Kolmkümend kuus aastat tagasi, 13. juunil 1988 kogunes Manhattani kesklinna umbes viissada väliseestlast ajalooliselt märkimisväärsele sündmusele, mis kulges hingematva põnevusega. See oli noorte poiste, Estonia RAM-i (Riikliku Akadeemilise Meeskoori) poistekoori kontsert.
Olles Ameerikas sündinud vanematele, kes põgenesid 1944. aastal, kui Nõukogude võim taas okupeeris Eesti, meenutan siinkohal koori külaskäiku tolleaegses ainulaadses kontekstis. Minu mõtisklused pärinevad minu enda kogemusel kontserdil käimisest, Kalju Meri arhiivifilmidel, tollastel uudistel ja intervjuul ühe endise koorilauljaga, nüüdseks juba täiskasvanud mehega Eestis.
Sündmuse tähtsuse mõistmiseks tuleb keskenduda tõsiasjale, et RAMi poistekoori külastus oli esimene Eestist pärineva kultuuriansambli visiit USA-sse pärast II maailmasõda. Keskealise ja vanema publiku jaoks oli see esimene kord pärast nende traumaatilist põgenemist punase terrori eest nelikümmend aastat tagasi, kus nad said viibida nii suures noorte seltskonnas oma kodumaalt. Rõõm haaras neid, nähes oma kadunud riigi tuttava ilmega noori nägusid, ja muusikakriitik Juta Kurman kirjeldas suure elevusega Vaba Eesti Sõnas kui “puhas ja selge” oli poiste hääldamine. Iga silp oli moodustatud, ta kiitis, ja sõnarõhud olid muusikalise rõhuga täiuslikus kooskõlas, kaashäälikud helisesid. Teame, et see erines emakeele versioonist, mida kõnelesid kohalikud ameerika-eesti lapsed, kelle keelt oli kahjuks aeg ja vahemaa nõrgendanud. Lauljate kristalne ja kaunis heli armastatud maalt tekitas kokkutulnutes kohe väga sügavaid tundeid.
Koori moodustas viiskümmend poissi, kellest mõned olid alles kümneaastased. Enamik neist oli üheteistkümne kuni neljateistkümne aastased ja mõned madalamate häältega kaheksateist kuni kakskümmend kaks Tallinna Konservatooriumist. Neid juhatas tunnustatud dirigent Venno Laul (1938-2018) ja koos nendega oli klaverisaatjana maestro Lauli poeg, toona kuueteistaastane Indrek Laul, kellest sai lõpuks maineka Estonia klaverivabriku tegevjuht ja peadirektor.
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu