New Yorgi Eesti Segakoori kevadkontsert toimus 6. mail 2023 Eesti Majas.
Pandeemia/Covid-viiruse leviku tagajärjel katkesid ka väliseesti organisatsioonide tegevused New Yorgis ja sageli on olnud “uuestisünd” aeglane.
Heites pilgu ajaloos tagasi teame, et Põhja-Ameerikasse Eestist saabunud Teise maailmasõja põgenikud alustasid aktiivset tegevust ja ühinesid varem emigreerunud eestlaste organisatsioonidega. See toimus nii NYs kui mujal Põhja-Ameerika eestlaste kogukondades.
Sooviti tingimata säilitada eestimeelsust ja tutvustada eestlust ka nooremale põlvkonnale. Nii loodi ka laulukoorid. Palju tegevust oli vabatahtlik oma tasku kulul, sest põgenike sissetulekud palju ei võimaldanud.
Liikmeskonnad olid suured. New Yorgi Eesti Naiskooris laulis kunagi 60-80 lauljat; kooride kontserdid toimusid sageli renditud saalides, mida pääsmete sissetulekud katsid ja kuhu ka Ameerika meedia kergemini kohale sai.
Meeskoor korraldas ka frakkide ja õhtukleitidega balle, kus esinesid väliseestlastest tuntud kunstnikud nagu Ludvig Juht jt. Esineti vabariigi aastapäeva aktustel, ESTO’del ja muudel koosviibimistel. Kui vähegi võimalik, püüti teavet kontsertidest ka Ameerika ajakirjandusse saada.
NYE Naiskoor oli kaua aega ainuke Eesti naiskoor Ameerikas. Kuigi mõningad organisatsioonid nagu New Yorgi Eesti Teater, oma tegevuse lõpetasid kui Eesti vabaks sai, tegutsesid koorid edasi, vast õhutatult Eestis laulupidudel laulmistest. Samas oli ju kergem tuua teatrietendusi ja teisi esinejaid Eestis väliseestlastele esinema, eriti kuna uuemad elujärge arendavad Ameerikasse tulnud tahtsid näha-kuulda tuntud artiste Eestist.
Aastate jooksul osalejate arvud laulukoorides vähenesid ja dirigentidest oli vahel puudus. Mõni aeg enne Covid-viiruse levikut ühinesid New Yorgi Eesti Meeskoor ja Naiskoor Segakooriks. Ja siis tuli seisak viiruse tõttu.
Uuesti peale hakates pärast viirusest tingitud vaheaega ja pikemat otsimist leidis koor omale ka uue dirigendi ja tegevus võis alata. Eelmise aasta detsembris esineti NY Eesti Haridusseltsi jõuluõhtul, vabariigi aastapäeval ja nüüd iseseisva kontserdiga.
Kevadkontserdi kava hõlmas rahvaviise ja autoreid nagu Veljo Tormis, F. Lehar, H. Känd, U. Lattik, V. Ojakäär, Mart Saar, Juhan Liiv, Rene Eespere. Võin öelda, et vägagi eestimeelsust ja laulukultuuri sisendav kava.
Peale lühikest vaheaega laulis Ameerikas üles kasvanud muusik/sopran/dirigent Krista Altok Tassa kolm soolot: “Ava aken” – Jüri Mandre, “Kevadelaul” – Priit Ardna, “Vikerkaaremaa” – Harold Areln, ja koos Uno Habakukega vanaaegse, nüüd vähe tuntud lastelaulu “Kus sa käisid, kus sa käisid, sokukene?”
Kooril olid laulud hästi ette valmistatud. Eriti hästi kõlas küllaltki raske “Tuljak”, mida ka lisapalana uuesti esitati. Klaverisaatja Inna Levtush oli täpne ja kiiduväärt. Jääb loota, et kooris lauljate arv suureneb ja nüüd Ameerikasse saabunud eestlased, kes on tulnud siia oma elujärge edendama, ei unusta eestimeelsust ja eesti laulukultuuri säilitamist ka väljaspool kodumaad ning koor on võimeline jälle ka a capella laulma. Oli tore näha siin sündinud/kasvanud noori laulmas ja nende ameeriklastest abikaasasid publiku hulgas.
NY Eesti Haridusseltsi nimel tervitas juhatuse liige Tiina Järver ja tõi lilli dirigendile ja ka koorile. Kauaaegne koori esinaine Eha Brownell edastas koori tänu koos lilledega oma juhile ja klaverisaatjale.
Laulukoori liikmete poolt, nagu tavaliselt, järgnes eriti maitsev kohvilaud. Oli vägagi ilus õhtupoolik nautida eesti laulu ja näha, kuidas väliseestlaskond säilitab eestimeelsust ka läbi laulu.
Aime Andra
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu