27. juulil kiitis USA senat mõlema partei saadikute toetusel suure häälteenamusega heaks järgmise kaitse-eelarve ettepaneku, milles on tõstetud Balti riikide julgeolekutoetamiseks eraldatud summat 228 miljoni dollarini. Senat suurendas presidendi ettepanekus esitatud summat ja see on nüüd ka suurem kui praeguse eelarveaasta julgeolekuabi Eestile, Lätile ja Leedule.
Eelnõus eraldatakse Balti Julgeolekuinitsiatiivile 228 miljonit dollarit, mis on 20 miljoni võrra suurem kui presidendi eelarveettepanek, et toetada jätkuvat julgeolekukoostööd Eestiga, Lätiga ja Leeduga, seisab senati eelarve eraldiste kinnitamise komitee avaldatud teates.
Esindajatekojas kinnitatud eelarvekavaga kaasnevas seletuskirjas öeldakse, et Eesti, Läti ja Leedu julgeoleku tugevdamine vastab Ameerika Ühendriikide julgeolekuhuvidele. Samas seisab, et Balti riigid on eeskujulikud NATO liitlased koormuse jagamisel, kulutades rohkem kui kaks protsenti oma sisemajanduse koguproduktist kaitsele, eraldades oma kaitseeelarvest üle 20 protsendi moderniseerimisele, mis sobitub USA julgeolekuabiga. Seletuskirja kohaselt peab USA jätkama julgeolekuabi, koordineerimist ja planeerimist, et kindlustada Balti riikide julgeolekut ja ära hoida praegused ja tulevased ohud Ühendriikide liitlaste suveräänsusele Balti regioonis.
Neljapäevane senati otsus, mis võeti demokraatide enamusega ülemkojas vastu häältega 86-11, tuleb veel kooskõlastada vabariiklaste enamusega esindajatekojaga ning siis peab selle jõustumiseks allkirjastama ka president Joe Biden. Senati nii laiapõhjaline toetus oli üllatav, arvestades seda, kui terav vastasseis tekkis eelarve üle esindajatekojas, kus sellega taheti siduda mitmeid sotsiaalseid teemasid, märkis uudisteagentuur Associated Press (AP). Senati nii suur üksmeel võib siiski aidata parlamendi kahel kojal kiiremini üksmeelt leida, märkis AP.
“Senatis eelnõule tehtud parandused, millest enamik nõuab kinnitamiseks 60 poolthäält, puudutasid peamiselt USA kaitsepoliitikat, kusjuures paljud neist olid suunatud Ameerika Ühendriikide potentsiaalsete vaenlaste nagu Hiina ja Venemaa vastu seismiseks,” märkis AP.
Kaitseeelarve (NDAA) kogumaht on rekordilised 886 miljardit dollarit ja see hõlmab kõike alates sõjaväelaste sotsiaalsetest tagatistest kuni uute sõjalaevade ja -lennukite ostuks ning poliitikate elluviimiseks nagu näiteks Ukraina toetamine, edastas uudisteagentuur Reuters.
Uudisteväljaanne The Hill vahendas, et senati heakskiidu saanud projekt näeb ette sõjaväelaste palkade tõusu 5,2 protsenti võrra, aga ka 9,1 miljardi dollari eraldamist konkurentsivõime suurendamiseks võrreldes Hiinaga.
Praegu kehtiva eelarveaasta eelarves eraldas USA Balti riikide julgeolekuks 225 miljonit dollarit, aasta varem oli see summa 150 miljonit dollarit.
VES/ERR
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu