New Yorgi Eesti Koolis oli 10 lõpetajat
New Yorgi Eesti Kool tähistas laupäeval, 11. juunil viimast koolipäeva. Lõpetajaid sellel aastal oli 10: Daniel Wisoky, Charlie Clements, Cairo Kotkas Tapias, Ella Barborak, Lily Riemma, Mia Lascarro, Amanda Lascarro, Tuuli Kaegi ja Elle Kaegi.
Möödunud 2021/2022 kooliaasta oli olnud tegemis- ja õppimisrohke: kooliaasta sisse mahtusid iga kahe nädala tagused koolitunnid ja erinevad tähtpäevad, eesti rahvakalendri järgimine ja pidustused: jõulupidu, spordipäev, kultuuriüritused jne.
Lõpuaktuse päevaks oli Eesti Maja suur saal ilusasti kaunistatud sini-must-valgete õhupallidega ja laudadel olid vaasides Kati Riemma aias kasvanud rukkilille- ja karikakrakimbud. Kooli lõpetamisele olid kutsutud pered ja külalised.
Lõpuaktuse programmi viisid läbi Talan Clements ja Kaitlyn Wisoky, kes ise lõpetasid kooli juba mitu aastat tagasi. Koolirahvale tulid õnnitlusi ütlema New Yorgi Eesti Haridusseltsi esimees Carl Skonberg ja EV Peakonsul New Yorgis Kairi Künka. Kõikidel lõpetajatel oli võimalik oma eesti keele oskust ja soravust saalitäiele rahvale demonstreerida. Õpetaja Kati Riemma lõpetajate klass esitas üllatuslaulu “Sõit linna kooli kaugele”, mida õpiti tunnis nii salaja, et isegi nende laste vanemate jaoks oli tegemist üllatusega. Diplomid andsid üle lõpuklassi õpilastele nende õpetajad, sõna võttis ja tuult tiibadesse soovis ajalooõpetaja Anna-Liisa Sepp, kes kutsus üles ka kõiki lapsi tulevikus ühinema Ülemaailmse Eesti Noortevõrgustikuga.
Koolipäev lõpetajatele ei olnud mitte ainult lõpuaktus ja pikad kõned, vaid nendele algas päev mälestustega kooliteest. Vilistlased käisid läbi oma koolitee mööda Eesti Maja: kõigepealt alustades eelkooliga keldrikorrusel, kus karumõmmiga tähti õpiti ja karule vastavalt ilmale riideid selga pandi – kõik ikka selle tagamõttega, et lapsed sõnavara mängides omandaksid. Õpetaja Ivi Tamme juhendamisel tähistati ka mõmmi sünnipäeva, süües värvilisi M&M komme värvide õppimise eesmärgil. Kõike seda olid lapsed 3-4 aastastena juba korra teinud ja oli armas veelkord meenutada olnut.
Sealt edasi lasteaiaklassis õpilased lahendasid keerulisemaid ülesandeid ja ristsõnu ning õppisid tähti, ja siis lapsed tantsisid ja tegid muusikat. Kõige lõpuks said õpilased Eesti Maja kõige salajamatesse nurkadesse oma jalad tõsta, aga saladuskatte tõstmiseks peab lugeja kooli ise ara lõpetama.
Enamus lõpetajaid olid New Yorgi Eesti Koolis käinud üle 10 aasta, alates beebikoolist; paar õpilast olid oma eestikeelse hariduse alguse saanud Atlanta Eesti Koolis. Igal juhul olid kōigil oma elamused, kogemused ja meenutused möödunud aastatest. Üks olulisemaid positiivseid koolikogemusi oli heade sõpruste loomine, mis loodetavasti kestavad aastaid peale kooli. Slaidishow, mis Liisi Lascarro oma tütarde Mia ja Amandaga kokku pani, näitas läbi aegade pildistatud hetki ja jäädvustatud momente. Imearmsad mälestused praegustest vilistlastest, kes eesti kooli kunagi emade süles tulid, on nüüdseks saanud haritud ja silmaringi laiendanud noored isiksused.
Koori juhataja Merike Barborak on kooli süda, nägu ja hing, tema hoolitses laabuva koolitöö ja õpinguterohke tegevuse eest aasta jooksul ja koos aktiivsete asjaajajatega organiseeris toreda programmi kooli viimaseks päevaks. Kooli läbiviimine on nais/meeskonna töö: õpetaja Ivi (tema on panustanud New Yorgi Eesti Koolile aastakümneid ja tal jätkub endiselt energiat ja ideesid, et lastega tegeleda); Külli Jürgenson, Kati Riemma – eesti keel ja rahvatants, Gerda Vellore – laulmine, Anna-Liisa Sepp – ajalugu, Marika Uus – eesti keel, Meeli Salumäe – eesti keel, Kaidi Clements – eesti keel, Tuuli Andrade – eesti keel, Ave Kaegi – eesti keel, abiõpetajad Kirke Rajang ja Vivienne Jones. Kaarel Laev on olnud pikaajaline kooli laekur, tema on aidanud rahaasju majandada, ja Eesti Maja kokk on hoolitsenud selle eest, et kooliperel kõhud tühjad ei oleks.
Suured tänud Külli Jürgen-sonile, kes pildistas, kringlid üritusele transportis, majandas jne ning lastevanemate esindajale Derbi Kotkasele.
Aktuse lõpus pakuti kohvi, kringlit ja jäätisetorti, laste-šampust ja eesti komme. Iga lõpp on millegi uue algus. Eesti Kooli lõpudiplom tugevdab iseseisvust ja teadmisi. Keeleoskused avavad perspektiivid, mida mitte-arusaaja ei tajuks ja annab võimaluse lahendada ja astuda olukordadesse, mida mitte-keele oskajal pole. Eesti keel on meie salakeel ja kaval keel, nende uute teadmiste ja kogemustega vilistlased võivad uute saavutuste poole püüdlemist jätkata.
Ave Kaegi