Eesti avas sel nädalal Portlandis ja San Franciscos uued aukonsulaadid, et abistada Eesti ettevõtjaid ja kodanikke ning edendada Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelist koostööd.
Välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsleri Mariin Ratniku sõnul on nii Portland kui ka San Francisco Eesti ettevõtete jaoks olulised keskused.
„Kui San Francisco lahe piirkond on ärikeskusena väga tuntud, siis Portland on meie jaoks potentsiaalselt sama oluline. Siin on üle 1200 tehnoloogiaettevõtte, suurim kohalik tööandja on Intel ja siin asub ka Nike’i peakontor,“ tõi Ratnik mõned näited piirkonna olulisusest. „Seattle’i ja San Francisco vahel asuvat Portlandi kasutavad mitmed ettevõtted baasina USA loodeosa katmisel, kuna tegutsemiskulud võivad siin olla soodsamad ning ettevõtluskeskkond uutele tulijatele avatum,“ lisas Ratnik.
„Kaks silmapaistva ärivõrgustiku ja -taustaga aukonsulit on meie ettevõtetele suhete arendamisel suureks abiks. Näiteks saab neilt küsida nõu ja abi vajalike kontaktide leidmisel,“ selgitas asekantsler ning lisas, et aukonsulid aitavad vajadusel ka Ameerikas elavaid või piirkonda külastavaid eestlasi. Näiteks, kui on vaja saada kätte uus isikut tõendav dokument või on see reisil kaotsi läinud.
Ta tänas kõiki uusi ja ametisolevaid aukonsuleid suurepärase töö eest ja aja eest, mille nad pühendavad Eesti ettevõtete toetamisele, kodanike abistamisele ja riikidevaheliste sidemete tugevdamisele.
Portlandi värskeks aukonsuliks sai Skip Newberry, kes on varasem ettevõtja ja Portlandi linnapea majandusnõunik ning praegu Oregoni Tehnoloogiaassotsiatsiooni president. Ta on sage eestkõneleja tehnoloogia, ettevõtluse ning avaliku ja erasektori koostöö teemadel. „Mul on sügav au Eestit Portlandis esindada. Eesti digitaalsetel lahendustel on Portlandis suur potentsiaal ja need kattuvad püüdlustega olla innovatsiooni eestvedajad. Ma ootan põnevusega uute partnerluste ja sidemete loomist, mis tugevdavad meie ühiseid huve,“ ütles Newberry.
San Francisco uus aukonsul on Eesti juurtega Christine Marie Morgan. Ta on partner tuntud advokaadibüroos Reed Smith ning läbi oma karjääri keskendunud peamiselt intellektuaalomandi ja äriõiguse teemadele.
„Eestit ja San Franciscot ühendavad julged ideed ja ambitsioon kujundada tulevikku läbi digitaalse innovatsiooni. Mul on au aidata ühendada need kaks innovatsioonikeskust ja luua koostöövõimalusi, millest loodetavasti kasvavad globaalsed edulood,“ sõnas Morgan.
Eestil on nüüd Ameerika Ühendriikides kokku 17 aukonsulaati. Rohkem infot aukonsulaatide kohta leiab välisministeeriumi kodulehelt: https://vm.ee/konsulaar-viisa-ja-reisiinfo-/eesti-vabariigi-aukonsulid
Välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik koos äridelegatsiooniga külastas 28. jaanuarist 1. veebruarini USA läänerannikut, et tutvustada Eesti innovaatilist ärikeskkonda, investeerimisvõimalusi ja meie ettevõtete tehnoloogilisi lahendusi.
Uute kontaktide loomiseks kohtuti erinevate lääneranniku ettevõtete, investorite, ettevõtlusorganisatsioonide, ülikoolide ja kohalike võimuesindajatega.
Nortali Põhja-Ameerika piirkonna vanemasepresidendi Areos Ledesma sõnul on USA nende kasvustrateegias üks olulisemaid turge. „Meie eesmärgiks on jätkuvalt tugevdada oma brändi ning laiendada oma klientide portfelli nii avalikus kui ka erasektoris. Me keskendume peamiselt just elutähtsa infrastruktuuriga seotud valdkondadele, nagu energeetika, kommunaalteenused ja tervishoid,“ sõnas Eesti äridelegatsiooni liige Ledesma.
Nortali USA klientide hulka kuuluvad näiteks Amazon, Disney, T-Mobile, Thermo Fisher Scientific, San Jose Water Group ja Tacoma. Ledesma sõnul ootab ta äridelegatsiooni liikmena väärtuslikke arutelusid erinevate valitsusasutuste ja ettevõtete juhtidega. „See võimaldab meil tutvustada oma küberturvalisuse, andmete elutsükli halduse, tehisaru ja pilvetehnoloogia lahendusi,“ rääkis Ledesma.
Äridelegatsioonis osaleb ka Eesti ettevõte Alpha3D, kelle tehnoloogia võimaldab tehisintellekti abil kiiremini ja mugavamalt 3D-mudeleid luua. Ettevõtte juhi ja asutaja Madis Alesmaa sõnul on USA turg nende jaoks tohutu potentsiaaliga.
Eesti äridelegatsiooni kuuluvad lisaks Nortalile ja Alpha 3D-le ka Leil Storage, NV Solutions, Omniva ja Waybiller.
Visiiti kaasrahastatakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu (Recovery and Resilience Facility, RRF) vahenditest.
VES/välisministeerium