Paari aasta taguste autoralli maailmameistrite Ott Tänaku ja Martin Järveoja, aga ka nende pöidlahoidjate jaoks lõppes läinud nädalavahetusel Jaapanis üks oluline etapp. Tänak lõpetas ühepoolselt ja aasta kokkulepitust varem Hyundai firma ja meeskonnaga seotud lepingu. Kolme aasta sisse mahtus viis rallivõitu (neist kolm tänavu), 104 katsevõitu ja 2020. aasta meeskondlik MM-tiitel. Aga selle aja sisse jäi lisaks ebaõnnele ja omavigadele ka uskumatult palju tehnika lagunemisi. Küll lõhkesid just Tänaku all Pirelli rehvid, küll ei töötanud esimesel rallisõidu hübriidajami ajastul just Oti masina mootor täisvõimsusel. Kuni selleni, et just temal murdus keset kihutamist …käigukang.
Ott Tänakut ülistatakse kui pilooti, kes ei keera ainult rooli, vaid on lisaks suurepärane auto arendaja. Aga ta ei ole lihtne mees, ütleb otse ja teinekord ka reljeefselt. Nii sai Hyundai Otilt enne lahku minekut kõvasti sugeda.
Nüüd on aga lugu selline, et Tänak möönis Jaapanis – “järgmiseks hooajaks pole mul mingit lepingut. Lähen koju, ehk paari nädalaga selgub miskit.” Variante palju ei ole – kas Toyota, M-Sport või aasta kodus pere juures. Toyota rallimeeskond on juba praktiliselt väga tugevana koos ja Tänaku sinna lisandumine kaotaks ralli MM-il igasuguse firmade konkurentsi, M-Spordil pole ilmselt Eesti ässade palkamiseks raha… Jääbki lauale vaid vaheaasta?
Üheks viimaste kuude suuremaks Eestis peetud võistluseks oli maailma karikavõistluste etapp naiste epeevehklemises ehk teise nimega Tallinna Mõõga turniir. Legendaarsesse Kalevi spordihalli kogunes poolesajast riigist ligi 200 naismusketäri. Mõistagi olid neile magnetiteks Tokyo olümpiavõitjad eestlannad ja Tallinn tähendas ülikõva jõuproovi. Paraku on elu olümpiavõitjate sporti tänavu tõsiselt korrigeerinud. Naiskondlik OM-kuld ja individuaalne pronks Katrina Lehis taastub põlvevigastusest, Julia Beljajeva sai suvel emaks ning alles kogub vormi, vigastuse süül oli treeningupaus ka Erika Kirpul. Seega oli olümpiavõitjatest ainsana täisjõus võistlemas 42-aastane Irina Embrich, kes sai Tallinna Mõõgal Eesti parimana 13. koha. Eesti naiskond, kus tema kõrval olid Nelli Differt, Kristina Kuusk ja Veronika Zuikova, oli tagasihoidlikult 12. Peagi algab Pariisi olümpiaks punktide kogumine, seega kaua olümpiasära taustal enam tagasihoidlik olla ei saa.
Tagasihoidlikkusest peaks olema juba loobunud ka Eesti talisportlased. Ega olegi, näiteks Eesti murdmaasuusakoondise uus peatreener Aivar Rehemaa ütles välja julge ootuse, et aastal 2030 on Eesti suusamehed jälle maailmas medalikonkurentsis. Kas nii ka läheb, ei tea, ent sel nädalavahetusel sai Martin Himma hooaja avavõistlusel Soomes Olosel 15 km klassikadistantsil superässa Iivo Niskase järel kolmanda koha. Murdmaasuusatamisega seoses veel selline põnev uudis, et veebruaris Tallinnas lauluväljakul peetav sprindi MK-etapp tähendab teatud revolutsiooni. Seekord ei vea kõik riigid kohale oma suuri määrdemeeste rekasid, vaid kõigile suusatajatele valmistatakse suures telgis lumelauad ette ühe määrdega. Konkurents läheb võrdsemaks, kõigi kulud kolinal väiksemaks, roheline jalajälg võidab.
Aga talispordist mõni sõna veel. Eesti kiiruisutaja Marten Liiv jätkab Hollandis Heerenveenis, kus on oma klubis õpipoisist tõusnud peaaegu mentoriks. Suusahüppaja Arti Aigro alustas hooaega Poolas MK-etapi 26. kohaga. Ja üks imelik uudis ka – Austria koondisega naiste suusahüpete maailmameistriks tulnud Sophie Sorschlag tahab tungivalt hakata Eestit esindama. Kus naiste suusahüppajaid peaaegu polegi, ja kus kiire kodakonduse saamine peaaegu võimatu.
Veidi ka pallimängudest, seekord saalist. Eesti saalihokimeeskond kaotas MM-i 1/8 finaalis naabritele lätlastele ja sai 9. koha. Kaks Eesti võrkpallimeeskonda alustas mänge Euroopa CEV karikasarjas. Tartu mehed juhtisid Slovakkias Presovi vastu 2:0, aga kaotasid lahingu 2:3. Pärnu sai kodusaalis Lissaboni Sportingu kogenumatelt ja võimsamatelt meestelt selge 0:3 sauna. Sel nädalal on ees kordusmängud.
Eesti korvpallimeeskond pidas MM-valiksarjas kodumängu Rootsiga ja läheb teiseks mänguks üle lahe soomlasi kollitama. Mitmel põhjusel ollakse seekord väljas nõrgestatud koosseisuga. Esiteks on MM-valikgrupist edasipääs juba välistatud, kuna kirjas on kaheksa kaotust ja vaid kaks võitu. Teiseks ei tunnista Euroliiga nn koondiseaknaid, sestap ei saanud rahvusmeeskonda aidata Hispaania Baskonia klubis mehiseid tegusid sooritavad koondise üks liidreid Maik-Kalev Kotsar ja Sander Raieste, samuti ei tulnud Ameerikast Kerr Kriisa ja Henri Veesaar, kel algas Arizona särgis ülikoolikorvpalli hooaeg. Kriisale algas see väga hästi, kirjas on juba üks kolmikduubelgi.
Lõpuks veidi variatki. Kahekordne maadluse maailmameister Heiki Nabi jäi rahvusvahelises spordiarbitraažis dopinguga süüdi. Nenditi, et keelatud aine kogus oli väike, võis sattuda sportlase organismi juhuslikult ja seepärast Nabit petturiks ei peeta, ometi jääb tema kaheaastane disklahv jõusse. Dopingust veel niisugunegi uudis, et vahele jäi Eestis hulga igasuguseid jooksuauhindu võitnud ning meie esimaratoonar Tiidrek Nurme treeningupartneriks olnud keenialane Ibrahim Mukunga.
Endiselt on eestlased väga edukad nii-öelda kõrvalaladel. Fitness-spordis tuli maailmameistriks Agne Kiviselg, sudokute lahendamises Tiit Vunk, kettagolfis tunnistati maailma aasta parimaks mailmameister Kristin Tattar, e-spordi äss tartlane Clement Ivanov võitis Dota 2 arvutimängu suurturniiril Singapuris meeskonnaga teise koha ja teenis pool miljonit dollarit. Eesti kuulsad neljapaadisõudjad osalesid meresõudmise esimestel Euroopa meistrivõistlustel ning naasid sealt hõbemedalitega.
Enn Hallik