Nii kirjutas aastal 2016 tollane Narva kolledži juht ja aastal 2023 haridusministri kandidaat, eesti-vene segaperest, kuid vene emakeelega Kristina Kallas (Eesti 200).
Meie tänases lehes on mitu artiklit emakeelepäevadest, mis kantud murest välismaal elavate eestlaste keele kadumise pärast. Nähakse palju vaeva ja pingutatakse, et Eesti päritolu noortele tutvustada ja kinnistada eesti keelt ja kultuuri.
Aga äkki vajaks eesti kultuur ja keel kaitset ka Eestis?
Vaid mõned nädalad tagasi esines telesaates Tartu Ülikooli keeleteaduse doktorant, kes ei teadnud sõnade liiderlik (seksuaalselt lodev) ja osavõtlik (empaatiline) tähendust. Neiu pakkus enesekindlalt, et liiderlik on juhiomadustega ja osavõtlik aktiivne tegutseja.
Mis suuna annab aga Eesti hariduselule avalikult venemeelne minister, kelle sõnul ootavad “venelased Eesti riigilt vabandust 1990ndate traumade eest” ehk siis eestlased peaksid vabandama oma iseseisvumise eest?
13. mail 2016 kultuurilehes Sirp ilmunud intervjuu Kristina Kallasega “Narva kui venekeelne demokraatlik Euroopa” väärib ülelugemist – Narva kui venekeelne demokraatlik Euroopa — Sirp
Artiklist: “Nii nagu Singapur, peaks ka Eesti vältima identiteedipoliitikat halvas mõttes, seda, et poliitikud mängivad oma valijate etnilise kuuluvusega. Etnilisus tuleks riigi alusdokumentidest välja võtta või siis ümber sõnastada.
Etnilisuse väljaviimine poliitilisest ruumist ei tähenda seda, et etnilisus tuleks koju kappi ära peita. Etnilisus tuleks privaatsfääri üle viia ja võimaldada vabalt ka selle esitlemist avalikus ruumis indiviidi tasandil. Kuid riik peaks olema mitte etniline, vaid poliitiline nähtus. Eesti riigi ülesandeks ei peaks olema eestlaste heaolu tagamine, nende identiteedi ja keele toetamine, vaid kõigi Eestis elavate inimeste turvalisuse tagamine ja elatustaseme tõstmine. Eesti keel on sellises poliitilises ruumis ühine suhtluskeel, mitte ühe konkreetse kogukonna priviligeeritud keel. Eesti keele tähendus peab muutuma kogukonna identiteedi aluseks olevast keelest Eesti riigikeeleks. Eesti kultuur peab integreerima elemente kõikide Eesti elanike sümbolitest, representatsioonidest ja väärtustest. Eestlastele jäägu nende pastlad ja kannel ja „Tõde ja õigus“, kuid ka Andrei Ivanov on Eesti kultuur ja Eesti kultuuri saab väljendada vene keeles nii kirjanduses kui ka laulupidudel.” (Toimetaja rõhutused.)
Et tegemist polnud tulevase haridusministri juhusliku väljaütlemisega 7 aastat tagasi, tõendas ETV+ venekeelne saade “Oma tõde” 31. augustil 2021, kus Kristina Kallas kordas oma väidet, et “Eesti riigi ülesanne ei peaks olema eestluse tagamine ning ja nende identiteedi ning keele toetamine”.
Kärt Ulman