1970. aastate naftakriisi ajal pidid inimesed ootama tunde bensiinijaamades kütuse järjekorras, et oma luksusmaasturite paake täita. Ameeriklased tegid end lolliks oma suurte masinatega ja need läksidki kiiresti moest välja. Oli päris naljakas, kuidas äkki vaesemad ameeriklased läksid hulluks, kui nägid müügis tohutuid kasutatud Chryslereid ja Cadillace, samal ajal kui nende rikkamad naabrid istusid kokkuhoidlikemates Volkswagenites ja Hondades.
Tol ajal räägiti, kuidas General Motors, Chrysler ja Ford pidid mõtlema, kuidas nende toodang kohanduks uute vajadustega maailmas ja et nad peavad õppima jaapanlastelt, kuidas luua kütusesäästlikke autosid. Ainult nii suudaksid nad ellu jääda.
Läks vaid paar aastat, kui Detroit suutis juba võistelda jaapanlaste ja korealastega selles, mis puudutab kütuse kokkuhoidu. Aga nad ei saanud mööda lihtsast tõsiasjast, et väikese auto valmistamine ei erinenud kulult eriti palju suure auto ehitamisest, kuid tulu oli palju kordi väiksem. Nii tuldi Detroidis välja hoopis uue masinaga – džiibiga. Otsemaid hakkasid kõik müüma džiipe, mis on aga mingil seletamatul põhjusel veelgi suuremad kütusetarbijad kui olid endised El Dorado Cadillacid.
Mõne aja pärast sõitsid Ameerika keskklassi esindajad enamasti mõne neljaveolise džiibi, Range Roveri või sarnase autoga. Kuigi nendega ei sõidetud rohkem kui vaid kaubanduskeskuse parkimisplatsile, muutusid nad staatusesümboliteks. Nii oli see kuni viimase – nüüd juba üleilmse – majanduskriisini, kui naftabarreli hind on tõusnud üle 140 dollari ja kõik katsuvad jälle oma suurtest masinatest lahti saada. Ja meie kuuleme, et Detroit ning Ameerika autotööstus vajavad riigi abi ellujäämiseks, et mitte kogu oma kütusemurega mitte allavett lastud saada.
Hiinal, Indial ja Venemaal läheb praegu päris hästi, vaatamata kriisile ja segadusele maailma majanduses. Seal ostetakse endiselt uhkeid masinaid – mida uhkemad, seda paremad. Lausa nii, et Rolls Royce ja BMW ei suuda tellimusi täita.
2012. aasta Põhja-Ameerika rahvusvahelise autoshow ajal Detroidis tutvustas General Motors oma luksusautode uusi brände – Cadillaci ja Buickit. „Luksus on midagi, mille eest mõned on alati nõus maksma,“ kinnitati 2013. aasta Buick Encore mahtuniversaali esitlusel Cobo Center ´is. Daniel F. Akerson, GM-i tegevjuht, ütles, et Ameerika majandus näitab taastumise märke. Ta loodab, et uus Encore ja uus Cadillac ATS tulevad müüki selle aasta suvel. „Meil on olnud seitse kuud aega, et kontrollida tarbija kindlustunnet, ja me oleme näinud, et tarbija ostuvõime on tõusnud – need on tugevad indikaatorid,“ ütles ta. „Nii et müts maha majanduse ees. Ma loodan, et me tabame laineharja.“
Ja mitte ühtegi sõna elektriautodest ega kütuse kokkuhoiust.
Viido Polikarpus