Pühapäeval, 18. veebruaril kogunesid Baltimore ja Washingtoni ümbruskonna eestlased Baltimore Püha Markuse kirikusse, kus kogudus tähistas Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva jumalateenistuse ja piduliku kohvilauaga.
Jumalateenistusel teenis vikaarõpetaja Markus Vaga ning orelit mängis Renata O’Reilly. Pidulikkust lisas jumalateenistusele Baltimore-Washingtoni Eesti Segakoor kolme lauluga: Mu mano tulge, latse (rahvaviis / Kadri Hunt), Mu süda, ärka üles (rahvalik koraal / Helen Tobias-Duesberg) ja Palve (Tõnis Mägi / Villu Kangur). Koori juhatas Tjorven Hairfield ning klaveril saatis Silvi Valge.
Oma jutluses õpetaja Vaga rääkis saatanast ja mida see tähendab laiemas mõistes. Vanades tekstides on saatana mõiste vaenlane, kes seisab meie vastu ja proovib meid takistada, kuigi tänapäeval mõeldakse saatanast kui isiksusest punase naha ja sarvedega. Meie vaenlased ei ole üksikisikud ega rahvad. Meie vaenlased on need, kes tahavad meie usku takistada, alla suruda, keelata. See on ristiinimese kõige suurem võitlus! Vaenlane on kõik see, mis hoiab meid Jumalast eemal ja paneb meid mõtlema oma isekatele soovidele ja mitte Jumala soovidele. Seiskem siis üheskoos vaenlase vastu, lootes Jumalale. Jumalateenistuse armulauda jagasid nii vikaarõpetaja Vaga kui diakon Agu Ets.
Jumalateenistuse teadetes tänas Markuse koguduse esimees Agu Ets Baltimore-Washingtoni Eesti Segakoori muusikalise etteaste eest, mis rikastas jumalateenistust, ja vikaarõpetajat Markus Vaga, kes juba 2010. aastast saati on kogudust teeninud. Agu Ets tervitas kohale tulnud Leelo Pedakut, kes 100-aastasena on koguduse kõige vanem liige. Pr Pedakule tehti südamlik aplaus.
Jumalateenistusele järgnes pidulik kohvilaud kiriku seltskondlikus saalis. Kohvilaud avati Eesti Vabariigi hümniga, mille järel õpetaja Vaga luges söögipalve. Kohvilaua korraldasid perenaised Anne Ise ja Ann-Katrin Lazzell, keda abistasid Arno Randall ja teised. Laual oli mitmeid maitsvaid suupisteid ning võileibu, mahlajooki, kohvi ning magusaks lisaks küpsistele ja kommidele oli Peeter Saare küpsetatud kringel ja Vilve Ladoni valmistatud kaunis tort.
Kui kõik olid saanud oma esialgse kohvi ja suupisted, esines koor jälle kolme isamaalise lauluga: Homme (Artur Alliksaar / Mart Siimer), Kodunõmm (Jüri Mandre) ja Leib jahtub (Andres Valkonen / Leelo Tungal, seadnud Tjorven Hairfield).
Siis astusid rahva ette kultuurikonsul Aari Lemmik ja poliitikanõunik Katrin Sibul Eesti suursaatkonnast, kes rääkisid Eestist praeguses maailma olukorras. Kultuurikonsul alustas konsulaatide teemaga. Neil oli olnud hea meel tervitada New Yorgis uut konsulit Tarmo Punnikut, kes peale konsulaatide sulgemist New Yorgis ja San Fransiscos jätkab tööd Washingtoni saatkonnnas. Oleme tänulikud kõikidele meie 13 aukonsulile, värskeim lisandus aukonsulite perre on 22. jaanuaril Hickorys, NC, aukonsulaadi avanud Thomas Luckadoo.
2024. aasta septembris möödub 80 aastat suurest põgenemisest, kuigi saatuse tahtel lahutatud rahvas on täna ühtsem kui kunagi varem. Läände pääsenud eestlased võtsid kaasa kindla usu Eesti iseseisva riigi kestmisesse ning nende panus iseseisvuse taastamisse on märkimisväärne. Lisaks on paljud toonaste pagulaste järeltulijad naasnud Eestisse ja panustanud kõikjal maailmas oma teadmiste ning kontaktivõrguga Eesti riigi taastamisse ja edenemisesse.
Heaks uudiseks on ka uue hoo sisse saanud koostöö Kongressi raamatukoguga, kus on käsile võetud Eesti kogude ümberkatalogiseerimine. Kui seni olid Eesti teavikus kataloogipuus Russia / Former Soviet Union all, siis nüüd on töös 200 000 ühiku kataloogikirje teisaldamine Euroopa riikide alajaotusesse.
Kultuurikonsul lõpetas kutsega suvel külastada Euroopa kultuuripealinna Tartut, aprillis New Yorgis toimuvaid Kultuuripäevi ning suvel abistama saatkonda EU Open House lahtiste uste päevadel.
Saatkonna poliitikanõunik andis lühikese ülevaate Eesti jaoks olulisimatest märksõnadest välispoliitikas, viida-tes välisminister Margus Tsahkna Riigikogus esitatud välispoliitika aastakõnele. Eesti valitsuse ja ka saatkonna töö lähteeesmärk on vaba Eesti püsimise tagamine ja prioriteediks Ukraina iga-külgne toetamine, jätkates selleks tööd kahepoolsete suhete, regionaalsete formaatide ja rahvusvaheliste organisatsioonide töö kaudu. Arvestades üle maailma käimasolevaid erinevaid konf-likte ja kriise, peame väike-riigina olema oma huvide eest seismisel aktiivne ja nähtav.
Sellest tulenevalt on Eesti olnud ka esirinnas pakkumaks välja uusi algatusi ja vahendeid, mis viiksid Ukraina võiduni ning kutsub üles oma liitlasi ja partnereid võtma pikaajalisi kohustusi Ukraina sõjaliseks ja majanduslikuks toetamiseks. Ameerika Ühendriigid on olnud ja jäävad Ukraina toetamisel äärmiselt oluliseks partneriks. Arvestades Ameerika Ühendriikide globaalset rolli on see tegevus oluline ka Ameerika rahvusliku julgeoleku huvides. Lõppsõnas avaldas saatkonna esindaja siirast tänu kõikidele kohalikele eestlastele, kes Ukraina toetamise ja Euroopa julgeoleku olulisust oma kontaktide ja rahvaesindajate kaudu aktuaalsena aitavad hoida ning toetavad Ukraina liikumist Euroopa Liidu ja NATOga liitumise poole.
Agu Ets
E-mail: [email protected]