Uus veebirakendus https://www.folklore.ee/setonoot aitab mõista ja õppida seto mitmehäälset laulutraditsiooni ehk seto leelot. Rakenduses saab vaadata, kuulata ja kirjutada seto noodikirjas laule ning õppida leelot samm-sammult.
Seto leelo on üle tuhande aasta vana setode traditsiooniline laulmisstiil, mille kooris on kaks peamist häält: põhihääl torrõ, mida laulab enamik lauljaid, ja ülemine soolosaatehääl killõ. Põhihääle lauljad kasutasid vanemas stiilis eri viisivariante: eri hääled liiguvad lahku, kokku, ristirästi, ning see tekitas mustrilise kõlapildi.
Eesti Kirjandusmuuseumi juhtivteadur Janika Oras, kes on seto leelot õpetanud pea 20 aastat, aitas luua veebirakenduse leelo õppimiseks. Idee sai alguse praktilisest vajadusest. Oras ütles, et süsteemi selgitamiseks on selle piltlikustamine sageli kõige otstarbekam. “See viib kõige kiiremini selleni, et inimesed saavad aru, kuidas mitmehäälsus toimib, mida teeb üks, mida teine hääl ning kuidas leelo muster kokku tuleb,” sõnas ta.
Vanem seto leelo traditsioon ei ole aga harjumuspärases tempereeritud helisüsteemis, nii nagu näiteks klaverit häälestatakse. Nootide omavahelised kaugused on eri esitustes erinevad ning nende omavahelise kauguse näitamiseks ei piisa pooltoonidest, vaid tuleb kasutada mikrotoone ehk skaalat pooltooni sees.
“Traditsioon on pidevas muutumises ning seda mõjutab tänane muusikamaailm. Sellepärast hakkavad just need vanema stiili tunnused ununema. Küll aga on lauljaid, kes tahaksid seda vana stiili kõla ka tänapäeva tuua, et säilitada seto leelo omapära ning muusikalist rikkust,” rääkis Oras.
Erinevalt tavapärasest noodikirjast arvestab uuenduslik seto leelo jaoks loodud noot seto eripärase helilaadiga ning võimaldab mikrohäälestust. Seto noodikiri on tavanoodikirjast lihtsam ega eelda kasutajatelt noodilugemisoskust.
Uues veebirakenduses saab vaadata ja kuulata tervikuna mitmehäälset seto leelo viisi. Hääli saab sisse ja välja lülitada. Ühte häält saab eraldi kuulata ja õppida ning näiteks proovida laulda nii, et samal ajal kõlab ka teine hääl. Samuti saab rakenduses ise nooti kirjutada ning selle ka kohe maha mängida.
Rakendust võiksid Orase sõnul kasutada päris algajad leelohuvilised, et saada alusteadmised ja esimene kogemus. Kui juba kasvõi üks torrõ variant selgeks õppida, siis saab lauluringis kaasa laulda. “Mõistlik oleks alustada Leelokoolist Seto laulupärimuse kodulehel. Seal on noodikirja selgitus ning saab samm-sammult eri helilaadis laulude õppimisprotsessi läbi teha. Lingid viivad sealt edasi noodirakendusse ja laulude juurde,” selgitas Oras.
Kärt Ulman