Kanada eestlase Markus Hessi auväärne koht Moskva koostatud süüinimeste mustas listis viib mõtted aega, kus mustad nimekirjad oli sovetisüsteemi üks tööviis.
313 Kanada inimese musta nimekirja silmitsedes näeme, et struktuursed suured Venemaa vaenlased on kõigepealt osa Kanada rahvasaadikuid ja valitsust. Nimelistil kurvastab Karina Gouldi nimi, sest seda pere-, laste, sotsiaalse arengu ministrit tasuks Venemaal pigem iseendale appi paluda.
Listil on Ukraina Kanada Kongressi ning seda juhtiva rahvuskomitee liikmed, sh särav tegus välisukrainlanna Alexandra Chyczij, hoides ukrainakanadalaste kongressi presidendi rolli.
Ent eriti pahad on NSVL repressioonide ajaloolise mälu hoidjad.
Viiel kanadalasel lasub “süü” mälumälestusmärgi püstitamises, kahel mälestusmärgi püstitamisele “korduvalt” kaasa aitamises. Vaat kui peenelt sorditakse.
Marcus Hess, Khristina Dang, Ludwik Klimkowski, Robert Tmegl, Alide Forstmanis (involved with the Memorial to the Victims of Communism).
Ian Ihnatowycz, Howard Sokolowski (repeat donor to the Memorial to the Victims of Communism).
Kommentaariks selgitan, et sovetisüsteemis on sõna ‘korduvalt’ süüd raskendav asjaolu, sest ‘süsteemi’ töö oli uue kommunistliku inimese (ümber)kasvatamine; ‘korduv’ tähendas süsteemis töö häiret, tõotas mingi süsteemimutri “vastutusele võtmist”, karistamist.
Markus Hessi puhul on ka huvitav, et ta suurepärast Musta Lindi Päeva (Black Ribbon Day) aktivismi pole toodud süüd raskendava asjaoluna.
Näeme, et miskid mäluteod võivad ajas “ununeda”, võivad saada andekski, aga nüüd on käsil hullemat – vägivalla ohvrite memoriaal, mis pikkadeks sajanditeks jääb inimkonna mälu värskendama kui üleilmne hoiatus.
Keelatud inimesed
Keelatud inimesed on olnud sovetisüsteemi argipraktika.
Eksisteerisid inimeste kohta nn mustad listid, kus on olnud rida kirjanikke, heliloojaid, muusikuid, kunstnikke.
Suurele osale neist kehtis sisepagulus. Välisilm, avalikkus oli nende ideedele, suhetele, töödele täielikult või osaliselt suletud.
Sa ei tohi näha reaalseid fakte, omada reaalset infot ja analüüse; teha analüüse.
Saad vaid vahendatud ja töödeldud süsteemiinfot.
Uue inimese kasvatamisel on käinud loovate ja mõtlevate inimeste sümboolne hävitamine – ettehävitamine avalikkuse eest sulgemine.
Mälu sovetisüsteemis
Kommunismiohvrite memoriaali direktorite nõukogu liige kui “keelatud inimene” on sovetlik argipraktika.
Sovetis eksisteerisid sisepagulus ja välisilma sulgemine ideedele, inimestele.
Humanism ja mälu jäädvustamine olid lubatud ainult süsteemil, valikuliselt.
Soveti poliitika lähtus loosungist “kaadrid otsustavad kõik”, mis sorteerimine jagab inimesed “õigeteks” ja “valedeks”. Soveti mustal nimekirjal on oma traditsioon ja tähendus.
Palju ühist on sovetiaja keelatud inimeste, salastatud raamatute, salajaste eriraamatukogude, Ameerika Hääle väljaga, mida iseloomustab avalikkuse eest keelamine, aga “organites” ja “süsteemis” agar tutvumine, tundmaõppimine, kadestamine ja vihkamine.
Näiteks, seesama Ameerika Hääl püsis KGB-huviorbiidis sel määral, et igapäevaselt käis kõigi tekstide raadioeetrist maha kirjutamine viies eksemplaris läbi kopeerpaberite, nii et kõik jälgimisametid töötasid pidevalt suure intensiivsusega just blacklist nähtuste ja inimeste tundma õppimisel.
Samas varjati poliitilist kultuurivahetust omapoolse vastuinfo ja vastupoliitikaga.
Näiteks Ameerika Hääle persoone kaeti kohalikega kommentaaridega (Maailm Täna, mille signatuuri sünge morse ja hääl kui “kutsung” toimis paljudele meeldetuletusena, et Ameerika Hääle lainepikkus üles leida).
See oli pingeväli ja võitlustander, kus maailma nähtused olid kas ümber nimetatud, sildistatud või kandsid nimega kaasnevat kinnisepiteeti (näiteks “roiskuv kapitalism” jm)
Sõna “eesti”, “eestlane” olid keelatud sõnad; lubatud oli “eestimaalane”, mis hõlmas “kõiki” jne.
Ajalugu oli eriti keelatud valdkond.
Ajaloomälu Vabadussõda – keelatud.
Hümn – keelatud.
(Ükskord laulupeol puhkpilliorkestrite esinemisele mineku olukorras üks bassmängija törtsutas hümni kolm algusnooti, mispeale mingid mehed momentaal-selt kui refleksiga tormasid laulupeolapsi maha joostes süüdlast karistama).
Sovetiaja eripära oligi pidev vastuolu olukorra ametliku nimetuse ja suhtega ning tegeliku sisemise hoiaku ja suhtega.
Miks? See on eraldi pikem teema, mis väärib edaspidi arutamist.
Sovetisüsteemi loogika
See, millest võrdluseks mainin, toimis soveti suletud süsteemis.
Uus must nimekiri – blacklist suletud süsteemi poolt ei suuda kahjustada küll mitte kedagi sel viisil nagu must nimekiri toimis suletud soveti süsteemis endas.
See ongi peamine märgatav vahe – tsivilisatsioonierinevus.
Süsteemikirjelduse reportaažiga
Maarja Pärl Lõhmus
[email protected]
https://tinyurl.com/2p8cjjk2