18. aprillil algatas Tallinna linnavolikogu opositsioon äsjavalitud uue linnapea Jevgeni Ossinovski (SDE) umbusaldamise, mille põhjuseks on märgitud linnapea valimistel salajaste valimiste printsiibi eiramine, mistõttu oli võimalik volinikke mõjutada ja survestada.
Umbusalduse allkirjastas 39 volikogu liiget Keskerakonnast ja EKRE-st ehk volikogu opositsioonist. Umbusalduse avaldamiseks linnapeale on Tallinna volikogus vaja hääletusel minimaalselt 40 saadiku toetushäält.
Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kalle Klandorfi sõnul rikuti 14. aprillil toimunud Tallinna linnapea valimistel valimiste üht keskset põhimõtet – salajasuse printsiipi.
“Linnapea valimiste hääletuse kolmas voor ei olnud salajane, sest neli fraktsiooni kasutasid hääletusel koodi, et tuvastada, kas nende liikmed hääletasid vastavalt kokkuleppele,” ütles Klandorf ning lisas, et seetõttu ei pea umbusaldusele alla kirjutanud Tallinna linnavolikogu liikmed võimalikuks Jevgeni Ossinovski jätkamist Tallinna linnapeana.
Jevgeni Ossinovski valiti linnapeaks Tallinna linnavolikogu kolmandas hääletusvoorus. Kahes esimeses voorus jäi tal vajalik häälte arv kokku saamata ja pärast kolmandat hääletusvooru taotles Keskerakonna fraktsioon selle tühistamist, sest nende sõnul tegi üks volinik enda hääletussedelist pilti, kuid linnavolikogu hääletas selle ettepaneku maha.
“Salajasel hääletamisel ei tohi kedagi sundida tõestama seda, kuidas ta hääletas,” ütles Vabariigi Valimiskomisjoni liige, õiguskantsleri kantselei direktor Olari Koppel. Ta kommenteeris selliselt Tallinna volikogus kõlanud süüdistusi nagu oleks uus koalitsioon lasknud oma saadikutel linnapea valimisel sedelitele kokku lepitud märgi teha.
“Tallinna linna põhimääruse järgi peab linnapea valimine olema salajane. Salajasuse põhimõtte eesmärk on anda hääletajale vabadus valida vastavalt oma südametunnistusele. Hääletajat ei tohi otse ega kaude panna olukorda, kus tema vabadust piirab kohustus tõendada, mil moel ta hääletas,” ütles Koppel ERR-ile.
“Sestap on taunitav ka näiteks oma hääletussedeli pildistamine ja selle foto näitamine teistele. Või näiteks juhtum, kus hääletussedeleid täideti eelnevalt kokku lepitud mustri järgi või eri värvi pliiatsitega. Hääletamise salajasus on nii õigus kui ka kohustus,” rõhutas Koppel.
VES/ERR
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu