25. juunil õnnestus Viljandimaa ulukiuurijal Marko Kübarsepal esimest korda Baltimaades panna jälgimisseade kaela hundile; noor emane võsavillem püüti lõksu Tipu uurimisalal Soomaa rahvuspargi lõunaosas.
Keskkonnateabe keskuse ulukiseireosakonna kiskjate seire peaspetsialistina töötav Kübarsepp rääkis, et ehkki hundile raadiokaeluse panemisest on mõeldud aastaid, ei olnud aga selleks eriti sihipäraselt tegutsetud, kuid nüüd sai asi põhjalikult ette võetud ning susi jäi lõksu kahe ja poole nädalaga, kirjutas ajaleht Sakala.
Kätte saadud noor emahunt kuulub Kikepera raba neljasesse karja.
Telemeetriline jälgimine võimaldab teada saada, kui suurel alal loomad liiguvad, mis toitu söövad, milliseid liikumiskoridore kasutavad ja palju muud. Mida rohkem on uurijatel asjakohast infot, seda paremini saab näiteks küttimiskvoote planeerida ja loomade kaitset korraldada.
Lähiajal on plaanis GPS-kaelused kaela riputada veel vähemalt kolmele hallivatimehele.
Kuigi sarnaseid uuringuid on lähiriikidest tehtud Soomes ja Poolas, pole Kübarsepa sõnul Eestis ega teistes Baltimaades sellist asja varem tehtud. Nii on Soomaa lõunaservas kätte saadud ja GPS-seadmega varustatud emahunt esimene Baltikumis.
Eestis on hunt tavaline metsaloom. 2009. aasta seisuga elas Eestis umbes 270 hunti. 1. novembrist 2009. a. novembrist kuni 2010. a. veebruari lõpuni kestnud jahihooajal lubati küttida 173 hunti , kuid kätte saadi vaid 101.
VES/ERR