Ilmus metoodiliste võtete kogumik klassiõpetajale
Kaks Tartu õpetajat koondasid oma metoodilised õpetamise nipid raamatusse, mis aitab tunnitegevust mitmekesistada ja elavdada.
„Võtete varamu klassiõpetajale” idee tekkis Greta-Eva Kalbergil ja Meeli Pärtelpojal igapäevase töö käigus, lähtudes praktilisest vajadusest.
„20 aasta eest noore õpetajana alustades oli minu sees suur soov olla hea ja väärt õpetaja, aga puudusid kogemused,” meenutab praegune Tartu Descartes’i lütseumi klassiõpetaja-metoodik Greta-Eva Kalberg.
„Lugesin metoodilisi juhendeid ja unistasin kogumikust, kuhu on koondatud võtted, mis kergelt ja tõhusalt aitavad tunnitegevust mitmekesistada, hoides jätkuvalt üleval lapse õpihuvi.”
Autorid on kindlad, et teos pakub huvi loomingulisust ja mitmekesisust hindavatele õpetajatele ning aitab praktilises töös leida uudseid ideid nii verinoortel kui juba kogenud õpetajail, sõltumata kooliastmest. Samas meenutavad nad, et mõnikord on „uus võte” lihtsalt unustatud vana.
„Õpetajal on tunnis vaja mängulisust ja inspiratsiooni, mingi asi peab tunni käima lööma – luuletus, jutt või õpetlik olukord,” lisab Meeli Pärtelpoeg, kes on nüüdseks vahetanud klassiõpetajaameti koduõpetajatöö vastu. „Koolis töötades ei leidnud ma alati sobilikke näiteid ja mõtlesin neid ise välja. Panin ka oma lood siia kirja.”
Kalberg unistas kogumikust, millest oleks töös pidevalt abi ja kuhu piisaks vaid kiirest pilguheidust, et tekiks uus idee või meenuks unustatud vana.
Kalbergi ja Pärtelpoja siht on, et lastel oleks jätkuv huvi koolitegevuse vastu. „Tüdinud ja väsinud õpetaja on nukker lugu! Õpetajal on oluline hoida endas sädet, mis suunab lapsi olema uudishimulikud. Suurim tasu õpetajaameti eest on näha, kuidas klassitäis lapsi särasilmselt ootab, mida põnevat me täna teeme,” arutleb Kalberg ja loodab, et igal õpetajal tekib raamatut kasutades uusi mõtteid, ning nendest uutest mõtetest võiksid omakorda järgmised kogumikud sündida.
Kogumik on mõeldud mitte üksnes klassiõpetajatele, vaid ka lasteaednikele ja lapsevanematele, kes tahavad oma kodus lapsega midagi toredat teha. Ka 5.–6. klassi aineõpetaja võib leida siit oma ainetundi uut sädet ja uudse lähenemisviisi. Noor õpetaja saaks aga hoobilt kogemusi, ilma et peaks kümme aastat ära töötama ja omal nahal meetodeid koguma-katsetama.
Kalberg ja Pärtelpoeg võrdlevad oma töötee algust praeguse ajaga ja leiavad, et tänapäeva lapse tund on võimalusterikkam ja avatum, sest lapsel võimaldatakse tegutseda ja osaleda aktiivsemalt. Varem oli õpetaja esineja ja lapsed publik. Publik võib magada, kuid osalejad ei saa suikuda.
Eesti klassiõpetajate liidu juhatuse esimehe Küllike Kütimetsa sõnul on tegu esimese metoodiliste võtete kogumikuga üle paarikümne aasta. Viimati anti taolisi trükiseid välja 1980. aastatel. Seda suurem on kogumiku väärtus tänasele õpetajale.
Õpetajate leht