Kuigi Venemaale ja Valgevenesse on keelatud sanktsioonide alluseid kaupu viia, siis eri viisidel kaubad siiski üle idapiiri jõuavad. Selle põhjusteks on nii tollireeglite rikkumised kui ka asjaolud, et ettevõtetele on antud eriload, et nad saaksid oma lepinguid täita. Eriloa on saanud ka peaminister Kallase abikaasa vähemusosalisega firma Stark Logistics.
Eestist võib läbi Venemaa viia mõningaid sanktsioonide alluseid kaupu transiidina kolmandatesse riikidesse, kuid toll on tuvastanud juhtumeid, kus kaup on jäänudki Venemaale. Täpset statistikat maksu- ja tolliamet patustanute kohta ei pea, kuid erinevatel põhjustel on takistatud sadade sanktsioneeritud saadetiste väljavedu.
“Kui meil on selle kohta tõendid ja selge teadmine, siis kui sama ettevõte sama skeemi järgi soovib uuesti kaupu saata, on meil kohustus maandada riske ja ennetada ohte.
Ja reeglina siis me seda kas ei luba või küsime juurde teatud dokumente,” ütles maksu- ja tolliameti idapiiri tollijärelevalve valdkonnajuht Ants Kutti.
Agressorriikidesse saadetakse sanktsioonide allust kaupa ka legaalselt, kuid neid lubasid saab väga harva. Näiteks on sel aastal transiidiks ning importiks ja ekspordiks väljastatud vaid viis eriluba. Pärast täiemahulise sõja algust on eriloa saanud ka peaministri nn idavedude skandaali kiskunud Stark Logistics, mille vähemusosalus kuulub peaministri abikaasale Arvo Hallikule ning mille finantsjuht Hallik on (väidetavalt on Hallik skandaali arenedes oma osaluse müünud).
Kokku osaleb maksu- ja tolliameti andmetel kaubavahetuses agressorriikidega üle poole tuhande Eesti ettevõtte.
VES/ERR
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu