Eestlaste Suusaklubi Kalifornias tähistas 10.-13. märtsil oma 50. juubelit traditsioonilise väljasõiduga kaunite Sierra Nevada mägede keskel asuvasse "China Peak" suusakuurorti.
Olles mitu aastat "Sierra Summit'i" nime all, tuli teave möödunud suvel, et "China Peak" on ametlikult saanud oma vana nime tagasi, kuid nii nagu Kuressaare rahvasuus kunagi Kingissepaks ei saanud, jäi ka eestlaste suus koht alati "China Peak’iks".
Kuna tegemist oli juubeliga, otsustati korraldada pidulikum kokkutulek ja venitada nädalavahetust neljapäeva õhtu ja reedese päeva peale selleks, et võimaldada rohkem aega suusamägedel veeta. Kokku võttis suusapäevadest osa ca 140 inimest, mõned neist tulnud kaugemalt nagu Portlandist ja New Yorgist, enamus aga olid pärit San Francisco ja Los Angelese kandist. Ümbermaailma rattur Raimo Laosma oli koguni Eestist sõitnud jalgrattaga kohale, tõsi ratast tal küll mägedes kaasas polnud, sest ta pidas väikest pausi enne ülemaailmsele teele asumist.
Reedese suusasõidu lõpetuseks korraldati õhtul Viru Valge sponsorlusega degusteerimise pidu suusapäevade korraldaja Robert Andersoni sviitis. Pakuti suupisteid, kallati Viru Valget ning kõikidele osalejatele kingiti suusapäevade pitsiklaasid. Hiljem siirdus pidu baari, kus esines Heino Heitur hoogsa lauluga kitarri saatel. Vahepeal esines Maarja Meriste-Kivi, tuntud ka oma lavanime all Maarja Roxx, kes laulis Heituri saatel. Viimane osa laulukavast lõppes liigutava lauluga "Eestlane olen ja eestlaseks jään", kus rahvas ühtekuuluvalt kaasa kõikus.
Laupäeval korraldati tavaks saanud nn. formaalne suusatamine. Naised tuhisesid mäest alla siid- ja pitskleitides, mehed ülikondades ja smokingutes, ristlipsud ees. Enne lõunat korraldati Eesti lippude defilee. Pilt alt ülesse vaadates oli võimas: mäest tulid alla rivis umbes 15 sini-must-valget lippu koos mitmekümne suusatajaga, millele järgnevalt koguneti grupifotoks.
Õhtul oli ühine õhtusöök, kus pakuti suusatajale (ja ka teistele, kes suuski alla ei pannud) kas loomaliha fileed või lõhekala. Muusikalises osas juhatasid rahvast ühislaulus Urmas Kärner ja Maarja Meriste-Kivi. Korraldajad Robert Anderson ja Valdek Parik rääkisid suusaklubi ajaloost. Suusaklubi hakkas koos käima "China Peak'is," tänu kadunud Otto Tammele, kes koos oma abikaasa Reedaga elas tol ajal China Peak’ist umbes 50 miili kaugusel asuvas Fresno linnas. Hiljem suusatasid ja töötasid tütred Tiina ja Kati sealsamas kuurordis ning täna-päevani peavad eestlased "Tamme tüdrukuid" suusapäevade parimateks suusatajateks. Austati Ruth ja Armas Sootaru, kes osaleseid esimesel "China Peak'il" ja olid kohal ka sel aastal, märkides, et Ruth on endiselt entusiastlik ja osav suusataja! Armast ja Ruthi tervitati püsti seistes pika aplausiga. Järgnes loterii, kus loositi välja mitmesuguseid kingitusi ja suveniire, sealjuures aitas kõvasti kaasa Heidi Reynolds, kes muretses ka selle eest, et lastele suusapäevadel piisavalt tegevus jätkuks.
Pidu siiski sellega veel ei lõppenud. Baaris esines tuntud ansambel "Puus Brothers", seekordses koosseisus Urmas Kärner, Mati Keerd, Mati Otsmaa ning Steve Brill. Erinevatel pillidel mängisid veel kaasa Tõnu Sepp ja Henno Heitur, trummidel järgmise generatsiooni Puusi poiss Alex Keerd ja Maarja Meriste-Kivi, lauldes Kärneriga dueti, "I got you babe."
Teatavasti lõhuti tantsu ja pidu käis vara hommikuni. Raske oli aga ärgata (kõigil), kuna just sel öösel nihutati kellad tunni võrra edasi! Hommikuks saadi siiski jalad alla ja nii suutsid mõnedki tublid suusaharrastajad sõita suusamäelt alla veel korra või kaks. Nii jäävad eestlased ootama järgmise aasta kokkutulekut. Rohke osavõtu järgi võib loota, et "China Peak" kestab veel teist 50 aastat!
Edgar Kaskla
Los Angeles