Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeva tähistamiseks kuulutavad Välisministeerium, Kaitseväe Akadeemia ja Kaitseministeerium välja julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistluse, mille eesmärk on eestikeelse julgeolekupoliitika ja riigikaitse oskussõnavara arendamine ning terminiarenduse populariseerimine.
Võõrkeelte, iseäranis inglise keele mõju tõttu esineb ameti- jt tekstides kohmakaid, võõrkeelt tarbetult kopeerivaid sõnu, mis teevad teksti raskepäraseks. Võistlusega soovitakse leida uusi eestikeelseid sõnu nende mõistete tähistamiseks, millele eesti keeles kõigiti sobivat omasõna veel pole.
Võistlusele on valitud seitse mõistet, millele oodatakse lühikest, suupärast ja tähenduslikult sobivat eestikeelset vastet. Mõisted koos lühiselgituste ja probleemikirjelduse ning näitelausetega on leitavad esitusvormist https://tinyurl.com/5fp5zrfd, kuhu palume esitada ka oma sõnaleiud.
Uusi sõnu oodatakse hiljemalt 30. juuniks 2024. Parimad sõnad kuulutatakse välja 2024. aasta arvamusfestivalil, mis toimub 9.–10. augustil Paides. Parimate sõnade esitajatele on tänutäheks auhinnad. Võistluse peaauhind on reis Brüsselisse ja seal asuva NATO peakorteri külastus.
Sõnade väljapakkumisel tuleb arvestada, et sõna vastaks eesti keele reeglitele, oleks nii vormilt kui ka häälduselt eestipärane ning sobiks nii keele- kui ka mõistesüsteemi. Soovitatav on selgitada uue sõna eeliseid, moodustusviisi, -loogikat või allikat ja varasemat levikut. Kasuks tuleb tutvumine Eesti Keele Instituudi uudissõnade loomise juhendiga.
Julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistlus sõjandussõnaus toimus ka kümme aastat tagasi, siis osutusid võidusõnadeks kerksus (ingl resilience), läviohvitser/läviisik (ingl liaison officer) ja reke (ingl reconnaissance).
Tänavuse sõnavõistluse statuut asub Välisministeeriumi veebilehel.
Lisainfo: välisministeeriumi avalike suhete osakond [email protected]
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu