Professor Aino Järvesoo auhinna eestluse hoidja välismaal kategoorias pälvisid sellel aastal Evi Lepik Göteborgist ja New Yorgi Eesti Kooli juhataja Merike Barborak Connecticutist. Elutöö auhind anti poeet Hando Runnelile. Reedel, 18. novembril tänati Tartus auhinna tänavusi laureaate.
Sõnavõttudega esinesid tänuüritusel sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, Pere Sihtkapitali nõukogu liige ja Eesti Naisliidu esinaine Monika Haukanõmm ning Pere Sihtkapitali nõukogu esimees Katrin Kiisk. Kuulda sai usutlusi laureaatide ja stipendiaatidega. Üritust juhtis ja muusikat tegi Jarek Kasar.
Aino Järvesoo auhinnal on kolm kategooriat:
elutöö auhind – inimesele, kes on pikaajaliselt ja silmapaistvalt panustanud Eesti rahva edasikestmisse ja arengusse, sh lastega perede heaolu, rahva tervise, inimeste annete arendamise või üleilmse eestlusega seoses;
meediategevuse auhind – inimesele, kes on ajakirjanduses või muudes meediakanalites paistnud silma Eesti rahva ning eestluse kestmise teema asjatundliku ja sisuka käsitlemisega;
välismaal eestluse hoidmise auhind – inimesele, kes on oma tegevusega silmapaistvalt panustanud eestluse kestmisesse ja arengusse välismaal.
Auhinnafondi suurus on 25 000 eurot.
aastal algatatud Järvesoo nimelise auhinnaga tunnustatakse tähelepanuväärseid inimesi kolmandat korda. Varem on auhinna elutöö eest saanud Rein Taagepera ja Jaak Uibu, meediategevuse valdkonnas Ene-Margit Tiit ja Lea Danilson-Järg ning välismaal eestluse hoidmise eest Jüri Trei, Mai Raud-Pähn ja Olev Träss.
Auhinnad annavad välja Pere Sihtkapital ja sotsiaalministeerium.
Professor Aino Järvesoo (1910–2003) – kunstipedagoogika professor, hariduselt etnograaf – oli suure missioonitundega naine, kes soovis, et Eesti rahvas kasvaks. Ta panustas selle eesmärgi saavutamiseks suure osa oma ajast ja varast. Eesti rahvastiku- ja perepoliitikas rakendatakse mitut Järvesoo põhimõtet, näiteks lastetoetuse võimaldamist igale lapsele. Tema eesmärk oli, et Eesti rahvas kestaks, kasvaks sündimus ja haritus.
Aino Järvesoo auhinda välja andev Pere Sihtkapital on 2019. aastast tegutsev rahvastikupoliitika valdkonna mõttekoda, mille eesmärk on aidata kindlustada Eesti rahvastiku ja rahvusriigi kestlikkus. Eesmärk tugineb põhiseadusele, mille järgi peab riik tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise.