Eesti noorte inseneride loodud idufirma 7sense (Seventh Sense OÜ) on äratanud huvi nii Deutsche Telekomis kui ka kiibitootja Nvidias. Nende uuenduslik tehnoloogia, mis suudab digitaalset infot taktiilseteks signaalideks tõlkida, on märkimisväärne saavutus, millel on potentsiaal muuta nägemispuudega inimeste elu paremaks üle kogu maailma.
7Sense’i põhiliseks tooteks on haptiline „materjal“, mille nad on ise loonud ja disaininud. „See tehnoloogia suudab digitaalset infot tõlkida reaalajas nüansirikkaks taktiliseks väljundiks – näiteks kuvada kaamerapilti, nagu seda teeb meie esimene toode SuperBrain 1,“ selgitab 7sense’i müügi- ja turundusdirektor Madis Päev.
SuperBrain 1 on tugeva nägemispuudega inimestele mõeldud peas kantav seade, mille abil kasutaja tunneb ümbritsevad keskkonda läbi tundmismeele. Lihtsustatult öeldes tunneb kasutaja enda ümber olevaid objekte, liikumist, kiirust ja distantsi.
Ettevõte keskendub praegu peamiselt SuperBrain 1 arendusele, kuid on hakanud juba eksperimenteerima ka erinevate kasutusvõimalustega.
Hetkel töötab 7sense’is täiskohaga kümme inimest, kellest seitse kuulub tehnilisse meeskonda ja kolm tegelevad äriarendusega. Enamik meeskonnast on inseneriharidusega või tervisevaldkonna kogemusega.
7sense’i müügi- ja turundusdirektor Madis Päeva sõnul muutub inseneriharidus järjest nõutavamaks, sest start-up’id keskenduvad nüüd keerulisemate ja füüsiliste toodete arendamisele, mis loovad väärtust ja intellektuaalomandit, mida on keeruline kopeerida. „See on ühelt poolt loomulik areng tehnoloogias, mis on järjest kättesaadavam ka väikestele ettevõtetele, ning teiselt poolt investorite usk sellist tüüpi ettevõtetesse,“ räägib Päev ja lisab, et kui veel viis aastat tagasi keskenduti peamiselt SaaS-äridele (software as a service), siis tänaseks on selline ärimudel tõeliselt konkurentsitihe ning oma eelist väga keeruline leida.
7sense teeb tihedat koostööd kohalike ettevõtetega nagu Balti Trafo ja Incap, kuid suurim tähelepanu on tulnud Deutsche Telekomilt ja Nvidialt. „Mõlemad ettevõtted on öelnud, et midagi nii põnevat pole nad juba aastaid näinud. See tunnustus on meie jaoks väga oluline,“ ütleb Päev. Suurte partnerite toetus annab 7sense’ile usaldusväärsuse ja lihtsustab turule sisenemist.
Deutsche Telekomi puhul on koostöö eesmärk uurida telehaptika kasutamist erinevates valdkondades lisaks praegusele tootele ning töötada välja turule sisenemise strateegia.
Koostöö Nvidiaga annab võimaluse esimeste seas ligi pääseda nende kõige uuemale tehnikale, enne kui see päriselt turule tuleb.
Nii tootearenduses kui ka rahvusvahelise tähelepanu püüdmisel on ettevõte saanud riigi tuge, kasutades Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) arendusosakut ja tehes koostööd EISi Saksa ekspordinõunikuga.
VES/ GlobalEstonian.com
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu