Eesti juurtega ameeriklane Loren Männard jõudis sel aastal esimest korda Eestisse laulupeole. Terve kontserdi oli ta oma Ameerikas elava isaga videokõnes, et vahendada isale – kes tervise ja kõrge ea tõttu nii pikka reisi ette ei võtnud – seda unikaalset kogemust.
Loreni vanavanemad Jovilla ja Uno põgenesid Eestist koos oma kaheaastase poja Ennuga 1944. aastal rongiga Saksamaale ja jõudsid Geislingeni põgenikelaagrisse, kus elas üle 4000 eesti pagulase, kirjutab Eesti Ekspress.
Järgmised viis aastat elasid nad laagris, kuni perele avanes võimalus emigreeruda Ameerika Ühendriikidesse. Seal sattusid nad kuulsa naislenduri Amelia Earharti teenijateks. Earhart oli esimene naine, kes lendas üle Atlandi ookeani.
„Mu vanavanemad hakkasid tööle Amelia Earharti pere kodus,“ jutustab Loren. „Vanaisa oli teener ja vanaema teenijanna, isa aga abistas aednikku.“ Raamatupidaja elukutsega vanaisa õppis inglise keelt koos oma 7-aastase pojaga.
„Ma olen filmi „Laulev revolutsioon“ viis korda näinud, sest kuigi mu vanavanematel oli Eestist liiga valus rääkida, teadsin ma, mida Eesti iseseisvumine neile tähendas,“ selgitas Loren Eesti Ekspressile oma Eesti-reisi tagamaid.
Loreni vanavanemad võtsid Eestist lahkudes kaasa peotäie fotosid, mille jälgi nüüd Loren Eestis käies usinalt ajas.
Olles Eestit ja oma sugupuud uurinud ligi kümme aastat, oli Lorenil palju materjali uurimiseks ja Eestis ringi sõitmiseks. Ta postitas oma vanaema mustvalgeid fotosid järjestikku „Wana Eesti“ Facebooki gruppi ja sai minutitega teada, kus pildid tehtud olid.
Loren oli oma sõnul kümme aastat unistanud Eestisse reisimisest, oma Eesti-armastuse kandis ta edasi ka tütrele, pannes tema keskmiseks nimeks Eesti.
Artikkel Eesti Ekspressis:
https://tinyurl.com/37j6x548
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu