peita tuule ja tuisu, aga ka kiskjate ees, on ellujäämine siiski veelgi enam raskendatud.
“Kui märkame merikotkaid kaamerapildis toimetamas võiks see olla kindlaks märgiks esimeste poegade sünnist,” jätkab Jüssi samas. Paraku on selle võimsa röövlinnu saagiks ka hülgepojad.
Kevadel saate selle sama võrgulehe kaudu otsepildis jälgida erinevates linnupesades ja pesakastides toimuvat, praegu aga hallhüljeste valdusi ja tegevust lindude talvisel söögimajal.
Hallhülgeid on muuseas nähtud tänavu taas ka Tallinna kesklinnas Admiraliteedi basseinis. Suisa neli noort looma novembris ja nüüd taas sel nädalal.
Hoiame neile kõigile jäävabades tingimustes pöialt. Või loiba (flipper).
Kohtumiseni tühirannas.
Kuvatõmmised ja tekst:
Riina Kindlam,
Tallinn