Toomas Hendrik Ilves koos Viido ja Heli Polikarpusega. Global Estoniani arhiiv.
Mul oli hea meel, et vabariigi president Ilves külastas 1. augustil Võrumaad, aga kurb, et ta ei võtnud aega ega peatunud Klõbi talus Sõmerpalu vallas, külastamaks meie 100 kW päikeseenergiaparki, mis asub Võru linnast vaid 24 kilomeetri kaugusel. Lootsin ikka, et ta siit läbi astub, sest olin tema nõuniku Toomas Sildamiga sellest mitu korda rääkinud ja saatnud ka kirjalikke kutseid, millele ma pole vastust saanud. Presidendi külaskäik oleks olnud tohutu suure moraalse tähendusega, pealegi sai Energy Smart OÜ 70-protsendilise toetuse Eesti riigilt.
Kui ma Toomas Sildamiga rääkisin, siis kinnitas ta mulle, et president tuleb peagi Lõuna-Eestisse ja seega ka Võrru. Ka lubas ta presidendile meie soovi edastada.
Mõned kuud tagasi peatus meie päikesepargi juures isegi National Geographicu fotograaf, et teha pilte artikli jaoks, mis kajastab huvitavaid alternatiivenergia projekte Balti riikides, meie oma oli sellesse samuti kaasatud.
Päikesepark Klõbi talu maadel. Foto: Peter Feldmann
Kuidas on võimalik, et me oleme põnevad National Geographicu jaoks, aga mitte meie enda poliitikute jaoks? Ükski neist pole pidanud meie ettevõtmist külastamise vääriliseks, seda enam, et nüüd on projekt lõpetatud ja üleval on 11 torni, igal nelikümmend 250W päikesepaneeli /võimsusega 100kW. Oleme valmis tootma 124+ MW energiat igal aastal, see number põhineb arvestuslikel päikesepaistelistel päevadel. Ma olen kindel, et me oleme suutelised rohkemgi tootma, kui me võtame arvesse ka valguskiirguse, mis samuti annab energiat, näiteks lumikate talvel.
Muidugi saan ma aru, et president on väga hõivatud inimene, aga meie projekt ei ole lihtsalt mingi eraprojekt, vaid tegemist on pilootprojektiga, mille on heaks kiitnud Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut ning Tallinna Tehnikaülikool.
Kui me lõpuks juba oleme võrku ühendatud, siis on võimalik tõestada, et meie oleme võimelised toetama Eesti majandust. Tohutud eurosummad on ootel kasutamaks neid piiriülesteks energiavajaduste rahuldamiseks. Aga need vajavad muidugi riigi taotlamist kõige kõrgemal tasemelt ja seetõttu oleks meile olnud presidendi külaskäik äärmiselt tähtis.
Rääkisin Toomas Sildamile, et me ei oota presidendilt muud kui vaid osakest tema ajast. Projekt on lõpetatud ja me oleme kirjutanud alla lepingule Eesti Energiaga meie võrku ühendamiseks. 55 tuhande euro asemel, mis meilt veel mõni aeg tagasi selle eest küsiti, tuleb meil nüüd maksta 12 tuhat eurot. Peale raha ülekandmist oleks Eesti Energia tookord võtnud endale ka õiguse leping jõustada alles 330 päeva pärast raha ülekandmist. Arusaamatu, kuidas riik ühe käega annab – meile eespool mainitud 70% projekti maksumusest – ja teise käega võtab ehk siis nõuab tohutu kõrget tasu ja liigselt aega võrguga liitumise eest.
Presidendi külaskäik oleks tõesti tore olnud. Oleks olnud vahva näidata talle, et Eestis saab oma elu paremaks muuta ka ilma keskkonda põlevkivi kaevandamisega reostamata. Et Eestis saab teha midagi silmapaistvat ka energia tootmise valdkonnas ja seada oma latti kõrgemale. Mul oleks olnud tõesti hea meel seda kõike vabariigi presidendile selgitada. Ja talle energiat soovida jõudmaks kunagi ka Klõbi tallu Kurenurmes Sõmerpalu vallas Võrumaal.
Viido Polikarpus