Tartu ülikooli raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonnast läks aprillis kaduma kaheksa ülihinnalist trükist, mille väärtus võib kokku ulatuda ligi 80 000 euroni, kirjutab Tartu Postimees.
Õhtuleht käsitleb teemat pikemalt, intervjueerides ka raamatukogu direktor Krista Arut, kes ei näe toimunus mingit ilukirjanduslikku sära, vaid asutuse avatuse kõige küünilisemat ära kasutamist. Kriminaalmenetlus käib ja päris kõigest ta rääkida ei saa.
„Kui Eestisse hakkasid saabuma Ukraina põgenikud, võtsime ka meie hoiaku, et katsume raamatukoguga Ukraina tudengeid ja peresid toetada,“ räägib Aru. „See tähendas, et nad said lihtsustatud korras ajutise lugejakaardi, ehkki kontrolliti ka dokumente. Me ei teinud põhjalikku küsitlust ja püüdsime neid igati aidata.“
Aprillis saabus raamatukokku kaks meest, üks vanem ja teine kuni 30aastane. Mõlemad rääkisid vene keelt, noorem oli legendi kohaselt Ukraina põgenik, kes läks Lätti oma onu juurde. Onu tahtis aidata õepojal teha uurimistööd, et ta saaks kandideerida ühte USA ülikooli. Selle jutuga pääsesid mehed haruldaste raamatute lugemissaali ehk niinimetatud RARA saali, et uurida 19. sajandi alguse Venemaa tsensuuri ja trükipoliitika korraldust. “Kui nad olid seda kümme päeva teinud ja lahkunud, olid nad vahetanud kaheksa haruldast raamatut peenelt tehtud koopiate vastu. Aga see selgus alles augustis,” kirjutas Tartu Postimees.
Leht märgib, et sarnaseid vargusi on juhtunud ka Läti rahvusraamatukogus, kus neid huvitasid samuti Nikolai Gogoli ja Aleksandr Puškini teosed ning eeldatavasti on nad tegutsenud ka Varssavis, kuid seni ei ole kedagi kahtlustatavana kinni peetud.
VES/PM Õhtuleht
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu