1970. aastatel hakati Ameerikas näitama kõige vaadatavamal ajal politsei- ja krimifilme, mis muutusid väga populaarseiks, näiteks „Law and Order“, „Starsky & Hutch“, „Criminal Minds“ jt. Kõik need tõid inimestesse tagasi usu politseisse. Enne seda olid politseijõud rahva hulgas väga ebapopulaarsed, põhjuseks sõda Vietnamis ja president Nixoni võitlus hipide vastu, kes sõda Vietnamis veel eriliselt ei sallinud.
1969. aastal vabanesin ma USA sõjaväest ja astusin kohe San Francisco kunstiinstituuti. Mäletan, kuidas me tudengitena oma koosviibimistel mängisime kitarri, laulsime ja loopisime taldrikuid Hipimäel Golden Gate´i pargis, kui politseinikud tulid kohale, piirasid selle ala oma mootorratastega sisse ning vaatasid meid ähvardavalt läbi oma kiivrite ees olevate tumedate näokatete. Valitsusasutused suhtusid väga kahtlustavalt 1960. aastate beebibuumi põlvkonda. Ja seda põhjusega.
Jim Morrisoni (ansamblist The Doors) isa oli USA mereväe admiral ja juhatas mitmeid operatsioone Vietnamis. Jim kasvas üles sõjaväebaasis ja tema isa kuritarvitas teda.
David Crosby ansamblist The Birds oli Annapolise lõpetanud ja Teises maailmasõjas võidelnud luureohvitseri poeg.
Joan Baezi isa oli teadlane Cornelli ülikoolis ja temast sai CIA psühholoogiliste rünnakute programmide looja samas ülikoolis. Joan on öelnud, et teda kuritarvitati ja talle tehti ajupesu ühe selle programmi raames.
Meie vanemad uskusid kõigele vaatamata USA valitsuse headusesse. See oli, mis tegi Ameerikast Ameerika, vaba mõtte ja vabade inimeste maa. Levima hakkasid mitmed vandenõuteooriad. Üks neist oli näiteks see, mida ma kuulsin sõjaväes olles, et CIA olevat levitanud LSD-d tipptundidel New Yorgi metroos, et näha, kuidas see mõjub inimestele, kes ei oska midagi kahtlustada! Nüüd, 50 aastat hiljem, selgub, et see oligi tõsi! Ja veel mitmed muud sellised jutud, mida me pidasime kuulujuttudeks! (Vt. näit.: http://911review.com/precedent/century/tonkin.html; http://www.cracked.com/blog/five-fun-facts-about-the-cia-and-lsd/#ixzz2fWrGzDXV)
Olen elanud Eestis peaaegu 20 aastat. Olen Ameerikast olnud eemal ühe inimpõlve jagu aega ja seetõttu on mul ehk rohkem perspektiivi, et vaadata USA-le teise pilguga. Ja vaadata teise pilguga ka kõikidele vandenõuteooriatele.
Kui Watergate´i aktsioon alguse sai, siis sai Alan J. Pakula oma thrilleri “Parallax View” jaoks inspiratsiooni Kennedy mõrva ümber toimunust. Neid vandenõuteooriaid jätkub tänase päevani. Võib juhtuda, et varsti ei usu keegi enam seda, mida näitab televisioon või millest kirjutavad ajalehed. Inimestel on juba kõrini skandaalidest, korruptsioonist ja vandenõuteooriatest. Inimesed tahavad lihtsalt, et neid jäetaks rahule.
Politseijõud sarnanevad tänapäeval rohkem sõjaväele kui tsiviilüksusele. Fakt, et paljudel politseiüksustel on ka oma relvastatud erirünnaküksused (SWAT – Special Weapons Attack Teams), ei paista enam kellelegi korda minevat. Nende vajalikkust on meile juba pikemat aega selgitatud.
Kõik tundub mulle kuidagi liiga puhas siin Eestis elades. Aga Eesti ei ole samuti immuunne ei valitsusasutuste korruptsiooni küsimuses ega meedia manipuleerimise võimes. Paljud arvavad, et kogu kurja juur ongi valitsus ja meedia teeb kõik, et samad inimesed valitaks valitsusse tagasi. Paistab, et igaüks on täna vaid iseenda eest väljas ja rahva eest ei seisa keegi.
Ma arvan, et me kõik peaksime hakkama rohkem küsimusi küsima ja nõudma selgeid vastuseid.
Viido Polikarpus