“Conversion in Contemporary Estonian Architecture” näitus Helsinkis.
Tänavused New Yorgi Eesti Kultuuripäevad on veidi teist moodi korraldusega ning üritusi on vähem kuid kui eelnevatel aastatel. Kuigi ei õnnestunud seekord New Yorki saada Eesti teatrit, mida alati oodatakse, saame mitmel õhtul näidata head valikut eesti uuematest filmidest.
Seekordsed kultuuripäevad aga tutvustavad Eesti nägu nii kaaluka teaduse kui rahvusvahelist tähelepanu äratanud ehituskunsti kaudu. Kultuuripäevade naelaks on esinduslik näitus eesti uuemast arhitektuurist Conversion in Contemporary Estonian Architecture ning seda täiendab näituse kuraatori arhitekt Andrus Kõresaare loeng laupäeval, 29. märtsil kell 4pl.
Eesti kaasaegset arhitektuuri tutvustav fotonäitus Conversion in Contemporary Estonian Architecture tutvustab viimase aastakümne põnevamaid ja rahvusvahelist tunnustust pälvinud Eesti arhitektuuri lipulaevu. Teiste hulgas on näitusel võimsa vormiga Tartu Ülikooli Narva Kolledži peahoone ja Meremuuseumi Lennusadam, mida tunnustati Europa Nostra ja Euroopa Liidu kultuuripärandi pea preemiaga (2013).
Eesti arhitektuuris on viimasel aastakümnel toimunud palju. Paljud Põhja-Euroopa kriitikud on hinnanud, et Eesti arhitektuuri mõte õitseb, kuna Eesti ehitab endiselt januselt oma identiteeti.
Näituse kuraatori Andrus Kõresaare hinnangul väljendab näitus Eesti arhitektide mõttelaadi ja lähenemist, mida peetakse linnakeskkonna arendamisel oluliseks. Näitus räägib iga väljavalitud objekti loo ja eksponeerib, kuidas luua uusi linlikke keskkondi unustamata vanemaid kihistusi.
Näitus Conversion in Contemporary Estonian Architecture oli oktoobris 2013 üleval Londonis Euroopa Majas ning alates detsembrist 2013 kuni veebruari lõpuni sai seda näha Helsingi Eesti Saatkonnas.
Näitusel kasutatakse professionaalsete arhitektuurifotograafide Kaido Haageni, Martin Siplane, Tiit Veermäe ja Arne Maasiku poolt tehtud fotosid.
Laupäeval kell 2 pl saab aga kuulata teist väga kaalukat esinejat, ülemaailmse tuntusega astrofüüsik akadeemik Jaan Einastot, kes tutvustab oma hiljuti inglise keeles välja antud raamatut Dark Matter and Cosmic Web Story ja esineb ettekandega “Universumi ehitus”, kus annab ülevaate teadmiste arengust Universumi ehituse kohta 20. sajandil, pöörates erilist tähelepanu Eestis tehtud töödele.
Ingliskeelses raamatus käsitleb akadeemik Einasto tumeaine ja Universumi struktuuri avastamislugu Eesti teadlaste vaatenurgast. “Tumeaine ja universumi avastamise teemal on kirjutatud mitmeid väga häid käsiraamatuid ja õpikuid, ent teemat käsitlevaid uurimusi on vaadeldud pigem ühekülgselt, tuginedes peamiselt USAs tehtud uurimistööle,” rääkis Einasto, “siit koorus ka idee kirjutada tumeaine ja Universumi struktuuri avastamisest just läbi Eesti teadusloo ja Eesti teadlaste kogemuse.”
Filmide nimekirja avaldame järgmise nädala lehes.