Selle aasta New Yorgi Eesti Kultuuripäevadel toimub midagi erakordset, aga väga tähenduslikku, märkimaks festivali 50. aastapäeva.
Nimelt on kultuuripäevadest kui kultuurivahendajast saanud hoopis kultuurilooja – reedel, 1. aprillil kõlab maailma esiettekandes spetsiaalselt kultuuripäevadele tellitud teos helilooja Tõnu Kõrvitsalt bassile, fagotile ning klaverile. Teost “The Mystic Trumpeter” (Three Songs on the Poems of Walt Whitman) esitavad nüüdisaja maailma parimate Wagneribasside hulka kuuluv Ain Anger, Grammy’le nomineeritud fagotimängijate tipp Martin Kuuskmann ning üks oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste nii improvisatsioonilise jazz’i kui klassikalise muusika vallas Kristjan Randalu. Sellist võimsat koosseisu pole New Yorgi Eesti Maja seinad ilmselt ammu või isegi mitte kunagi näinud.
Tõnu Kõrvitsa loomingut iseloomustab Eesti Heliloojate Liit järgmiselt: Tõnu Kõrvitsa poeetiline ja nägemuslik muusika viib kuulaja hüpnootilistele rännakutele looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Kõrvitsa helikeeles täiendab väljendusrikast meloodikat peenekoeline harmoonia- ja tämbrivärvide spekter. Tema teoste pealkirjades peegelduvad sageli romantilised allegooriad või mütoloogilised kujutlused: “Irdunud sild”, “Sinule, öö sõnumitooja”, “Armastuse märk”, “Tänumeele jõgi”, “Eldorado”, “Sinine värav” jne.
Lisaks Kõrvitsa uudisloomingule on kontserdi kavas ka tema varasem teos “Puudutus”. Samuti esitatakse Kristjan Randalu “Kolm ohvrikivi laulu” (2018/2022) (Tekst: Indrek Hirv, 1. Jõgi voolab 2. Kunagi 3. See jõgi) seatult bassile, klaverile ning fagotile. Lisaks eesti originaalloomingule saab kuulata ka Randalu seades Schuberti Winterreise.
Kultuuripäevadele eelnevalt ja järgnevalt võib Ain Angerit leida New Yorgi Metropolitani ooperist, kus ta on sel korral laval vürst Gremini rollis ooperis “Jevgeni Onegin”. Ka Kristjan Randalu fännidel on võimalik 2. aprillil teda kuulata Soapbox Gallery’s koos kitarrist Ben Monderiga (https://www.soapboxgallery.org/events/kristjan-randalu).
aprillil kõlav maailma-esiettekanne pole ainus esmaettekanne. Ka pühapäeval, 3. aprillil Church of the Heavenly Rest’is toimuv Eesti ühe tippkammerkoori Collegium Musicale kontsert esitab lisaks Pärdi, Tormise, Uusbergi ja Kõrvitsa lugudele Erkki-Sven Tüüri värs-ke teose “Ukrainale”, mis on pühendatud Ukraina toetu-seks ning Venemaa agressiooni hukkamõistuks.
Teose maailma esmaettekanne toimub vahetult enne Kultuuripäevi, 26. märtsil Tallinnas Jaani kirikus.
Erkki-Sven Tüür ütles ise oma loomingu kohta: “Alates Venemaa kallaletungist Ukrainale olen ma olnud raevus, ahastuses ja valus. Üks ulatuslikum teos, millega olen praegu ametis, sai paratamatult kohemaid teise karakteri ja tähenduse, nii-võrd-kuivõrd ma seda kirjutada olen suutnud. Ometigi tahtsin kirjutada midagi, millega kohemaid ja otseselt vaimselt toetada Ukrainas oma vabaduse eest võitlevaid ja uskumatu kurjuse jõu käes kannatavaid inimesi. Otsisin tekste, aga siis soovitas abikaasa mul vaadata mõningaid kohti vana seaduse prohvetite kirjadest. Ja tõepoolest, sealt leidsin ma need tuhandeid aastaid tagasi kirja pandud püha vihaga laetud sajatused valeliku kurjuse aadressil. Vaheldumisi nende tekstidega kõlab – kaitse, Jumal, Ukrainat. Tänan Andrii Vytvytskyi’t, kes saatis mulle nende kirjakohtade ukrainakeelsed tõlked.”
Pühapäevane kontsert on pühendatud Ukrainale ning piletimüügist saadav tulu läheb annetuseks Ukrainale. Pileteid kontserditele ja teistele üritustele saab osta Eesti Kultuurifondi Ameerika Ühendriikides kodulehelt https://www.estonianculture.org/culturaldays
Küsimused ja rohkem infot: [email protected]
Merike Barborak