Enam kui 20 aastat välisministeeriumis töötanud Kristjan Prikk esindab Eestit Ameerika Ühend-riikides Washingtonis läi-nud aasta suvest. Ühtlasi loodab ta peatselt volikirjad üle anda Mehhiko presidendile.
Kristjan Prikk ütleb, et USA on suur ja värvikirev ning riigi kogemine omal nahal nõuab harjumist. USA idaranniku ja Hawaii saarte ajavahe on 6 tundi, klimaa-tilised olud ulatuvad arktilistest troopiliseni, teepikkusi erinevate linnade vahel mõõdetakse sõidutundides või -päevades.
„Pea iga USA ametiasutus on meie mõistes tohutu ning tohutu on ka erinevate tee-made ja inimeste konkurents nende asutuste tähelepanu nimel,“ kirjeldab Kristjan. „Märkimisväärsed on samuti regionaalsed erinevused. Ilma neid arvestamata võib sattuda hõlpsasti täbarasse olukorda.“
Seetõttu on Kristjan korduvalt tänuga meenutanud kunagi Tartu Ülikooli avaaktusel kuuldud professor Rein Taagepera õpetussõnu, et USAs elatud aastakümned on pannud teda vältima liigsuurte üldistuste tegemist ja kergekäelisi ütlusi algusega “USAs on nii”.
Kristjani ja tema pere Ameerika elamuste tipus on reisid rahvusparkidesse, mi-da USAs on üle 60 „Igaüks neist on imeline. Jah, New York, Los Angeles, San Francisco, Miami, Las Vegas ja mõnigi teine linn pakuvad elamusi, kuid sarnaseid emotsioone andvaid suurlinnu on maailm täis.“
„Samuti väärib mainimist, et tavaliselt üllatab inimesi USA pealinn Washington,“ lisab ta. „Kõik teavad Valget Maja, Kapitooliumi ja ehk veel mõnd tuntud maamärki, aga sealne USA ajaloole olulistest sümbolitest läbi-põimitud kesklinn tervikuna ja igaühele midagi pakkuvad tohutud muuseumid (millest peamistesse sissepääs pealegi tasuta!) on kindlasti väärt uudistamist.”
„Mind on ühtlasi korduvalt ja korduvalt positiivselt üllatunud, paljusid ameeriklasi on mõjutanud Eesti vas-tu huvi tundma isegi põgusad kohtumised eestlastega,“ sõnab Kristjan Prikk.
Välisministeeriumi FB
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu