Mägironija ja maailmarändur Krisli Melesk tegi Eesti aja järgi pühapäeva, 23. mai varahommikul ajalugu, kui tõusis maailma kõrgeima mäe, 8848-meetrise Mt. Everesti ehk Džomolungma tippu.
Krisli Melesk kuulus Garrett Madisoni 14-liikmelisse meeskonda. Alpinistid veetsid maailma tipus poolteist tundi, imetledes hingematvaid vaateid ning jõudsid kõik õnnelikult baaslaagrisse tagasi.
Melesk on neljas eestlane Alar Siku, Tanel Tuuleveski ja Andras Kaasiku järel, kes Džomolungma vallutamisega hakkama on saanud.
Esimese Eesti mägironijana 18 aastat tagasi tipus käinud Alar Sikk kommenteeris, et meie naismägironija saavutus valmistab talle suurt rõõmu. «Väga tore! Täitsa südamest palavalt õnne!» lausus Alar Sikk. «Tingimused olid rasked, aga mis oli hea – tippu minejaid oli sellel aastal hõredalt. See oli pluss. Muidu nad istuvad seal järjekorras ja külmuvad niimoodi surnuks. See aasta oli vähem tegijaid. Minu teada on Everestil olnud isegi aastaid, kus keegi tippu ei lähe. Ka selliseid asju on olnud.»
Meleskiga varasematel aastatel ühistel retkedel Kazbekil ja Aconcagual käinud Sikk kiitis noor naist ja nimetas teda kõva iseloomuga visaks tüdrukuks.
Tippu üritas tänavu tõusta ka teine eestlanna Katrin Merisalu ühe teise ekspeditsiooni koosseisus, kuid tema plaanidele tõmbas kriipsu peale koroonaviirusesse haigestumine.
„Otsustasin siiski proovida, sest tean, et kui ei proovi, siis ei suudaks seda hiljem endale iial andestada,” kirjutab Merisalu Garmini GPS ühenduse kaudu oma Facebooki lehel “Valgele Mäele”. „Lubasin endamisi, et kui mu seisund halveneb või tajun mõnd ohumärki, siis keeran tagasi. Olen ennegi mitmeid kordi enne tippu tagasi keeranud,” viitab Merisalu.
Esimene naine, kes tõusis 16. mail 1975. aastal Mount Everesti tippu, oli jaapanlane Junko Tabei.
madisonmountaineering.com
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu