Eesti läbi aegade edukaim tennisemängija, ka oma väljapeetud ning armsa olekuga pöidlahoidjatele imponeerinud Anett Kontaveit pani 11. novembril Tallinnas vaid tema auks Tondiraba halli ehitatud ajutisel väljakul karjäärile punkti.
27-aastase, ent oma noorest elust koguni 22 aastat tennist mänginud Aneti profiteele pani punkti ravimatu seljavigastus. Karjääri kaheks viimaseks pooltõsiseks võistluseks olid tal tipptennisest loobunute Ladies Tennis Masters Luksemburgis, mille Kontaveit võitis (alistas Rio olümpiavõitja Monica Puigi, WTA esikümnesse kuulunud Lucie Šafarova ja Andrea Petkovici) ja lahkumismäng Tallinnas hea sõbranna, praegu WTA 6. numbril tuneeslanna Ons Jabeuriga. See viimane mäng läks settidega 1:1 kiiresse lõppmängu, kus Jabeur 7:7 seisult 10:7 võitis.
Kontaveit oli lahkumismängu järel publiku jäägitust poolehoiust pisaratena liigutatud, kinnitas, et profitennisesse tervise süül ei naase, aga tahab jääda edaspidigi tennisega seotuks. Tema selle õhtu mängukostüüm müüdi oksjonil enam kui viie tuhande euroga, reketi eest käidi välja koguni 12 000! Tulu annetas Kontaveit vähiraviks ja kodututele loomadele.
Anett Kontaveidi kõrgeimaks edetabelikohaks jäi WTA teine positsioon. Ta pääses WTA aastalõputurniirile, kus oli teine. Karjääri jooksul võitis eestlanna kuus WTA turniiri ja teenis 7,6 miljonit dollarit auhinnaraha.
Maailma korvpalliareenidel praegu rahvuskoondiste võistlustsükleid ei ole, küll aga käivad klubisarjade mängud ja neis on sees ka eestlased. USA-s luhtus küll Henri Drelli unistus saada jalg NBA ukse vahele, aga Chicago Bullsi tütarklubis Windy City Bulls, kus Drell G-liigas mitmendat hooaega jätkab, on ta üks põhitegijaid. Teised eestlased Ameerikas toodavad kehvemaid uudiseid – ülikoolikorvpallur Henri Veesaar vigastas end golfimängul, Kerr Kriisa kasutas NCAA liinis keelatud hüvesid ja sai pika mängukeelu.
Euroopas on Eesti korvpallureist kõlavaima nimega Maik-Kalev Kotsar, Hispaania Euroliiga klubi keskmängija. Baskonia kaotas järjest mitu mängu, kutsus uueks treeneriks kuulsa Duško Ivanovici, Kotsar ja teinegi Baskonias mängiv eestlane Sander Raieste on nüüd tagasi võidulainel. Veel kaks eestlast mängib Hispaania meistriliigaklubides, need on viskekahur Artur Konontšuk ja mängujuht Kristian Kullamäe.
Eesti esiklubi Tallinna Kalev/Cramo võitis eurosarjas Itaalia Brindisi ja kaotas Hispaania Zaragosale, aga võimalik, et kaotab peagi oma noore ukrainlasest mängujuhi Oleksandr Kovliari. Tagasihoidlik ja töökas poiss põgenes kodumaalt sõja alates Tartu klubi kutsel Eestisse ning on kahe aastaga ülikiirelt arenenud. Kovliar on Eestile toe eest väga tänulik, aga nüüd kutsub teda kui hea viskega tagameest üks nimekas Hispaania klubi ja näis, mida noormees otsustab.
Teise pallimänguna oli viimasel kuul Eesti meedia huviorbiidis käsipalli koondmeeskond. Rootslasest peatreeneri Tomas Sivertssoni pikk leping sai otsa, juhitüüri võttis üle kunagine koondislane Martin Noodla, kes alustas noorenduskuuri, kutsudes rahvuskoondise laagrisse uusi mehi. Lakmuspaberiks said EM-valiksarja mängud naaber Lätiga, mille Eesti võitis võõrsil 30:29 ja kodus 28:22. Peagi loositakse Eestile järgmise ringi vastased ja siis pole võimatu, et Noodla kutsub noori aitama ka senised liidrid Mait Patraili ja Dener Jaanimaa.
Eesti jalgpallimeeskond tegi sõprusmängus ilmetu 1:1 viigi Taiga, ent omab kehva statistika kiuste (viimase aasta väravate saldo enne Taiga mängu 0:15) ometi šanssi jõuda EM-turniiri play-off’i. Selle tagab eestlastele mullune võit Euroopa vutiriikide madalaimas ehk D-divisjonis. Kõige tõenäolisemalt tuleb play-off’is vastu kas Poola või Horvaatia.
Naiskonnanagi pole Eesti jalgpall rahvusvaheliselt hinnas, ometi võideti hiljuti Armeeniat 4:1 ja 5:1.
Õnneks on Eesti spordis alati, ja on seekordki positiivseid üllatusi. Nii rõõmustas malesõpru Mai Narva, kes sai kutse Mani saarel peetud esinduslikule Grand Swiss turniirile, võitis seal mustade malenditega maailma teise numbri venelanna Aleksandra Gorjatškina ning valgetega ukrainlannast eksmaailmameistri Maria Muzõtšuki. Mai Narva sai turniiril neli võitu, viis viiki ja kaks kaotust ning 6,5 punktiga kõrge 11. koha.
Huvitav medal tuli Eestile Lõuna-Aafrikast seiklusspordi maailmameistrivõistlustelt. Paljudel sellistel ekstreemvõistlustel kokku sulanud eestlaste tiim sõitis järjest rattaga 529 kilomeetrit, läbis jalgsi 245 ja kajakiga 65 kilomeetrit, lõpetas raskustele vaatamata enam kui viiepäevase katsumuse üheskoos ning teenis MM-pronksi.
Alanud on ka talispordihooaeg. Eesti murdmaasuusatajad Soomes pole veel ühtegi tähte taevast alla toonud, olid tavakohaselt keskmikud, samamoodi läks kiiruisutaja Marten Liivil MK-etapi Jaapanis, ent iluuisutaja Niina Petrõkina oli Grand Prix sarja etapil Ameerikas kolmas ja Jaapanis neljas. Tema punktirekord läheneb 200-le, nii kõrgel tippuisutajate seas pole Eesti esindaja varem olnud.
Enn Hallik