On veebruar, kalendri järgi südatalv. Kui aga Eesti viimase kuu sporditulemusi vaadata, siis on nende seas nii lumiste-jäiste, staadioni- kui saalialade rekordeid ja medaleid. Pilt on toredalt kirju.
Alustame talialadega, kus jaanuar pakkus eestlastele palju üllatusi. Kõigepealt tuleb rääkida glamuursest iluuisutamisest, kus Eestil jäi Soomes Espoos Euroopa meistrivõistlustel medalini küll veel küündimata, aga Niina Petrõkina sai naiste üksiksõidus Eesti iluuisutamise läbi aegade kõrgeima koha, kuuenda. Meeste üksiksõidus oli Mihhail Selevko kaheksas, seegi on Eesti meeste iluuisuajaloo kõrgeim saavutus. Järgmisel aastal saab Eesti EM-il välja panna kaks naist ja kaks meest.
Edasi talimedalitest. Ehk viimase aja ühe suurema üllatuse serveeris USA-s Alaskal ülikoolis käiv Mariel Merlii Pulles. Eesti suusatamine on Kristina Šmiguni, Andrus Veerpalu ja Jaak Mae kuldaegade järel saavutustelt üsna olematu, aga nüüd tuli Mariel Merlii Pulles Lake Placidis taliuniversiaadil ehk üliõpilaste MM-il kahe kulla ja kahe hõbemedaliga suusakuningannaks! Tahaks väga näha, kas sellele järgneb tema läbilöök ka suures rahvusvahelises konkurentsis. Pullese saavutuse taustaks – varem oli Eestil taliuniversiaadilt üks 2007. aasta suusapronks ja 1987. aasta kuld NSVL teatemeeskonnas.
Lootust, et Eesti suusatamine taas tuhast tõuseb, toidavad ka Martin Himma korduv pääs MK-sarja punktimeeste sekka ja Norras elava ning harjutava Alvar Johannes Alevi teatehõbe Norra meistrivõistlustel. Norras suusamedal saada on umbes sama raske, kui Hiinas lauatennises autasu teenida.
Veel üks suuskadel kuninganna on Eestil jaanuarist. Lätis peeti suusaorienteerumise Euroopa meistrivõistlusi ning Daisy Kudre-Schnyder võitis seal kõik kolm individuaaldistantsi ja teenis lisaks kaks kahvatumat medalit teatevõistlustel.
Eesti üks esisportlasi, viimase taliolümpia ainus medalist Kelly Sildaru valmistus esinema USA-s Aspenis X-mängudel, paraku vigastas treeningul põlve, läheb operatsioonile ja vahele jäävad kahjuks nii X-mängud, MM kui terve tänavune hooaeg. Küll aga hakkab tegijaks sirguma tema väikevend Henry Sildaru, kes sai Itaalias Euroopa noorte olümpiafestivalil Big Air hüpetes pronksi. Trumpalast pargisõidust pidi Henry paraku loobuma, sest sai treeningul vigastuse. Medal sel alal ei jäänud Eestile siiski tulemata, seni tundmatu Stefan Sorokin teenis hõbeda.
Talispordi hooaeg on täies hoos. Nende ridade aegu on algamas laskesuusatajate maailmameistrivõistlused, samuti läheb Eesti kahe võistlejaga välja mäesuusatamise MM-ile. Märtsis peetakse Tšehhis Planicas kahevõistluse MM ja seal hoiame pöialt Kristjan Ilvesele. Seefeldi minituuril ja mõnel muulgi MM-i eelsel võistlusel on Ilves maailma eliidis lõpetanud kohtadel 4.-7. Suusakiiruses ja stabiilsuses on Ilves tänavu tublisti arenenud, kui tuleb hästi välja ka suusahüpe, milles ta on kahevõistlejatest üks paremaid, võib eesti mees ka medali haarata.
Nagu ikka on eesti spordisõbra iidolid ka tänavu tennisistid Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi ning ralliäss Ott Tänak koos oma kaardilugeja Martin Järveojaga.
Kontaveit ja Kanepi mängisid Austraalias. Kõigepealt kohaneti kliima ja väljakutega Grand Slam’i ehk Australian Openi eel satelliitturniiridel. Adelaide WTA500 turniiril juhtus selline lugu, et mõlema eestlanna kirstunaelaks sai hispaanlanna Paula Badosa. Esimeses ringis lõi ta välja Aneti, teises Kaia. Melbourne’is Grand Slam turniiril jäi Kanepi kuumusele alla ja kaotas avaringis endast 150 edetabelikohta tagapool olevale kohalikule mängijale, Kontaveit jõudis teise ringi ja kaotas seal hiljem koguni poolfinaalini purjetanud üllataja Magda Linettele.
Ott Tänak alustas seekordset MM-hooaega teatavasti M-Spordi Ford Puma roolis. Esimene MM-ralli on traditsiooniliselt Monte Carlo. Tänak tegi selles mõttes ajalugu, et kui varem pole ta Montes finišini jõudnud (küll ütles auto üles, küll tegi ise avariisid), siis nüüd lõpetas ja oli viies. Ilmselgelt oli uut masinat tundma õppides veidi ettevaatlik. Täiega vajutas gaasipedaali vaid viimasel ehk punktikatsel, kus oli teine.
Juba sel nädalavahetusel on Rootsi MM-ralli ja selle eel startisid Tänak ning Järveoja ühepäevasel Otepää rallil, mille ka suure ülekaaluga võitsid. Testipäevi on vähe, Rootsis ootavad rallimehi lumi ja jää, Tänaku sõnul kulus Otepää ralli masinaga sõbrunemisel nagu marjaks ära.
Kui roolikeerajatega jätkata, siis koju jõudsid Dakari kõrberallil osalenud eestlased. Toyotal sõitnud Urvo Männamaa ja Kristo Lepik lõpetasid ralli päästekopteris, sest nende auto läks lihtsalt laiali. Bagil sõitnud Toomas Triisa ja Mart Meeru sai kokkuvõttes oma klassi 11. koha. Mõlemad ekipaažid põlevad soovist järgmisel aastal jälle kõrberalli stardis olla.
Viimastel päevadel teatati kahest Eesti kergejõustikurekordist. Marleen Mulla ületas Ameerikas teivashüppes 4.52, Diana Suumann jooksis Belgias 60 meetrit tõkkeid 8,13 sekundiga. Silmapaistev oli ka mitmevõistleja Maicel Uibo vorm – tema sai Tallinnas seitsmevõistluses kokku elu teise summa 6120 punkti ja läheb lootusrikkalt märtsis Türgis peetavatele Euroopa meistrivõistlustele.
Veidi ka olümpiauudiseid. Eesti Rahvusringhääling omandas teleülekannete õigused 2026-2032 aastail peetavatele olümpiamängudele. Järgmiste, 2024 Pariisis peetavate suvemängude valikvõistlused algavad juba õige pea, aga millistena ja kas üldse need toimuvad, on praegu väga lahtine. Rahvusvahelise Olümpiakomitee president Thomas Bach ütleb, et ootab Venemaa ja Valgevene sportlasi tagasi, paljud riigid ähvardavad sel juhul boikotiga. Mida teeb Eesti?
Enn Hallik