Tallinnas Tõnismäel avastati ehitustööde käigus vanad viikingiaegsed tulekolded, mis arheoloogide sõnul annavad tunnistust vanast laagrikohast. See oli ühtlasi esimene viikingi-aegne leid Tallinnas. Arheoloogid avastasid, et sealsamas Tõnismäel oli vähemalt kuus tuhat aastat tagasi olnud rannaala.
Tegemist on juba teise sensatsioonilise avastusega viimase paari nädala jooksul, nimelt leiti Tallinna sadamast äsja üks suurimad keskaegseid laevu – kogesid – maailmas.
Pärnu maanteel on juba 2016. aastast käinud arheoloogilised väljakaevamised. Kokku on uuritud ligi 5000 ruutmeetrit ala. Nüüd avastati neli viikingiaegset tuleaset.
“Teame, et kuskil aastal umbes niimoodi 600-500 enne Kristust on siin inimesed toimetanud ja siis tekib leiumaterjalis paus. Ehk siis meil oli see I aasta-tuhat enne Kristust ja siis järgmised leiud tulevad justkui alles keskajal,” rääkis arheoloog Rivo Bernotas.
Äsjane leid täidab suure ajalise tühiku. Selliseid viikingiaegseid kinnismuistiseid pole Tallinnas varem avastatud. Läbiuuritud ala muutub suurenedes järjest põnevamaks.
Kellelgi polnud teisest vrakist aimu
Veel 14. sajandi alguses oli meri – tõsi küll salakavalate madalikega – seal, kus praegu asub Tallinki D-terminal. Otse üle tee aga ehitab EHC Lootsi OÜ büroohoonet. Ehitamist alustati teadmisega, et nende krundil Lootsi 8 on maa sees üks laevavrakk, aga see ei jää ehitusele ette. Kuid selgus, et sealsamas oli veel üks laev Eesti varasemal keskajal madalikule triivinud. See oli kõigile väga suur üllatus.
Vaid 1,5 meetri sügavusel lebanud vraki pikkuseks mõõdeti 24,5 ja laiuseks 9,5 meetrit. Möödunud nädala keskpaigas oli välja kaevatud umbes kolmandik vrakist.
Leiupaigal toimetav arheoloog Mihkel Tammet ütles, et laeva kõige õnnelikum saatus oleks seista muuseumis uudistavate silmapaaride ees, sest see laevaleid on väga eriline. “Meil on ju ennegi vanade laevade leide olnud, aga sellises suuruses ja säilivuses on see keskaegne laev ikka täiesti ainulaadne,” lisas ta. “Iga hetkega, mil kaevetöö edeneb, usun üha kindlamalt, et laeva esmane dateering 1298. aasta kohta vastabki tõele. See on meie Tallinna keskaja esimene pool. Ja nagu näete, on see laev ikka meeletult hästi säilinud.”
Eesti muinasaeg oli siis selle laeva arvatava kasutamisaega arvestades lõppenud umbes 40 aastat tagasi ja sel ajal elas veel inimesi, kes mäletasid muistset vabadusvõitlust. Tallinn aga elas juba üsna rikkas keskajas, mil idakaubandus lausa õitsele puhkes.
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu