Kalev Vilgats, ajakirjanik
Vanarahvas ütleb, et pill tuleb pika ilu peale. Eesti võimuliidul ongi pill käes. Teadupoolest saatis valitsus riigikokku kobareelnõu, kuhu olid kogutud kõik maksumuudatusi puudutavad seaduseelnõud. Võimuliit ei taha kasutada sõna “kobareelnõu”, eelistades pigem “eelnõude paketti”. Ükskõik, kuidas me seda kogumit ka ei nimetaks, sisu sellest ei muutu. Need on eelnõud, mida valitsusliit tahab riigikogus menetleda koos ja korraga heaks kiita.
Juba möödunud nädalal ütles opositsioon, et nii lepase reega Kaja Kallase valitsus oma tahtmist ei saa ning arvestada tuleb vastaspoole obstruktsiooniga. Kuigi varem oli kõvasti küsitav, kas opositsioon erinevate huvide tõttu on üldse suuteline ühistegevuseks, siis see nädal on näidanud, et tullakse toime, mis on ebameeldiv üllatus võimuliidule.
Enneolematu ulatusega obstruktsioon
Rahvusringhääling on hinnanud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), Keskerakonna ja Isamaa obstruktsiooni seni suuremahulisimaks omataoliseks aktsiooniks, mille tulemusena jäi parlamendi nädala päevakord esmaspäeval kinnitamata. Vähe sellest, valitsusel ei õnnestunud isegi kobareelnõud parlamendile üle anda.
Protseduuriliste küsimuste all võttis opositsioon riigikogu juhatajalt küsida, kuidas peaks ikka olema, kas valitsuse esindaja saab eelnõud esitada esimesena või viimasena nagu on kirjas riigikogu töö- ja kodukorra seaduses. Vastus oli, et on tehtud nii ja naa. Seejärel võeti ette valitsuse esindaja. Kas tal on üldse volitusi eelnõusid üle anda? Käib muudkui ja asjatab riigikogus, aga kes on talle andnud selleks volituse? Tulgu parem teinekord tagasi.
Saadikud kasutasid ära võimaluse anda istungi algul üle arupärimisi ja eelnõusid niipalju kui soovivad. Kokku anti üle 63 eelnõu ja esitati valitsusjuhile ning teistele ministritele 64 arupärimist, millele tuleb vastata. Esmaspäeval kulus selleks kõigeks aeg kella kolmest südaööni.
Hambutu vanematekogu
Esmaspäeval kella kolmveerand kaheksa paiku õhtul võttis istungit juhatanud riigikogu esimene aseesimees Toomas Kivimägi (Reformierakond) esimese pooletunnise vaheaja, sest riigikogu esimees Lauri Hussar (Eesti 200) oli kokku kutsunud riigikogu vanematekogu, kuhu kuuluvad peale riigikogu juhatuse veel fraktsioonide esimehed.
Kivimägi pikendas vaheaega veel kaks korda poole tunni võrra ja siis selgus, et vanematekogu kuhugi ei jõudnudki.
Alles teisipäevasel istungil saadi tänu Helir-Valdor Seederile teada, mida vanematekogu oli arutanud. Opositsioon soovis, et perehüvitiste kärpimise eelnõu üldse tagasi võetaks ja kobareelnõu lahutataks üksikeelnõudeks, mille üle saaks siis debat-erida. Võimuliit sellega nõus ei olnud.
Keskfraksiooni esimees Tanel Kiik ütles Rahvusringhäälingule, et nende eesmärk on panna valitsusele aru pähe, et see lõpetaks plaani peretoetusi kärpida ja vaataks üle maksupaketi, mis maksustab madalapalgalisi ja keskmise palga teenijaid ja jätab keskmisest enam teenivatele inimestele rohkem raha kätte. „Need on ootused valitsusele,“ ütles Kiik, märkides, et valitsusel polnud debatiks huvi.
Seakisa koalitsioonis
Võimuliidus läks sõna otseses mõttes hädaldavaks seakisaks. Rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond) ütles uudistesaatele „Aktuaalne kaamera“, et opositsioon tegeleb riigikogu tasalülitamisega selle asemel, et leppida sellega, et koalitsioonil on õigus oma poliitikat ellu viia. See oli huvitav mõttearendus ja sunnib küsima, kas seda poliitikat peab saama teostada tõesti vaesemate ja nõrgemate arvelt ning opositsioonist teerulliga üle sõites.
Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo leidis, et opositsiooni tegevus näitab, et nad ei soovinudki pidada parlamentaarset debatti. Samuti huvitav mõttekäik. Võimuliit ja opositsioon süüdistavad teineteist vastastikku, et teine pool ei ole arutelust huvitatudki. Keegi valetab, aga kes? Hussar seevastu leidis, et obstruktsioon on üks parlamendi väitluse ja võitluse vorm, mis aitab opositsioonil ennast nähtavaks teha.
Etteheited valitsusele
Maksumuudatustest oleme juba kirjutanud. Kobareelnõus ongi koos tulumaksu- ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise eelnõud, samuti käibemaksu- ja hasartmängumaksu seaduse muutmise eelnõud ja alkoholi-, tubaka-, kütuse-ja elektriaktsiisi seaduse muudatused.
Opositsiooni peamine süüdistus on kiirustamises ja valitsuse soovimatuses kaasata arutellu sihtrühmi. „Niisugusel kujul kujundada ümber kogu Eesti maksukeskkonda on täiesti vastutustundetu,“ kritiseeris Isamaa esimees Seeder. Valitsusel on aga tuli rummus. „Valitsus sai asuda ametisse 17. aprillil ja selleks, et maksud jõustuksid kuus kuud enne aasta algust, peavad nad olema vastu võetud hiljemalt 1. juuliks,“ põhjendas peaminister Kallas, mis on nii kiire. Opositsioon heidab võimuliidule ette maksumuudatuste sidumist kobareelnõuks, mis teeb sisulise arutelu keeruliseks. „See ei ole kobareelnõu, vaid maksupakett,“ parreeris Kallas.
Teisipäeval algas riigikogu istung kell 10 ja lõppes kell 13. Kogu aeg kulus protseduurilistele küsimustele, päevakord jäi jällegi kinnitamata. Vastasleer leidis, et päevakorda saab kinnitada vaid esmaspäeval, aga istungit juhatanud Kivimägi ütles, et kodu- ja töökorra seaduse järgi kinnitab riigikogu päevakorra täiskogu töönädala esimesel istungil või täiendava istungi alguses. Võimuliidu saadikud olid opositsiooni meelekindluse ees nõtkuma löönud. Mille muuga seletada, et Kivimägi sõnutsi pakkus koalitsioon välja, et eelnõusid saaks obstruktsiooni lõpetamiseks arutada ka eraldi. Võibolla, et sellega oleks patiseis lahenednudki, aga võimalik lahendus oli valitsusega kooskõlastamata. Istung lõppes kuhugi jõudmata ja midagi otsustamata.
Tuleb täiendav istung
Teisipäeval pidas nõu riigikogu juhatus ja otsustas, et Hussar kutsub reedeks kokku riigikogu täiendava istungi. Enne seda on veel istung, mis ajakava järgi algaks kolmapäeval kell 14 ja kestaks mitte kauem kui neljapäevase istungi alguseni kell 10. Reedel koguneb riigikogu kell 15. Istung kestab kuni päevakorra ammendumiseni, aga mitte kauem kui laupäeval kella 21ni.
Kui valitsus opositsioonile vastusammu ei astu, siis tuleb riigikogul läbi elada tõeline mammuttöönädal kinnitamata päevakorrata.