10. aprillil Ameerika Ühendriikidesse lennanud Eesti riigipea töövisiidi peateemadeks olid küberjulgeolek ja Atlandiülesed suhted. President Ilves kõneles USA välisministeeriumis strateegilise küberküsimuste arutamiseks kokku kutsutud ümarlaual, kus osalesid Ühendriikide valitsusasutuste küberjulgeoleku tippametnikud ja Eesti Riigi Infosüsteemide ameti (RIA) esindajad.
President Ilves kohtus Washingtonis Valge Maja küberjulgeoleku koordinaatori Howard Schmidt'iga ning samuti USA välisministri nõunikuga infotehnoloogia alal Alec Ross’iga, kes on üks Ameerika Ühendriikide ja Brasiilia presidentide Barack Obama ja Dilma Rousseff'i rahvusvahelise algatuse „Avatud valitsemise partnerlus“ arhitekte.
Algatus, millega on ühinenud poolsada riiki, julgustab nende kõigi valitsusi suuremale avatusele, läbipaistvusele, kodanike kaasamisele ja laiemalt kodanikuühiskonna tugevdamisele.
„Eesti kogemus tõestab: tänapäevaselt edukas riik tähendab sõna- ja ajakirjandusvabadust, seaduste ülimuslikkust, korruptsiooni ohjeldamist, kodanikkonna kaasamist, kõike seda, ilma milleta pole mõeldav demokraatia ja õigusriik,“ ütles president Ilves “Avatud va-litsemise partnerluse” avadiskussioonil, mis toimus mullu septembris, ÜRO Peaassamblee 66. istungjärgu ajal New Yorgis. „Selle kõige vastand on sageli hirmule tuginev suletud ühiskond, mida ei leevenda ka mõne maa majanduslik stabiilsus.“
Eesti riigipea esines Bostonis, Harvardi ülikoolis avaliku loenguga “Rahvusvaheline küberjulgeolek: avaliku ja erasektori väljakutsed” ning osales samas õhtusöögil USA omaaegse välis- ja julgeolekupoliitika ühe olulise kujundaja Henry Kissingeri auks. President Ilves kõneles ka Washingtonis strateegiliste ja rahvusvaheliste suhete keskuses (CSIS) teemal “E-valitsemine ja küberjulgeolek – kui väike tähendab suurt või miks ei saa arvutile anda pistist”.
German Marshall Fund’is osales Eesti riigipea ümarlaual “Global Europe: Game Over?”.
President Ilves külastas Washingtonis ka Walter Reed’i sõjaväe meditsiinikeskust, kus ravitakse Afganistanis raskelt haavata saanud Ühendriikide sõdureid. Washingtonis käis president Ilves ka kohalikus Washingtoni Eesti Koolis.
Bostonis kohtus Vabariigi President Harvardi ülikoolis õppivate Eesti tudengitega ning külastas Eesti taustaga iduettevõtteid GrabCAD ja ZeroTurnaround.
Ameerika Ühendriikidest lendas president Ilves Varssavisse. Poola riigipea Bronisław Komorowski kutsel toimub seal Balti riikide ja Poola presidentide kohtumine, millel arutatakse NATO Chicago tippkohtumisega ja muid regionaalse julgeolekuga haakuvaid teemasid.