Olen jälginud seda, mis toimub Ukrainas, nagu praegu teevad kõik. Näen palju sarnasusi selles, kuidas lääs praegu proovib Putinile meele järele olla, sellega, kuidas suhtuti omal ajal Hitlerisse. Ka Gruusias 2008. aastal juhtunust pole lääs õppust võtnud.
Enne Teist maailmasõda oli Sudeedimaal veerand elanikkonnast sakslased, kes olid sinna jäänud pärast Esimest maailmasõda. Sudeedimaa ise sai Tšehhoslovakkia osaks. Pärast Hitleri võimule tulekut jäidki sakslased sinna. 1935. aastal hakkas Sudeedi-Saksa Partei, mida rahastas Natsi-Saksamaa, hädaldama, et tšehhid diskrimineerivad neid. Sudeedi sakslased tulid otsusele, et neil võib Hitleri võimu all parem elu olla.
Hitleril oli soov marssida Tšehhoslovakkiasse sisse, aga ta kindralid hoiatasid teda, et tšehhidel on tegus armee ja mägedes on raske sõdida, seetõttu on võimatu seda vallutada. 1938. a septembris kohtus Briti peaminister Neville Chamberlain Hitleriga tema kodus Berchtesgadenis. Hitler ähvardas Tšehhoslovakkia vallutada, kui Inglismaa ei toeta sakslaste plaani võtta üle Sudeedimaa. Chamberlain pidas nõu nii Prantsusmaa kui Tšehhoslovakkia peaministritega ja teatas Hitlerile, et tema ettepanek ei ole vastuvõetav.
Hitler oli raskes olukorras, aga ta teadis, et Inglismaa ja Prantsusmaa ei taha astuda sõtta. Ka oli ta kindel, et need riigid ei taha teha koostööd sovettidega, sest kommunismi vihkasid nad veelgi enam kui Hitleri fašismi.
Mussolini vahendusel toimus Chamberlaini ja Prantsuse peaministri Daladier’ kohtumine Hitleriga 29. septembril 1938 Münchenis. Suurest soovist hoiduda sõja puhkemisest ja ka koostööst Staliniga, nõustusid Inglismaa ja Prantsusmaa Saksamaa sooviga saada endale Sudeedimaa. Vastukaaluks lubas Hitler mitte esitada edaspidiseid nõudmisi Euroopas. Nii liideti Müncheni leppe tulemusel Sudeedimaa taas Saksamaaga.
Kui Eduard Benes, Tšehhoslovakkika riigipea, protestis selle otsuse vastu, ütles Camberlain talle, et Inglismaa ei soovi sõda, mille põhjuseks on Sudeedimaa.
Nii marssisidki sakslased 1. oktoobril 1938 Sudeedimale sisse.
Ma loodan väga, et lääs on võtnud õppust sellest, millist poliitikat ajas omal ajal Hitler Sudeedimaal, sest täna saame tõmmata tugevaid paralleele Hitleri ja Putini vahele. USA on saatnud oma sõjalaevad ohtlikku piirkonda, samuti sõjalennukid Leetu, arutatakse mitmeid meetmeid, kuidas Venemaad mõistusele tuua. Poola peaminister on öelnud, et ka Vene gaasil ei ole nii suurt mõju, kui seda on seni räägitud. See annab lootust, et midagi hullu ei juhtu.
Kahjuks kahtleb Inglismaa, kas võtta tarvitusele teravad majanduslikud abinõud ja külmutada Vene oligarhide pangaarved Inglise pankades. Maailm ei opereeri enam eetikaga, vaid seda juhib raha.
Usun ja loodan, et ka vene rahvas tuleb mõistusele ja hakkab Putini maailmavallutusplaanidele vastu, sest ta ei soovi sõda.
Viido Polikarpus