Siseministeerium tegi ettepaneku täiendada välismaalaste seadust, et Eestis viibivatele ajutise või rahvusvahelise kaitse saanud isikutele laieneks edaspidi teavituskohustus.
Siseminister Lauri Läänemetsa kinnitusel ei kujuta täna Eestis viibivad Ukraina sõjapõgenikud täiendavat ohtu Eesti avalikule korrale, küll on riigil vaja paremat ülevaadet riigis viibivatest Ukraina kodanikest tagamaks sõjapõgenikele vajalikud sotsiaalsed teenused ning paremini hinnata Eesti edasist võimekust sõjapõgenike vastu võtmisel.
Siseministri algatusel ettevalmistatava välismaalaste seaduse muudatus tähendaks praktikas seda, et ajutiselt Eestis viibivatel Ukraina kodanikel on edaspidi kohustuslik jagada riigiga oma asukoha- ja kontaktinfot.
Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul tuleb riiki teavitada sellest, kas inimene vastab ajutise kaitse saamise nõuetele, aga ei soovi seda, või juhul, kui ta viibis Eestis enne 24. veebruari ja ei vasta seetõttu ajutise kaitse saamise nõuetele.
Lisaks kiitis valitsus eile heaks siseministri muud ettepanekud, mis puudutavad piirikontrolli tõhustamist. „Saan praegu lühidalt öelda nii palju, et protsesse piiril ning migratsiooni järelevalvet tõhustatakse eesmärgiga saada veelgi täpsem ülevaade piiriületajatest – nii Ukraina sõjapõgenikest, aga ka Vene Föderatsiooni kodanikest. Varasemalt rakendatud meetmed on praegustes tingimustes muutumas ebapiisavaks, sest ei võimalda detailset ülevaadet just Ukraina sõjapõgenike osas,“ rääkis Läänemets.
Alates 24. veebruarist on ametlikel andmetel Eestisse saabunud 112 835 Ukraina kodanikku ning piiriületuse andmetel kavatses neist Eestisse jääda veidi üle 60 000.
Samas on rahvastikuteadlane Jaak Valge välja toonud, et PPA andmetes ei kajastu lõunapiiri kaudu tulevad põgenikud.
“Nende 112 835 Ukrainast Eestisse PPA poolt registreeritud saabunu hulgas pole alates 25. maist neid, kes on Eestisse saabunud ja saabuvad üle lõunapiiri. Teades saabunute arvu 24. veebruarist kuni 24. maini, on mõistlik eeldada, et neid võib olla mitukümmend tuhat. Seega on 150 tuhat Eestisse saabunut täiesti realistlik arv, “ kirjutas Valge sotsiaalmeedias, rõhutades, et täpseid numbreid ei tea keegi.
Et ametlikud numbrid on petlikud ja põhinevad ka sellel, mida inimene ise piiril deklareeris, kinnitab ka 2. novembri Postimehe juhtkiri, väites, et “ainuke viis Eestis viibivate Ukraina pagulaste üle täpset arvestust pidada on piirikontrolli taastamine, mis tähendaks politsei- ja piirivalveametile äärmiselt suurt koormust”.
VES/ sm/meedia