Foto: heinavanker.ee
“Ma olen oma elus palju kontserte kuulnud, aga see oli eriline, mida ma oma 90 aasta jooksul varem polnud kogenud”, kirjutab Koidula Mäeste.
Jutt on Milwaukee Early Music Now (EMN) 27. hooaja avakontserdist 12. oktoobril 500 kohalises St. Joseph kiriku kabelis, kus ansambel Heinavanker Eestist esines täissaalile.
(Koidula Mäeste nendib, et eestlasi oli kohal vaid käputäis, osaliselt vast seetõttu, et teade kohalikus lehes ilmus alles 7. oktoobril). EMN tegutseb koos UPAF (The United Performing Arts Fund) ülemaalise organisatisiooniga, propageerides keskaja, renessanss ja varast Barokk muusikat Põhja-Ameerikas.
1996. aastal loodud Heinavanker hõlmab mitmesuguse muusika erialase tagapõhjaga lauljaid. Nendeks on Taniel Kirikal, bariton; Kadri Hunt, alt; Johan Randvere, tenor; Tõnis Kaumann, bariton; Margo Kõlar, tenor, komponist ja kunstiline juht; Ilona Ernes, sopran ja Christopher Staak, bariton. Heinavankri repertuaaris on nii vanaaegseid eesti kiriku-, Gregoriuse muusika kui ka eesti regi- ja rahvalaule.
Elaine Schmidt kirjutab 13. oktoobri kohalikus ajalehes “Journal Sentinel” väga kiitvalt Heinavankri kontserdist öeldes, et lummav valik nii liturgilisi vanu kui ka uues kuues eesti rahvameloodiad täitsid kabeli. A cappella vokaalesitus puhaste ja hästi balansseeritud harmooniatega, punutud värviküllaselt mees- ja naishäälte häälevärvingutest oli muljet avaldav. Esitus kõlas elegantselt ja lõi kuulajaile huvitava traditsioonilistest helinditest põimitud ja tänapäevaliselt kujundatud muusikalise vaiba. Eraldi on mainitud programmis esinenud salvestusinstrumentide taolised kõlad, kuigi instrumente polnud. Sellist mitmekülgset eufoonilist kõla tekitas samaaegne laulmise ja vilistamise segu, mida üks lauljatest esitas.
Heinavanker kasutas ära ka kabeli akustikat, tekitades vanaaegse kõikeümbritseva kõla. Ansambel laulis nii ladina kui ka eesti keeles. Mainitud oli, et see on lähedane soome keelele. Kavas olid ära toodud laulude sõnad nii eesti kui inglise keeles. Samuti oli märgitud, kust kihelkonnast-kogudusest laulud pärinesid. Kontsert lõppes publiku püstiseisva ovatsiooniga ja lisapalana esitatud programmis varemkuuldud paeluva, mitmepalgelise kõlaga looga.
(Vaata lähemalt: Early Music Now.org)