Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) kanalites esilinastuvad mahukad ajalookäsitlused 1944. aasta suurest põgenemisest, mis pillutas mööda maailma laiali tuhandeid eestlasi.
80 aasta möödumisel suurest põgenemisest on ERR-i tele- ja raadiokanalites valminud uued saated ja sarjad, mis heidavad pilgu 1944. aasta sündmustele läbi haruldaste arhiivikaadrite ja inimeste lugude Saksamaalt Kanadani.
Uus dokumentaal “Eesti on vaataja silmades: pagulasena Saksamaal”
1944. aasta sügisel põgenes pealetungiva Nõukogude armee eest sõdiva Euroopa sügavustesse 80 000 kuni 100 000 eestlast. Paljudel tuli põgeneda korduvalt, paljud ei jõudnudki kohale. Neid, kel vedas, ootas aastatepikkune keeruline elu pagulaslaagrites, kus külg külje kõrval läbielatu sidus inimesed ühte – sündis globaalne eestlus, mis hoidis alal keelt ja kultuuri. Värske teledokumentaal toob välja kõige põnevama ja olulisema, mida igaüks võiks eesti pagulaste kohta teada: kust kuhu? miks? kuidas? mis edasi?
Dokumentaali autor Maarja Merivoo-Parro võtab koos meeskonnaga ette teekonna läbi Poola ja Saksamaa, et jutustada tõene lugu põgenike saatusest. Koos erineriikide ajaloolastega mõtestatakse lahti põgenike olukord sõjaaegsel ja sõjajärgsel Saksamaal ning Eestist laia maailma pagenud inimeste edasine käekäik. Erinevatest arhiividest on filmi tarbeks saadud unikaalseid arhiivimaterjale, suureks abiks on olnud Herderi Instituut, kuhu on talletatud ohtralt ka eestlaste endi jäädvustusi toonasest ajast.
Uus saade “Suur põgenemine 1944. Pisarais paadid”
1944. aasta septembrile pühendatud erisaates räägib ajaloolane Meelis Maripuu, kuidas inimesed, kaks kätt taskus, eluga riskides kodud jätsid. Põgenike hulgas oli ka neid, kes koju tagasi pöördusid, nagu juhtus president Alar Karise ema peres. Ranna- ja saarerahvas oli põgenemise tulipunktis. Mida inimesed tundsid ja kaasa võtta said, selgitavad Janek Šafranovski ja Urmas Selirand.
Oktoobris on Vikerraadios (vikerraadio.err.ee) uus raadiosari “Võõrsil ja kodus”
1944. aasta põgenemisele järgnenud aastatel jõudis umbes 17 000 eestlast Kanadasse. Vikerraadio uus saatesari läheb külla seitsmele Kanada väliseesti perele, kel igaühel on rääkida oma isiklik eestlaseks jäämise lugu. Saadetes saavad sõna need, kes pidid üle elama põgenemise ja sellele järgnenud keerulised aastad, aga ka võõrsil sündinud ja kasvanud teise põlvkonna esindajad, kelle jaoks Eesti tundus kättesaamatus kauguses ning noored, kes elavad avatud maailmas, kus rahvuslik identiteet vajab uuesti mõtestamist.
22. septembril pühendas ETV2 teemaõhtu suurele põgenemisele, vaadates tagasi 1944. aasta septembrisse ja tõi lisaks uuele dokumentaalfilmile vaatajate ette varasemad dokumentaalid.
“September”
1944. aasta septembris evakueeruvad sakslased kiirkorras Tallinnast, samal ajal läheneb linnale Punaarmee. Sooviga Eesti iseseisvus taastada, naaseb Vello Salo koos teiste soomepoistega kuu aega varem Eestisse. Jaan Kross on juba pool aastat sakslaste käes vangis olnud, süüdistuseks koostöö põrandaaluste iseseisvuslastega. Mälestuste ja intervjuude põhjal jutustab film loo viiest keerulisest päevast 1944. aasta septembris.
“11 000 aastat hiljem: Tulge tagasi”
Sõda pillutas tuhandeid eestlaseid võõrsile. Kaheks suuremaks Eesti sõjapõgenike sihtkohaks said Saksamaa ja Rootsi. Alguses lootsid paljud, et lääneliitlased tulevad appi ja hoolitsevad Balti riikide tuleviku eest. Läks aga teisiti. Eksiiltegevus kujunes aastatega mõjukaks ja ühendas eestlasi kaugetes paikades. Saade vaatlebki eksiiltegevuse arengut ja märgistab koduse vastupanuliikumise eri etappe ning samme, mis said oluliseks iseseisvuse taastamisel.
“8mm elu”
“8 mm elu” seikleb salapärasel maal nimega Välis-Eesti ja annab võimaluse vaadata, kuidas külma sõja ajal üle kogu maailma eesti elu õigupoolest elati. Vaatajateni tuuakse haruldased kaadrid põgenemisest pereeluni, koorilaulust karnevalideni, Kanadast Austraaliani.
“Äraoldud päevade summa”
Eduard Tubina 100. sünniaastapäevaks valminud muusikaline dokumentaalfilm. Rahvusvahelise mainega eesti sümfoonik Eduard Tubin viibis olulisema osa oma elust kodumaalt eemal, sõjapõgenikuna kinnises pagulaskonnas. See on film muusikast ja jõulisest loovisiksusest, kes hoolimata saatuse keerdkäikudest kirjutas vaikelus kümme sümfooniat ja muutus küllaltki keeruliseks sümboliks ühele väikerahvale.
Filmis kõnelevad Käbi Laretei, Neeme Järvi, Asta Lepik, Veljo Tormis, Harry Olt, Toomas Tuulse ning helilooja pereliikmed Beyhan ja Eino Tubin.
Saated on järelvaadatavad Jupiteri kanalilt (jupiter.err.ee).
Monument to the 1944 Great Flight Opened in Pärnu