Tuntud Viljandi firma Clevon on oma pakiautomaatide, robotkullerite ja transpordilahendustega jõudnud maailmaareenile ning neil oli Los Angeleses toimunud suurimal tehnoloogiamessil CES ka oma messiboks.
Messil oli kohal ligi 3100 eksponenti, keda oli uudistama tulnud ligi sada tuhat külastajat kogu maailmast.
Clevon eksponeeris messil kontrollkeskust, mille abil külastajad said ise kaugjuhtimisega liigutada masinat, mis tegelikult asub Texases Fort Worthis, kus on Clevoni kontor.
Respiray toodab kaasaskantavaid õhupuhasteid. Kui koroonaajal esitles firma õhukardinaga näomaski, mis puhus filtreeritud puhast õhku näo ette, et saaks viirusevabalt hingata, siis nüüd ollakse keskendunud allergikutele. Uus allergivastane seade on eelmisest neli korda kergem ja aitab inimesi, kes on allergilised õhus levivatele osakestele (õietolm, tolmulestad, kassi- ja koerakarvad jms).
Allergiavastane seade tekitas külastajate seas suurt huvi ja jäi silma ka mitmele meediakanalile, kirjutas Respiray juhatuse esimees Indrek Neivelt sotsiaalmeedias, lisades et Saksamaa tähtsaim majandusväljaanne Handelsblatt valis Respiray seitsme silmatorkavama projekti hulka. Neivelt andis teada, et seadme tootmine algab juba kuu aja pärast.
Eesti idufirma Zerofy tutvustas messil süsinikujälje vähendamise äppi, mis abistab kodumajapidamistel mõõta oma süsiniku emissioone reaalajas ja automatiseeritult.
«Kasutajad saavad peale pidevalt taustal toimuvat tarbimisharjumuste analüüsi soovitused oma käitumisharjumuste muutmiseks ja nõuandeid väiksemate süsinikuemissioone põhjustavate toodete ja teenuste kasutuselevõtuks,» selgitas idufirma kaasasutaja Criss Uudam Postimehele. «Uuendusena saavad äpist rentida ka Zerofy enda päikesepargi paneele need kasutajad, kellel koju pole võimalik paneele paigaldada.»
Uudami sõnul on meeldinud inimestele äpi omadustest see, et ilma iga päev kasutajatele küsimusi esitamata saab süsinikujalajälge mõõta. Samuti tunnevad USA tarbijad suurt huvi jagatud päikesepargi teenuse vastu, kuna paljud inimesed on üürnikud ja sellepärast ei saa oma kodule päikesepaneele paigaldada.
Aquascope pakkus targa kodu lahendust, mis registreerib veelekkeid ja sulgeb seepeale automaatselt veekraani, et üleujutus suuremat kahju ei tekitaks. Lahendus ei vaja torutöid ja tavaline inimene saab selle lihtsalt paigaldada – akuga juhtmevabad andurid põrandale ning samamoodi juhtmevabalt juhitavad kraanisulgurid olemasolevatele kraanidele. Tallinnas asuv firma oli CES messil kohal Saksa messikorraldaja Koelnmesse ühisboksis.
Elektriliste mootorrataste tootja Verge Motorcycles tutvustas messil oma uut mudelit Superbike TS Ultra – mis on varasematest mudelitest võimsam, pikema sõiduulatuse ja parema kiirendusega.
Uus mootorratas on üsna kallis – hind algab kodulehe andmetel 62 132 eurost. Selle liikuri tagaratas on tehtud kodarate ja rummuta – kasutusel on spetsiaalne ratta sisse peidetud mootor, mis jätab keskossa suure tühja augu, nii et tagaratas on lihtsalt üks rõngas. Kiirendus 0–100 km/h toimub 2,5 sekundiga, aku saab täis 15 minutiga ning ühe laadimisega saab sõita kuni 375 km.
Uhke innovatsiooniauhind Eestile
CTA ehk messi korraldaja Consumer Technology Association andis Eestile üle auhinna Innovation Champion Award, mille võttis vastu Eesti Vabariigi peakonsul San Fransiscos Ann Hänni. See auhind antakse riikidele, kes on viimase aasta jooksul eriliselt silma paistnud innovatsiooni alal. Kokku valiti välja 24 riiki, nende hulgas ka Eesti lähinaabrid Soome, Rootsi ja Leedu.
Consumer Technology Association on välja töötanud nn International Innovation Scorecardi, mille metoodika on küll üsna keeruline, kuid peaks 40 näitaja hindamisel 17 kategoorias andma võimalikult objektiivse hinnangu riikide innovatsiooni taseme kohta. Eesti sai kõrgeima grupi auhinna – Innovation Champion.
VES/Postimees
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu