Oktoobrikuu alguses saabus e-posti teel üllatav ja rõõmustav kutse. Välisministeeriumi Üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakond koos Sihtasutuse Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga (KÜSK) andis teada, et korraldab 1.-3. detsembrini Tallinnas seminarimõttetalgud nimega MEEDIARUUM 2022.
Kutse tutvuda Eesti meediamaastikuga läkitati välismaal ilmuvatele eesti ajakirjandusväljaannetele ning laiemalt teabevahendamisega tegelevatele inimestele. Kutse saabus välisministeeriumi “diasporaa” e-aadressilt ja laekus laia diasporaasse ehk hakkasime heas mõttes rõngaks liituma.
Kokkutulemise eesmärk oli toetada Eesti väliskogukondade väljaannete jätkusuutlikku tegutsemist ja suurendada välismaal elavate eestlaste nähtavust Eesti meediapildis.
Arutleti meedia ja meediumite tulevikustsenaariumide üle ning mõtiskleti, millist meediat teha, et see oleks ka 10 aasta pärast elujõuline. Pakuti võimalust vahetada omavahel kogemusi ja luua kontakte Eesti meedia tegijatega.
Kaugelt tulnud osalejatele kompenseeriti Eestisse tulekuks edasi-tagasi sõidupiletid ja vajadusel ka majutuse. Tuldi igati vastu ning anti teada, et meie osalemine on oluline.
Ja tuldigi kaugelt. Kõige kaugem osalenu oli Kristi Barrow Sydney Austraaliast, kes haldab võrgulehte “Estonians in Australia” ja loodab austraallaste lehe “Meie Kodu” taastada. Torontost osalesid “Eesti Elu” peatoimetaja Kai Kiilaspea, “Estonian World Review” võrgulehe esindaja Tauno Mölder, ajakirjanik ning politoloog Marcus Kolga ning esimesel hommikupoolikul ka KESKUSe rajamise juht Ellen Valter. Istanbulist oli kohal vabakutseline analüütik ja ajakirjanik Hille Hanso, Itaaliast ajakirjanik ja kommunikatsiooniõppejõud, Itaalia Eesti Seltsi asutaja ning esimees Ülle Toode, Saksamaalt Aira Paschke Berliini Eesti Kultuuriseltsist KAMA ja Maarika Remmert ajalehest “Eesti Rada” ning Stockholmist ajakirja “Rahvuslik Kontakt” peatoimetaja ja Rootsi Eestlaste Liidu esimees Sirle Sööt. Teised osalejad töötavad kaugete kaasmaalaste heaks kaugjuhtimise teel Tallinnast: “Vaba Eesti Sõna” peatoimetaja Kärt Ulman, “Eesti Raja” peatoimetaja Karin Aanja, “Peterburi Teataja” peatoimetaja Jüri Trei, võrgulehe “Estonian World” looja ja peatoimetaja Silver Tambur, Intergratsiooni Sihtasutuse ja Global Estonian’i infokanalite spetsialist Tarmo Saks ning allakirjutanu Riina Kindlam “Eesti Elu” ja “Vaba Eesti Sõna” kirjasaatjana.
Esimese detsembri hommik möödus tutvudes ja ettekandeid kuulates välisministeeriumis. Ülevaate Eesti väliskogukondade ja diasporaaliikmete uuringu tulemustes esitas Kristjan Kaldur Balti Uuringute Instituudist, misjärel välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling kõneles osalejatele teemal “Julgeolekuolukord ja Eesti diasporaa võimalused Eesti julgeoleku tagamisel”. Antud hetkel oli ümarlaua taga lausa seitse endist või praegust Toronto eestlast.
Pärast lõunat oli võimalus kiiresti tutvuda välisministeeriumi Eesti diplomaatia näitusega ja uhke muinsuskaitse all oleva “kilukarbisaaliga”. Seejärel viidi osalejaid Eesti Rahvusringhäälingu Uudistemajja, kus maja tutvustas uudiste- ja sporditoimetuse peatoimetaja Anvar Samost. Külastati ETV õhtuse uudistesaate “Aktuaalne Kaamera” uut ja ülimoodsat stuudiot ning käidi läbi mitmest toimetusesaalist. Kommunikatsiooniekspert ja filmilavastaja Ilmar Raag (ka kunagine Eesti Televisiooni programmijuht ja peadirektor) rääkis strateegilisest informatsioonist ja väärinfost. Seejärel oli võimalus pikemalt mõtteid vahetada ajakirjanik Samostiga. (Soovitame kuulata Vikerraadio igapühapäevast populaarset vestlussaadet “Samost ja Aaspõllu”, kus arutletakse poliitikaelus toimuva üle.)
Esimese päeva õhtu ametlik programm lõppes põneva bussiekskursiooniga “Põhja-Tallinn ja Kopli nurgatagused”. Tänu oma tutvustele pakkus kohalik giid Stanislav Lomunov unustamatult põnevaid hetki Noblessneri sadamas, Paljassaare lahe jäises rannas, Püha Piiskop Nikolause õigeusu kirikus, Derevjaška baaris pirukate degusteerimisega ja Kopli 1936. a. ehitatud rahvamaja ning uue paranduskoja külastustega.
Reede, 2. detsember algas lennujaama lähedal Ülemiste linnakus e-Eesti esitluskeskuses, kus tutvustati e-riigi e-teenuseid välismaal elavaid eestlasi silmas pidades. Seejärel põigati ka samas hoones paiknevasse “Rahvusvahelisse Majja”, kus pakutakse tuge mitteeestlastest Eestisse ümberasujatele.
Lumises, juba nädalaid alla nulli püsivas Tallinnas paistis ere päike, kui algas Vabariigi Presidendi Kantselei külastus, mida juhatas hiljuti presidendiga Ida-Kanada visiidil viibinud nõunik Indrek Treufeldt. Oli harukordne võimalus ka istuda ühiselt pika laua taga kohvitassiga ning muljetada ja küsimusi esitada. President ise tol päeval Kadriorus ei viibinud, vaid oli kodukandis – “Meil on Lõuna-Eesti president”, naljatas Indrek Treufeldt.
Järgmiseks peatuseks kirevas ja tihedas päevakorras oli Telliskivi Loomelinnak. Einejärgselt jagas väljaande EDASI lugu ja kogemust ajakirja looja ja pea-toimetaja Janeck Uibo. Tundsime tema missoonitundes ja põhimõttekindluses ühiseid jooni oma püüdlustega meediamaastikul. “Innustav ja hariv ajakiri” “Edasi” pakub aegajalt välismaal elavatele eestlastele soodustusi. Minge kiigake aadressil edasi.org.
Inspiratsioonile tuli sappa arutelu diasporaameedia oleviku ja tuleviku üle, mida juhtis Silver Tambur. “Sünergia ja koostöö, eesti keel ja Eesti välismaa meedias” olid võimalikud väljakuulutatud suunaviidad. Kuna paljud tutvusid omavahel esmakordselt, siis ainuüksi väljaannete tutvustamisring oli pikk ning paljud teemad ootavad põhjalikumalt arendamist. Aga ots tehti lahti ja lõngakera pandi hooga veerema. Oleme väga huvitatud üksteise tegemistest ja heast käekäigust. On palju, mida saame teha koos ja üksteise toel.
Päev lõppes õhtusöögiga Fotograafiska fotomuuseumi kuulsas restoranis, kuhu oli kutsutud külalisi Eesti meediamaastikult.
Ürituse kolmanda ehk viimase päeva hommikul koguneti KUMU kunstimuuseumisse, kus korraldati giidiga ekskursion digitaalse kunsti loojate “teamLab” rühmituse näitusel “Hõljuvad õied igavikumeres”. Seejärel oli programmis hingetõmbepaus, mida kasutasime koheselt taas koos maha istumiseks, et omavahelisi muresid ja rõõme vabas vormis jagada. Pealelõunal toimus virtuaafoorum eestlastele ümber maailma, mille stuudiopublikuna Ülemistel Rakett 69 stuudios Meediaruumi mõttetalgulised kaasa lõid. Mõned meist olid ka laval…
Täname südamest üleilmse eestluse diplomaatilist eriesindajat Marin Mõttust, üleilmse eestluse ja kultuuridiplomaatia osakonna nõunikke Keit Spiegelit ja Kadri Linnast ning Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist ürituse koordinaatorit Sandra Paulust, kes meid ja meie tööd ning väljaandeid nõnda väärtustades ja toetades meile ühiselt tuult tiibadesse andsid.
Kõiki üleilma eestlasi ühendab võrgulehekülg globalestonian.com, kus kutsutakse üles leidma oma Eesti. See on infovärav eestlastele välismaal ja üleilmselt mõtlevatele eestlastele Eestis. Lehe kaudu saad liituda igakuise uudiskirjaga ning lugeda uudiseid, sündmusi, isiklikke lugusid ja palju muud.
Virtuaalfoorumist välismaal elavatele eestlastele loe 1. ja 2. lk.
Riina Kindlam,
Tallinn
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu