18. detsembril esilinastus Eesti TV-s sarjas „Eesti lood“ valminud värske dokumentaalfilm „Piimariik“, mille peategelane Rein Külama on truuks jäänud arhailisele väikepiimatalule. Koos naisega talitavad nad oma lehmad ise ja müüvad piima Maardus ja Pirital käest kätte.
Film toob selgelt välja Eesti põllumajanduse nõrgad küljed – inimnäolisuse kadumise ja asendumise masinatekeemia ja bürokraatiaga. Peategelane Rein aga ärritab põllumajandusärimehi oma võimega ilma igasuguste toetusteta suurepäraselt hakkama saada.
„Kas selline filmis nähtud piimamüük on üldse seaduslik?“ kerkis põhiküsimusena pärast esilinastust kinos. Režissöör Vahur-Paul Põldma selgitab: “Näe, meie ajud on juba nii pestud, et oleme valmis surema, et seaduslikku piimataolist keemiapiima juua! Ükskõik millist keemiat meile seaduslikus pakendis müüakse – kas ainult see on lubatud? Elus organism vajab elus toitu ja ma tahan teada, kust minule pakutav toit tuleb!?”
Arvamusliidritena saavad filmis sõna Ainar Ruusaar ja Marek Strandberg, kes igatsevad Reinusuguste piimameeste järele ja nad ei teagi, et kõigi seaduste kiuste on selline piimatootja olemas. Film tõstatab küsimuse, kas inimnäoline ja omamaine põllumajandus on enam üldse võimalik?
Dokumentaalfilmi autorid on Vahur-Paul ja Marika Põldma, produtsent Liis Lepik, tootja Kultusfilm OÜ. Dokfilmi tootmist rahastasid Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.
Režissöör Vahur-Paul Põldma on seni juhtinud omaloodud teatrit Uus Vana Teater. Teatriantropoloogia ja jutuvestmiskultuuri uurimisest sündinud huvi viis teda visuaalse antropoloogia juurde. „Piimariik“ on Vahur-Pauli esimene dokumentaalfilm.
Kommuun: www.facebook.com/piimariik
Lisainfo: Liis Lepik,
produtsent, [email protected]