NIMI: väikelaukhani, lesser white-fronted goose
HÄRRA BLUE
Miks laukhani? Üks selle sõna mitmest tähendusest on looma otsmikult (otsa/esiselt, forehead) ninale kulgev lai valge VÖÖT (stripe).
LÄHTE (algus)punkt ehk start: Põhja-Norra; SIHT/punkt, destination: Kreeka
Veel möödunud sajandi (century) keskel oli meid väga palju. Fenno/scandia populatsioon, nagu meid nimetatakse (Fenno = Soome, Scandia = Skandinaavia), oli ligikaudu 10 000 sulelist. (Sulelisel on suled (feathers). Karvastel on karvad (fur).) Hetkel hinnatakse meie grupi suuruseks 90-120. Vahepeal oli juttu 30-st pesitsevast (pesa tegevast, nesting) paarist. See on suur langus.
OHUD (threats):
- jahtimine / küttimine (hunting) ja sala/küttimine (poaching);
- muutused peatus/aladel (rest stop) või talvitus/alades või nende kadumine;
- inim/tegevus, mis hirmutab ja sunnib meid lendama mitte sobivatele (unfavourable) või ohtlikutele (dangerous) aladele.
Eestis me ei pesitse, aga see on oluline peatuspaik, “pitstop”. Eriti Matsalu rahvuspargi Haeska ranna/niidud (coastal meadows) Matsalu lahe põhjakaldal.
Rahvus/vaheline EU LIFE lesser white-fronted goose project:
https://www.wwf.fi/en/lesser-white-fronted-goose-life-project/ algas 2020. aastal oktoobris ja kestab 2025. augustini. Projekti Facebooki leht: https://www.facebook.com/LesserWhitefrontedGoose
Eesti Ornitoloogia Ühingu lehed:
https://www.eoy.ee/ET/ ja
https://www.facebook.com/ornitoloogiayhing
Teiste hanedega võrreldes kõlavad meie, laukhanede HÄÄLitsused hele-damalt ning meloodilisemalt. See sunnib rände/parve poole pead tõstma. Seda me märkame ülalt alla vaadates. Täname, et meid märkate, ootate ja ABIstate!