Teatavasti tegutseb Eestis juba 1991. aastast saadik Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond (ERKF), mille eesmärgiks on heategevus eesti rahvuskultuuri toetamiseks rahaliste vahendite sihipärase kogumise ja jagamise kaudu. Perioodiliselt jagatakse stipendiume õpinguteks ja täiendõppeks ning antakse toetusi mitmesugustele kultuuriprojektidele. Olen selle kohta juba varem kirjutanud. Hiljuti saadeti mulle järjekordne ERKF aastaraamat, mis käsitleb ajajärke 2009-2010 ja 2010-2011 (Fondi tegevusaasta arvestatakse 1. juulist kuni järgmise aasta 30. juunini). Olgu märgitud, et 19. juunil 2011 sai ERKF kahekümneaastaseks.
Algusest tänaseni on teda juhtinud nõukogu esimehena dirigent Eri Klas. Lubatagu mul tsiteerida osa tema sissejuhatusest käesolevas aastaraamatus:
“… tänu meie lahketele toetajatele nii kodu- kui välismaal on suurenenud fondi põhikapital ja ka nimeliste allfondide hulk. Ja mis kõige tähtsam – nende kahekümne aasta jooksul on meil olnud võimalus toetada kultuuri ja haridust pea nelja miljoni euroga. Suurem osa sellest on läinud stipendiumidena üksikisikutele loome- ja teadustööks, õpinguteks ja täiendõppeks, aga ka paljud kultuuri- ja haridusasutused on saanud märkimisväärset tuge olulise ürituste korraldamisel.”
Fondi aluseks on tema poolt hallatud allfondid. Neid oli 20. tegevusaasta lõpuks (juuni 2011) loodud 154, moodustamisel on 16. Nende tegevuskapitali on annetanud paljud firmad, huvigrupid ja üksikisikud, viimaste hulgas ka rida väliseestlasi, näiteks Edmund Valtmani ja Helmi Valtmani Fondid, AbelMirka Fond, Ivar Ivaski Fond jt. Toetuste määramisel ERKF ei puutu oma põhikapitali, mis on 5 miljoni euro piirides. Sihtasutust juhtivasse nõukokku kuuluvad:
Eri Klas, dirigent – esimees
Olav Ehala, helilooja
Jüri Engelbrecht, teadlane
Epp Maria Kokamägi, kunstnik
Rein Maran, filmirežissöör
Ingo Normet, teatrilavastaja
Ingrid Rüütel, folklorist
Jaan Tamm, arheoloog
Leelo Tungal, kirjanik
Rein Veidemann, literaat
Toomas Velvet, muusik
ERKF tegevdirektor on Toivo Toomemets; Sihtasutuse finantsmajanduslikku tegevust auditeerib firma PricewaterhouseCoopers.
Aastaraamatu saatekirjast selgub, et 17. novembril 2013 toimunud Sihtasutuse nõukogu koosolekul eraldati 2014. aastaks 219 stipendiumi ja toetust, kogusummas 119 478 eurot, sellest loome- ja teadustööks 87-le ja õppestipendiume 111-le isikule. Toetati ka kuut kultuuriprojekti.
Traditsiooniliselt antakse igal aastal erilised elutöö tänuauhinnad, millega kaasub 3500 euro suurune stipendium. Need pälvisid tänavu kirjanik Harri Jõgisalu, filmilavastaja Enn Säde ja raamatugraafik Siima Škop.
Kui soovitakse üksikasjalisemalt tutvuda ERKF-i 22. tegevusaasta (juuli 2012 – juuni 2013) auditeeritud aruande ja seekordse (juba 24.) jagamise tulemustega, palun avage ERKF koduleht www.erkf.ee.
Raul Pettai