Tihtipeale on Eesti kodanikel vaja välisriigis tõestada mõne Eesti registrisse kantud perekonnaseisusündmuse toimumise fakti, enamasti vajavad Eesti kodanikud dokumente Eestis registreeritud sünni või abielu kohta, harvemini teiste perekonnaseisusündmuste, näiteks surma või abielulahutuse kohta.
Allpool selgitab New Yorgi peakonsulaadi konsul Tanel Jõks, kuidas on kõige lihtsam ja kiirem välismaal olles Eestis registreeritud perekonnaseisusündmuste (või lihtsamalt – perekonnasündmuse) kohta dokumente tellida.
Eestis registreeritakse perekonnasündmused rahvastikuregistris ja lisaks Eestis toimunud perekonnasündmustele saab sinna kanda ka välisriigis toimunud ja seal registreeritud perekonnasündmusi (vt ka 25. mai Vaba Eesti Sõnas ilmunud artiklit). Rahvastikuregistrist on võimalik dokumente (tõendeid, väljavõtteid) tellida nii Eestis kui ka välismaal toimunud perekonnasündmuste kohta.
Kui perekonnasündmus on toimunud Eestis, saab rahvastikuregistrist selle kohta tellida eraldi tõendi (sünnitõend, abielutõend, surmatõend vms) või sündmuse kohta teavet sisaldava rahvastikuregistri väljavõtte. Väljavõte erineb tõendist selle poolest, et kui tõend käib vaid ühe konkreetse sündmuse kohta, siis väljavõttesse saab lisada andmed erinevate sündmuste kohta. Samuti saab väljavõttesse lisada ka muud isiku kohta rahvastikuregistrisse talletatud teavet (elukoht, kontaktandmed jms). Eestis toimunud perekonnasündmustest ei saa tõendit tellida vaid siis, kui abielu on lahutatud kohtus – sel juhul asendab tõendit kohtuotsuse kinnitatud ja tõlgitud ärakiri, kuid inimesel on võimalik tellida rahvastikuregistri väljavõte, mis sisaldab ka andmeid abielu ja abielulahutuse kohta.
Välismaal toimunud ja Eesti registrisse kantud perekonnasündmuse kohta tõendit väljastada ei saa, aga taaskord on võimalik tellida selliste sündmuste andmeid sisaldava rahvastikuregistri väljavõtte.
Perekonnasündmuste tõendeid ja rahvastikuregistri väljavõtteid on kõige lihtsam tellida kodust väljumata otse e-rahvastikuregistrist (www.rahvastikuregister.ee).
Tõendi või väljavõte tellimiseks on vaja vaid e-rahvastikuregistrisse sisse logida (kasutada saab nii ID-kaarti, mobiil-ID’d kui ka Smart ID’d), valida menüüst tõendid ja väljavõtted ning järgida juhiseid. Rahvastikuregistri väljavõtte puhul saate ise valida, milliseid andmeid te väljavõttel näha soovite. Perekonnasündmuse tõend võib olla kas eesti, inglise, saksa või prantsuse keeles (erandiks on nime-muutmise tõend, mis saab olla vaid eesti keeles), rahvastikuregistri väljavõte saab olla eesti või inglise keeles. E-rahvastikuregistrist tellitud tõendi või väljavõtte saab välisesindus valmis teha kohe pärast seda, kui olete e-rahvastikuregistris avalduse esitanud ja riigilõivu tasunud (riigilõivu saab e-rahvastikuregistris tasuda nii ülekandega Eestis panga-arvelt kui ka krediitkaardiga). Kui teil on tõendi või väljavõtte kättesaamisega kiire, soovitame e-rahvastikuregistris tehtud tellimusest välisesindusele täiendavalt e-kirjaga teada anda.
Kui teil puudub võime end digitaalselt tuvastada, saate perekonnasündmuse tõendeid ja rahvastikuregistri väljavõtteid tellida ka otse välisesinduse poole pöördudes. USAs väljastavad tõendeid ja väljavõtteid peakonsulaadid New Yorgis ja San Franciscos. Mõlemas saate avalduse esitada isiklikult kohapeal, peakonsulaadist New Yorgist saate avalduse tellida ka posti teel.
Tõendit või väljavõtet posti teel tellides tuleb peakonsulaati saata vormikohane avaldus (avalduse vormi leiate peakonsulaadi kodulehelt) ja koopia tellija isikut tõendavast dokumendist, samuti tuleb lisada dokument riigilõivu tasumise kohta või tšekk. Rohkem teavet tõendite ja väljavõtete tellimise kohta ning riigilõivu kohta saate peakonsulaatide veebilehtedelt newyork.mfa.ee ja sanfrancisco.mfa.ee.
Perekonnasündmuse tõendeid saab tellida ka Eestis asuvast perekonnaseisuasutusest, kuid need dokumendid peab USAs kasutamiseks kinnitama ka apostilliga.
ise lapsega Floridas. USA elamisloa (Green Card) taotlemiseks peavad nad USA ametivõimudele esitama enda ja oma laste sünnitõendid ning Mari ja Tarmo abielutõendi. Mari ja Tarmo esitavad tõendite tellimused kodust väljumata otse e-rahvastikuregistris, lisavad oma tellimusele soovi saada tõendid kätte posti teel ja annavad oma e-rahvastikuregistri tellimustest New Yorgis asuvale peakonsulaadile e-posti teel täiendavalt teada. Oskusliku e-teenuse kasutamise tulemusena jõuavad tellitud dokumendid Mari ja Tarmo postkasti vähem kui nädal pärast tellimuse esitamist.
Kas teadsid, et:
- Eesti välisesinduse poolt väljastatud tõendit või väljavõtet saab reeglina kasutada vaid selles riigis, kus välisesindus asub. Kui vajad tõendit või väljavõtet kasutamiseks mõnes teises riigis, siis konsulteeri enne tõendi tellimist konkreetse välisesinduse või Eesti Välisministeeriumiga.
- USAs asuvate Eesti esinduste poolt väljastatud ingliskeelseid tõendeid ei ole USAs kasutamiseks vaja täiendavalt kinnitada ega tõlkida.
- Kuigi tõendit või väljavõtet tellides on võimalik valida ka e-posti teel edastatav digitaalselt allkirjastatud tõend, tuleb välismaal kasutamiseks tellida siiski paberil tõend.
- USAs kasutamiseks tuleks tellida ingliskeelne Eesti tõend, teist tüüpi tõendeid (Euroopa Liidu mitmekeelne standardvorm, CIECi tõend) USAs reeglina kasutada ei saa.
- E-rahvastikuregistrist saab tellida tõendeid ja väljavõtteid enda, oma alaealise lapse ja eestkostetava kohta. Teatud juhtudel on välisesindusest võimalik tõendit või väljavõtet tellida ka teiste isikute kohta, enne teise isiku kohta tõendi või väljavõtte tellimist tuleks kindlasti konsulteerida konkreetse välisesindusega.
- Eesti ametiasutusele ei pea Eesti registrisse kantud perekonnasündmuse kohta tõendit esitama, Eesti ametiasutus saab vajalikud andmed rahvastikuregistrist ise kätte.